Szlak Piastowski

Szlak Piastowski

Szlak Piastowski to nazwa, która powstała od imienia protoplasty pierwszej polskiej dynastii - Piasta Kołodzieja, pochodzącego z okolic dzisiejszej Kruszwicy, nazywanego Piastunem (w czasach wczesnopiastowskich był to wysoki urzędnik dworski wychowujący synów królewskich i książęcych). Po obaleniu bezlitosnego Popiela zwanego Chwaściskiem to właśnie on został wybrany księciem, a jego następcy dali początek państwu polskiemu.

Trasa Szlaku PiastowskiegoJest to najstarsza trasa turystyczna w Polsce przebiegająca przez dwa historyczne województwa – kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. To jeden z najciekawszych projektów turystycznych w naszym kraju. Zyskał on dużą popularność, kiedy w 1966 roku obchodzono milenium chrztu Polski. Zaczęto wtedy odnawiać zabytki, przystosowywać turystykę do ruchu turystycznego od Poznania po Gniezno. Kilka lat temu utworzono specjalną organizację, której celem jest promocja szlaku w Polsce i na świecie. Szlak Piastowski jest od 2016 r. zarządzany przez dwóch koordynatorów - na terenie Wielkopolski jest nim Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” (www.szlakpiastowski.travel), a na terenie Kujaw - Lokalna Organizacja Turystyczna „Pałuki” (www.paluki.travel.pl). Wspólna koordynacja Szlaku Piastowskiego (ponad granicami) jest prekursorskim rozwiązaniem organizacyjnym w zakresie zarządzania szlakami kulturowymi w Polsce. Szlak Piastowski jest przykładem współpracy dwóch województw, dwóch koordynatorów, kilkudziesięciu jednostek samorządu terytorialnego oraz kilkudziesięciu obiektów różnego typu (obiekty sakralne, muzea i instytucje kultury, podmioty prywatne).

Co warto zobaczyć na Szlaku Piastowskim?

Szlak Piastowski został podzielony na 2 trasy: wschód – zachód i północ – południe. Na nich znajduje się mnóstwo historycznych atrakcji, na które warto zwrócić uwagę podczas podróży samochodowej. Aby zobaczyć wszystkie miejsca na obu trasach, warto przeznaczyć na całość około 10 dni. Powiat radziejowski leży na trasie wschód – zachód. Przemierzając szlak, w naszym powiecie można zatrzymać się w trzech miejscach. W obu radziejowskich kościołach: w Kościele Farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Kościele o.o. Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Św. Trzecim punktem powiatowego odcinka są Płowce - miejsce bitwy w czasie wojny polsko – krzyżackiej.

Wydarzenia na Szlaku Piastowskim

Na obszarze Szlaku Piastowskiego odbywa się wiele cyklicznych wydarzeń popularyzatorskich i rekonstrukcyjnych przybliżających czasy pierwszych Piastów. Głównym przedsięwzięciem jest święto szlaku czyli Weekend na Szlaku Piastowskim - inicjatywa obejmująca swoim zasięgiem cały szlak przez jeden wybrany weekend w roku. Impreza jest doskonałą okazją do zapoznania się z różnorodnością atrakcji oferowanych na obszarze Szlaku Piastowskiego. Corocznie przyświeca jej inny temat przewodni, przybliżający konkretne zagadnienia z czasów początków państwa polskiego. W naszym powiecie, co roku odbywa się rekonstrukcja Bitwy pod Płowcami, która odbyła się w okolicach Radziejowa 27 września 1331 roku w czasie wojny polsko-krzyżackiej. W wydarzeniu biorą udział grupy rekonstrukcyjne z całego kraju.

Więcej informacji na stronie: https://szlakpiastowski.pl/

W 2019 roku nakręcono film dokumentalny w reżyserii Marcina Sroki pt. „Bitwa pod Płowcami”, który opowiada historię i przebieg ostatniiej z bitew polsko-krzyżackich. Mecenasem produkcji był m.in. powiat radziejowski. Dokument można obejrzeć za darmo: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/bitwa-pod-plowcami,297102. 

drukuj (Szlak Piastowski)

  • mężczyźni z grupy rekonstrukcyjnej, armatka i namiot
  • mężczyźni na koniach, tłum ludzi, pomnik, upamiętniający bitwę pod Płowcami
  • grupa rekonstrukcyjna, w tle tłum ludzi
  • Rycerz na koniu, rycerze, w tle tłum ludzi i pomnik
  • Rycerz z halabardą na koniu, w tle tłum ludzi
  • Rycerze na koniach
  • Rekonstrukcja bitwy pod Płowcami - martwy rycerz krzyżacki
  • Tłum ludzi, rycerze i ksiądz
  • Kobieta, pomagąca rycerzowi się ubrać
  • Rycerze, chorągiew, w tle tłum ludzi i pomnik

drukuj całą stronę