Przejdź do sekcji:
Rotator zdjęć
Ostrzeżenie meteorologiczne
Zjawisko: intensywne opady deszczu
Stopień zagrożenia: 1
Obszar: wszystkie powiaty
Czas obowiązywania: od godz. 14:00 dnia 03.11.2023 do godz. 06:00 dnia 04.11.2023
Przebieg: prognozowane są opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym.
Przewidywana wysokość opadu miejscami od 30 mm do 40 mm.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75 %
Uwagi: brak
Źródło informacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Ostrzeżenie zbiorczo nr 139.
- autor: Grażyna Mucha (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)
Dwa ostrzeżenia meteorologiczne
Zjawisko: Silny wiatr
Stopień zagrożenia: 2
Obszar: powiaty: aleksandrowski, bydgoski, Bydgoszcz, golubsko-dobrzyński, inowrocławski, lipnowski, mogileński, radziejowski, rypiński, Toruń, toruński, Włocławek, włocławski i żniński
Czas obowiązywania: od godz. 21:00 dnia 03.11.2023 do godz. 02:00 dnia 04.11.2023
Przebieg: prognozuje się przejściowo wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 70 km/h do 90 km/h, lokalnie 100 km/h, z kierunków południowych i zachodnich.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75 %
Uwagi: ze względu na dynamiczną sytuację atmosferyczną, Ostrzeżenie może ulec zmianie.
Zjawisko: Silny wiatr
Stopień zagrożenia: 2
Obszar: powiaty: brodnicki, chełmiński, Grudziądz, grudziądzki, świecki i wąbrzeski.
Czas obowiązywania: od godz. 23:00 dnia 03.11.2023 do godz. 08:00 dnia 04.11.2023
Przebieg: prognozuje się przejściowo wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 70 km/h do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z kierunków południowych i zachodnich.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %
Uwagi: ze względu na dynamiczną sytuację atmosferyczną, Ostrzeżenie może ulec zmianie.
Źródło informacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Ostrzeżenie zbiorczo nr 140.
- autor: Grażyna Mucha (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)
Zaproszenie
Starosta Radziejowski Jarosław Kołtuniak
zaprasza mieszkańców powiatu radziejowskiego,
poczty sztandarowe i delegacje
do udziału w uroczystościach
z okazji Narodowego Święta Niepodległości,
które odbędą się 11 listopada 2023 r. w Radziejowie.
Program uroczystości:
godz. 10:30 – Zbiórka pocztów sztandarowych przed Kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie
godz.10:45– Msza święta w intencji Ojczyzny
godz. 11:45 – Uroczysty przemarsz uczestników przed pomnik „Chwały Oręża Polskiego” na radziejowskim rynku
godz. 12:00 – Wspólne odśpiewanie hymnu, w ramach akcji: Niepodległa do hymnu
godz. 12:15 – Przemówienie okolicznościowe Starosty Radziejowskiego
godz. 12:30 – Uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem przez przybyłe delegacje
Podczas uroczystości będzie dostępna wystawa pt. „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Wystawa składać się będzie z dziesięciu plansz, opowiadających o ludziach, którzy w lecie 1920 roku stanęli do obrony swojej niepodległej ojczyzny przed bolszewicką Rosją.
Zebrani goście będą mogli liczyć także na ciepły posiłek: wojskową grochówkę.
- autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie
Śpiewająca Rodzina Kaczmarków zaprasza na koncert
9 grudnia 2023r. o godz. 18.00 odbędzie się koncert „W krainie melodii” w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków. Bilety w cenie 65 zł do nabycia w siedzibie Radziejowskiego Domu Kultury.
„W krainie melodii” to koncert jedynej takiej w Polsce rodziny, która śpiewa muzykę klasyczną. Na koncercie „Śpiewającej Rodziny Kaczmarek” usłyszycie Państwo najpiękniejsze i najbardziej znane oraz lubiane melodie z operetki miedzy innymi: „W rytm walczyka”, „Co się dzieje, oszaleje”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Graj cyganie”, przeboje musicalowe jak: „Śnić sen”, „Gdybym był bogaczem”, „Przetańczyć całą noc” oraz piękne standardy muzyki rozrywkowej, piosenki z repertuaru Franka Sinatry, Elvisa Presleya, Paula Anki, czy Luisa Armstronga.
Przerwa w dostawie energii elektrycznej
W dniu 14.11.2023 w godz. 8.00 - 14.00
odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej PŁOWCE 4 obwód 200
- autor: Tadeusz Domański Inżynier ds. Zarządzania Usługami Sieciowymi
Wystawa „Zabezpieczenie zabytków w podziemiach klasztoru służące zachowaniu dziedzictwa lokalnego Radziejowa” w Izbie Regionalnej
Towarzystwo Miłośników Kujaw
i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Radziejowie
zapraszają na wystawę:
„Zabezpieczenie zabytków w podziemiach klasztoru służące zachowaniu dziedzictwa lokalnego Radziejowa”
9.11.2023r. -10.12.2023r.
Izba Regionalna, ul. Kruszwicka 1
”Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami”
W sobotę, 11 listopada odbyły się powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Miały one oficjalny charakter i przyciągnęły mieszkańców powiatu radziejowskiego oraz delegacje okolicznych urzędów i instytucji.
W tym roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Powiatowe obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie. Prowadził ją ks. proboszcz Ireneusz Mrowicki, który w swoim kazaniu nawiązywał do patriotyzmu. Po zakończonej eucharystii wszyscy tradycyjnie udali się przed pomnik „Chwały Oręża Polskiego”.
Oficjalną część na rynku rozpoczął meldunek o gotowości do rozpoczęcia obchodów, a poczet flagowy wciągnął na maszt flagę państwową. Wzięliśmy udział w akcji Niepodległa do hymnu i wszyscy wspólnie o godzinie 12:00 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrał starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak. W swoim przemówieniu mówił o polskich bohaterach narodowych, którzy przyczynili się do odzyskania polskiej niepodległości, a także o potrzebie stawiania dobra Ojczyzny ponad podziałami. Postawił swoim słuchaczom pytania: „Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia?, Czy potrafimy stanąć jako zjednoczony naród w obronie naszych granic i naszej suwerenności?. Starosta radziejowski podziękował także wszystkim Polakom za postawę pełną solidarności i patriotyzmu.
Po przemówieniu zebrane delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Chwały Oręża Polskiego. W delegacji powiatu radziejowskiego wystąpili: członek zarządu powiatu Irena Matuszak, skarbnik Urszula Miętkiewicz, starosta Jarosław Kołtuniak oraz wicestarosta Grzegorz Piasecki. Radziejowskie uroczystości poprowadziła sekretarz naszego powiatu Małgorzata Chłodzińska. Uatrakcyjniły je pododdziały kadetów z powiatowych klas mundurowych Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce. Jak co roku, obecna na uroczystości była także orkiestra ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie.
Dodatkowo, w tym roku zebrani goście mieli możliwość obejrzenia wystawy, pt. „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Ekspozycja składała się z dziesięciu plansz, opowiadających o ludziach, którzy w lecie 1920 roku stanęli do obrony swojej niepodległej ojczyzny przed bolszewicką Rosją.
Po oficjalnych obchodach, starosta naszego powiatu zaprosił wszystkich na gorącą wojskową grochówkę, przygotowaną przez Zakład Aktywności Zawodowej w Radziejowie.
- autor: Dominika Chmielewska
Ogólnopolski Dzień Seniora
14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji publikujemy życzenia starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka.
Z okazji
Ogólnopolskiego Dnia Seniora
wszystkim, którzy wkroczyli w złotą jesień swojego życia
składam serdeczne życzenia pogody ducha, spełnienia marzeń
oraz długich lat wypełnionych zdrowiem, szacunkiem i miłością.
Pozwólcie młodszym pokoleniom korzystać z Waszej mądrości życiowej,
doświadczeń i szacunku do każdego z osobna,
by otaczający nas świat z każdym dniem stawał się dzięki Wam lepszy.
Z najlepszymi życzeniami,
Jarosław Kołtuniak
starosta radziejowski
Wypadek przy pracy i co dalej? Wspólny dyżur telefoniczny ZUS i PIP
W czwartek, 16 listopada podczas dyżuru telefonicznego w Gazecie Pomorskiej będzie można zapytać ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Państwowej Inspekcji Pracy o wypadki przy pracy i związane z tym świadczenia z ZUS. Eksperci wyjaśnią krok po kroku co zrobić, gdy w pracy wydarzy się wypadek, jak sporządzić dokumentację powypadkową i uzyskać odszkodowanie
z ZUS-u. W trakcie dyżuru będzie można dowiedzieć się m.in., o jakie świadczenia może ubiegać się członek rodziny ubezpieczonego, który zmarł w wyniku wypadku przy pracy, od czego uzależniona jest wysokość odszkodowania, a także czy można ubiegać się o odszkodowanie z ZUS-u za wypadek przy pracy zdalnej – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Dzwonić można w godz. od 12.00 do 14.00 pod numer bezpłatnej infolinii 800 170 755.
- autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Mniej czasu na korekty dokumentów rozliczeniowych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina płatnikom składek, że mają krótszy czas na przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych do ZUS-u. Pierwszy termin mija już 1 stycznia 2024 r.
Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za lata 1999-2021, natomiast za okresy od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Będą one wprowadzane wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. Natomiast w ich wyniku nie nastąpią już żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Nie należy zwlekać z analizą złożonych dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021, ponieważ na skorygowanie ich zostało coraz mniej czasu. 1 stycznia 2024 r. mija termin na złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych za te lata – dodaje rzeczniczka.
ZUS przypomina o krótszym czasie na przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W grudniu komunikat będzie wyświetlany także w programie Płatnik.
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS-u przy weryfikacji dokumentów. Takie wsparcie dostępne jest w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560 16 00, podczas
e-wizyty w ZUS, a także w dowolnej placówce Zakładu. Płatnicy, którzy składają dokumenty przez program Płatnik lub e-Płatnik mogą także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU
z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które mają w swojej bazie danych.
- autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
ZUS radzi przez telefon i szkoli online
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na kolejne dyżury telefoniczne, w trakcie których będzie można zapytać ekspertów o zasiłki, świadczenie przedemerytalne, rentę socjalną, czy o zasady udzielania pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Na pytania o zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy czy świadczenie rehabilitacyjne eksperci ZUS będą odpowiadać:
· 20 listopada w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 42,
· 21 listopada w godz. 9-10.30 pod nr tel. 502 008 688 i w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 87 04,
· 22 listopada w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 494 70 44.
Dyżur dotyczący świadczenia przedemerytalnego odbędzie się 22 listopada. W godz. 9-11.00 pod
nr tel. 52 389 40 26 będzie można dowiedzieć się jakie dokumenty należy złożyć, ubiegając się o to świadczenie, a także czy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne może pracować i ile może zarobić, aby nie stracić świadczenia.
O zasady udzielania pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS będzie można zapytać ekspertów
23 listopada w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 386 68 45. Z kolei 24 listopada w godz. 9-11.00 pod
nr tel. 52 333 08 31 eksperci będą udzielać informacji na temat renty socjalnej.
ZUS prowadzi także zapisy na dwa bezpłatne szkolenia online. Szkolenie pod nazwą „Zasiłek macierzyński – ustalanie prawa oraz okresu jego wypłaty” odbędzie się 21 listopada o godz. 10.00. Zapisy przyjmowane są do 19 listopada pod adresem szkolenia_bydgoszcz@zus.pl. Z kolei
22 listopada o godz. 9.00 odbędzie się webinarium „Renta socjalna”. Zapisy na to szkolenie przyjmowane są do 21 listopada pod adresem sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl.
- autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Trwa rejestracja na webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Oszustwa z wykorzystaniem wizerunku Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego - jak działają oszuści i jak się przed nimi chronić” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
Webinarium (spotkanie online) odbędzie się 23 listopada 2023 roku (10:00-11:15).
Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy - link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=83970&p_id=18
Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium.
W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu wydarzenia, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie będą przesyłane na bieżąco.
Nadsyłanie pytań – istnieje możliwość nadsyłania anonimowych pytań dotyczących tematyki webinarium, poprzez elektroniczny formularz, do 17 listopada 2023 roku. Link do strony formularza z pytaniami:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=83969&p_id=18
Celem spotkania online (webinarium) jest budowanie odporności seniorów na działania przestępców podszywających się pod pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
W celu uczestnictwa w spotkaniu niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex.
Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane najpóźniej 22 listopada 2023 roku,
a szczegółowe informacje techniczne zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem na spotkanie.
Udział w webinarium jest bezpłatny.
- autor: Paweł Panicz Starszy Specjalista - Departament Komunikacji Społecznej
Nieodpłatna pomoc prawna
Informujemy, że dzisiaj 17.11.23r. (piątek) nieodpłatna pomoc prawna w Radziejowie będzie udzielana telefonicznie w godzinach 16:00-20:00. Prosimy dzwonić pod numer: 608749512
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Nieco ponad dziewięć lat temu - 7 listopada 2014 r. - Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.
Wybrana data, czyli 20 listopada, nawiązuje do 1989 r. i przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka.
Autorami i współtwórcami byli prawnicy z Państwowej Akademii Nauk zainspirowani myślą Janusza Korczaka, który jako pierwszy apelował o podmiotowe traktowanie najmłodszych. Jest to najbardziej rozpowszechniony dokument dotyczący praw człowieka.
Celem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że mają te prawa respektować.
Z tej okazji publikujemy życzenia starosty Jarosława Kołtuniaka: