Czerwiec 2024

Święto powiatu radziejowskiego za nami!

W dniach od 14 do 16 czerwca br., już po raz siódmy, obchodziliśmy święto naszego powiatu. Organizatorzy wydarzenia przygotowali program obfitujący w szereg atrakcji i niespodzianek.                                         

Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza święta w intencji samorządowców oraz mieszkańców powiatu radziejowskiego, odprawiona w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP w Radziejowie. Po liturgii zgromadzeni uroczyście przemaszerowali na dziedziniec LO im. Wł. Łokietka, gdzie wzięli udział w trzeciej już edycji Dnia Integracji - „Każdy inny, wszyscy równi”. Na placu poza przybyłymi gośćmi stawiły się delegacje dzieci ze szkół podstawowych z całego powiatu, a także naszych szkół średnich. Na scenie zaprezentowali się podopieczni m.in.: Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowej Wsi, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie czy Środowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie. Przedstawili utwory znanych polskich artystów i zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami. Wystąpił Zespół Cent-Band z MZS w Radziejowie i Zespół Aqstyk z Radziejowa. Zgromadzona publiczność z uwagą obejrzała przedstawienie „Pociąg do integracji” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Płowcach.  Na młodszych mieszkańców powiatu czekały atrakcje w postaci dmuchanych zamków, malowania twarzy, warkoczy, tatuaży i wiele innych. Dużą frajdę sprawiła dzieciom i dorosłym fotobudka. Nikt nie opuścił pikniku głodny. Młodzież naszych powiatowych szkół przygotowała dla uczestników zdrowe śniadanie. Dodatkowo ZAZ częstował swoimi przysmakami, a po zdrowym śniadaniu… lody tajskie. Starczyło dla każdego. Dzieci mogły także skorzystać ze stanowisk Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Piątkowy wieczór rozpoczął koncert galowy jubileuszowego XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej, który od 30 lat skupia wokół sceny młodych miłośników piosenki francuskiej z całej Polski. Pierwsza zaśpiewała Julia Wiśniewska z Radziejowa - zwyciężczyni nagrody Grand Prix w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki „King of the Stage”. Następnie usłyszeliśmy piosenkę „Nie ma jak u mamy”, którą wykonali laureaci Piosenki Francuskiej: Emilia Bednarska z Jarosławia (I miejsce), Katarzyna Gościewska z Suwałk (II miejsce), Michalina Bobbe z Konina (III miejsce) wraz z François Martineau. Tegoroczną galę uświetnili znani artyści: Jerzy Kryszak, Kasia Cerekwicka, Tomasz Szczepanik (Pectus) oraz Adam Marynowski i Lidia Marynowska. Wykonawcom towarzyszyła orkiestra Szkoły Muzycznej w Radziejowie pod dyrekcją Łukasza Łodygowskiego. Podczas koncertu mogliśmy  usłyszeć takie przeboje jak: „Na kolana” Kasi Cerekwickiej, czy „Jeden Moment” Zespołu Pectus. Publiczność nagrodziła wszystkich artystów gromkimi brawami.

Kolejny dzień obchodów święta powiatu rozpoczęliśmy w strzelnicy Zespołu Szkół Mechanicznych, gdzie młodzież zaprezentowała swoje umiejętności strzeleckie. Następnie odbył się Powiatowy Rodzinny Turniej Piłki Siatkowej, Plażowej - Dwójkami TKKF Radziejowianka. Oprócz zawodów sportowych w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw ogłoszono wyniki konkursu: „Tradycja, historia powiatu radziejowskiego”. Wpłynęło 28 prac literackich uczniów. Małgorzata Chłodzińska, sekretarz starostwa pogratulowała laureatom i rozdała nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Radziejowie. W kategorii szkół podstawowych nagrodę za I miejsce otrzymał Miron Woźniak, dwa II miejsca przyznano Julianowi Andrzejewskiemu i Hannie Brochockiej i dwa III - Patrykowi Wędzińskiemu i Zuzannie Kołowskiej. W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zajął Marcin Borkowski, II -  Justyna Siarkowska i dwa III miejsca Wiktoria Wilińska i Weronika Suska. W kościele farnym w Radziejowie, o godz. 12.00, rozpoczął się koncert przygotowany przez Szkołę Muzyczną I stopnia w Radziejowie. Mieszkańcy mieli przyjemność wysłuchać koncertu Kwintetu Akordeonowego Pro Arte z Inowrocławia. Oprócz tego dzieci  i młodzież zaprezentowały swoje talenty muzyczne. Wystąpił Chór i Orkiestra Kameralna ze Szkoły Muzycznej w Radziejowie. Koncert wywołał wiele wzruszeń i emocji. Publiczność podziękowała artystom gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Następnie głos zabrał wicestarosta Grzegorz Piasecki, który również pogratulował organizatorom i artystom wspaniałego występu.

Ostatni dzień święta powiatu to tradycyjnie już piknik rodzinny w Połajewie. Na plaży nad Gopłem przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla dzieci: dmuchane zamki, malowanie twarzy, tatuaże, kącik zabaw z animatorami, fotobudki. Odbył się Turniej Siatkówki Plażowej o Piłkę Starosty Radziejowskiego. Miłośnicy motoryzacji mogli podziwiać wystawę zabytkowych polskich motocykli z okresu PRL. Swoje stoisko mieli również policjanci, gdzie odbywało się znakowanie rowerów, wojsko, straż i WOPR. Nie zabrakło także stoiska firmy Danone, przy którym dzieci mogły spróbować swoich sił w dojeniu sztucznej krowy i innych konkursach. Po raz pierwszy na święcie naszego powiatu zaprezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej „Kolumbowie” z Piotrkowa Kujawskiego. Miłośnicy historii mogli obejrzeć wystawę sprzętu i rekonstrukcję zdobycia niemieckiego punktu ogniowego. W Połajewie swoją metę miał rajd rowerowy, organizowany przez radziejowskie liceum oraz VIII Bieg o Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Piotrkowie Kujawskim. Zostały rozdane medale i upominki. Nie zabrakło również pysznego jedzenia, które zapewniły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, Zakładu Aktywności Zawodowej w Radziejowie i food tracki. Organizatorzy częstowali też darmowym żurkiem. Ze sceny zapraszał do wspólnej zabawy i wesoło przygrywał DJ Tyczek. Piknik licznie zgromadził rodziny z dziećmi oraz mieszkańców powiatu.                                                                                  

Tegoroczne Dni Powiatu były pełne atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i miło spędzić czas. Dziękujemy za tak liczne uczestnictwo i już teraz zapraszamy Państwa na kolejne święto powiatu w przyszłym roku! Składamy również serdeczne podziękowania darczyńcom i sponsorom za  życzliwość i pomoc.

 • autor: Dominika Chmielewska
 • Uroczysta msza święta
 • Władze powiatu podczas mszy
 • Uroczysty przemarsz na dziedziniec liceum
 • Starosta radziejowski puszcza balony
 • Laureatka Piosenki francuskiej odbiera nagrodę od starosty
 • Jerzy Kryszak na scenie
 • Gwiazdy wieczoru na scenie
 • Mieszkańcy powiatu
 • Fotobudka
 • Przedstawienie Pociąg do Integracji
 • Publiczność piątkowej gali
 • Konkurs w Izbie Regionalnej
 • Kwintet Akordeonowy Pro Arte z Inowrocławia
 • Zabawy na scenie
 • Uczestnicy rajdu rowerowego
 • Zabawy sprawnościowe
 • Zwycięzcy odebrali Piłkę Starosty
 • Uczestnicy Biegu o Puchar Prezesa
 • Mieszkańcy na pikniku
 • Turniej piłki siatkowej

wstecz