Przejdź do sekcji:
Rotator zdjęć
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja to wyjątkowy dzień dla Polek i Polaków. Każdego roku świętujemy wówczas Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Tego dnia eksponujemy Biało-Czerwoną w oknach czy na balkonach mieszkań i domów. Ten gest to wyraz naszego patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Flaga towarzyszy nam zarówno w wydarzeniach wyjątkowo podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam, gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą.
2 maja stał się świętem flagi, ponieważ dokładnie tego dnia w 1945 r. polscy żołnierze z Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu.
Biały i czerwony, kolory polskiej flagi, mają głębokie symboliczne znaczenie. Biel symbolizuje czystość, prawość i uczciwość, natomiast czerwień to odwaga, waleczność i miłość do ojczyzny. Razem tworzą kompozycję o silnym przekazie narodowym i historycznym.
Święto Konstytucji 3 Maja
3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
Pomimo że dokument ten został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Kontytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.
Międzynarodowe Święto Pracy
Święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.
Święto zostało ustanowione w 1889 r. na pierwszym kongresie Drugiej Międzynarodówki, który to miał miejsce w Paryżu. Miało ono upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 r w, Chicago (Stany Zjednoczone) podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy.
W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890 r. i były zorganizowane (wbrew zaborcom) przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Późniejsze obchody święta również inicjowane były głównie przez partie i organizacje socjalistyczne. Po II Wojnie Światowej święto obchodzono bardzo hucznie poprzez organizowanie różnego rodzaju pochodów, wieców i spotkań, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej.
Święto Pracy było dawniej bardzo ważnym dniem. Obecnie w większości krajów świata uroczyste obchody praktycznie zanikły. Ma na to wpływ m.in. znaczna poprawa warunków pracy. Warto jednak poświęcić moment na refleksję nad losami tych, którzy walczyli, aby zmiana na lepsze była możliwa. 1 maja jest doskonałą okazją do tego.
Godziny otwarcia aptek
Radziejów
Apteka Społeczna czynna:
pn-pt 7:30-21:30
sobota – 7:30-21:30
niedziela – 10:00-17:00
telefon: 54 2343 533
Włocławek
1. DOZ Apteka dbam o zdrowie, ul. Plac Wolności 17
pn-pt – 7:00-22:00
sobota – 7:00-22:00
niedziela 7:00-22:00
telefon: 800 110 110
2. Apteka Pigułka, ul. Królewiecka 41/43
pn-pt 7:00-22:00
sobota 7:00-22;00
niedziela 7:00-22:00
telefon: 54 2335 505
Inowrocław
Apteka Chirofarm, ul. Marulewska 41
całododobowa
telefon: 52 3532 422
Konin
1. Apteka Śródmiejska, ul. Al.. 1 Maja 15
całodobowa
telefon: 63 2424 616
2. Apteka Na wzgórzu, ul. J. Piłsudskiego 2
telefon: 63 2444 080
Toruń
Apteka św. Faustyny, ul. św. Faustymny 19
telefon: 366230070
W dni świąteczne apteki są nieczynne ( z wyjątkiem aptek całodobowych)
Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie, której przewodniczył ks. prob. Ireneusz Mrowicki. W liturgii oprócz władz naszego powiatu brali udział przedstawiciele miasta oraz powiatowych służb i instytucji. Po ceremonii uczestnicy uroczyście przemaszerowali przed pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie głos zabrał starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak. Następnie zebrani goście złożyli okolicznościowe kwiaty. Powiat radziejowski reprezentowali: starosta Jarosław Kołtuniak, wicestarosta Grzegorz Piasecki oraz skarbnik Urszula Miętkiewicz. Uroczystość uświetniła orkiestra radziejowskiej szkoły muzycznej oraz uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie.
- autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie
I Sesja Rady Powiatu w Radziejowie VII kadencji
7 maja 2024 r. o godz. 9:00 odbędzie się I Sesja Rady Powiatu w Radziejowie VII kadencji w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Radziejowie.
Porządek obrad: