Sierpień 2023

ZAPROSZENIE

 

Starosta Radziejowski Jarosław Kołtuniak

serdecznie zaprasza do udziału w uroczystości

z okazji obchodów

84. rocznicy wybuchu II wojny światowej,

które odbędą się 1 września 2023r. w Radziejowie.

 

Z poważaniem

 

 

 

Program uroczystości:

godz. 08:45 – Zbiórka pocztów sztandarowych przed Kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

godz. 09:00 – Msza Święta w intencji ofiar II wojny światowej

godz. 09:45 – uroczysty przemarsz uczestników przed pomnikiem „Chwały Oręża Polskiego” na radziejowskim rynku

godz. 10:00 – Przemówienie okolicznościowe starosty radziejowskiego

godz. 10:15 – Uroczystości pod pomnikiem „Chwały Oręża Polskiego” dla upamiętnienia ofiar II wojny światowej

 • autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie

SENIORZE, NIE DAJ SIĘ NABRAĆ NA POKAZACH!

Zaproszenie na pokaz handlowy pod pretekstem bezpłatnej degustacji, bezpłatnych badań, nieistniejące promocje, konkursy, w których warunkiem odbioru nagrody jest zakup. To niektóre praktyki, z którymi konsument może się spotkać na prezentacjach.

Seniorze, uważaj!

·         Jeśli idziesz na prezentację, pamiętaj, że zazwyczaj jest to pokaz handlowy, mający na celu sprzedaż.

·         Gdy otrzymasz zaproszenie na spotkanie lub bezpłatne badanie, ustal, czy będą na nim oferowane towary lub usługi.

·         Uważnie czytaj umowy, nie działaj pod presją czasu.

·         Uważaj na „promocje”, wyjątkowe oferty, gdy sprzedawca mówi ci, że musisz podjąć decyzję w tej chwili, bo okazja się nie powtórzy.

·         Postaraj się konsultować decyzje z kimś bliskim.

·         Nie udostępniaj nikomu dowodu osobistego.

·         Nie bierz pożyczki na zakup sprzętu na pokazie, nie zgadzaj się na wizytę w banku ze sprzedawcą. Zawieranie umów finansowych na pokazach jest zakazane prawem od 1 stycznia 2023 r.

·         Zastanów się, czy oferta na pewno jest atrakcyjna.

·         Pamiętaj, że na odstąpienie od zawartej umowy poza lokalem na pokazie masz 30 dni.

·         W razie problemów szukaj pomocy u rzecznika konsumentów.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail:
porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie

Link do strony: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15201&news_page=1

 • autor: Zredagowano na podstawie artykułu UOKIK.GOV.PL „SENIORZE, NIE DAJ SIĘ NABRAĆ NA POKAZACH!”

Nowa winda ruszyła

W nowym roku szkolnym uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie będą już mogli korzystać z dobudowanej windy.

Inwestycja została zrealizowana z inicjatywy władz powiatowych  przy wsparciu programu PFRON „Dostępny samorząd – granty”, w odpowiedzi na zidentyfikowane potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Winda znacząco poprawi dostępność usług czteropiętrowej placówki, likwidując obecne bariery architektoniczne.

 • DSC_7952 Nowo wybudowana winda
 • Winda w środku
 • DSC_7948
  • autor: foto:Dominika Chmielewska

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 23.08.2023  w godz. 8.00 - 11.00

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  PŁOWCE 3 obwód 100

                                   w godz. 11.30 - 14.30

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  SKIBIN 2 obwód 100

 • autor: Tadeusz Domański Inżynier ds. Zarządzania Usługami Sieciowymi

Uwaga! Teren wykładania przynęt ze szczepionką przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących

Informacje i wskazówki dotyczące zasad postępowania w terenie, na którym wyłożono przynęty zawierające szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących

 

Przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie wykładane będą na obszarze wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego (w tym pow. radziejowski), w okresie od 11 do 20 września 2023r.

 • autor: Informacja dortycząca doustnego uodparniania lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Podziękowanie za obywatelską postawę

Komendant Powiatowy Policji w Radziejowie inspektor Maciej Estkowski oraz Starosta Radziejowski Pan Jarosław Kołtuniak podziękowali dwójce mieszkańców powiatu za pomoc w zatrzymaniu pijanego kierowcy.

Pani Anna oraz Pan Jacek uniemożliwili jazdę nietrzeźwemu kierowcy, który stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Zatrzymany przez nich mężczyzna, wsiadł za kierownicę auta, mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Starosta Radziejowski Pan Jarosław Kołtuniak podczas przemowy wyraził opinię, że jest dumny z mieszkańców powiatu radziejowskiego, którzy reagują, gdy widzą, że zagrożone jest dobro innych mieszkańców.

Szef radziejowskich policjantów i Starosta Radziejowski, dziękując za obywatelską postawę, wręczyli okolicznościowe listy gratulacyjne oraz symboliczne upominki. Podkreślili również jak ważne jest wsparcie policyjnych działań ze strony społeczeństwa, a eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców jest priorytetem i przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 • Komendant i Starosta Radziejowski na wspólnym zdjęciu z nagrodzonymi obywatelami
 • autor: Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie

"SILNA BIAŁO-CZERWONA" - DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI! Dziękujemy za setki tysięcy gości na Defiladzie i piknikach oraz miliony przed telewizorami. To było imponujące! Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego w dniach 12 –15 sierpnia w całym kraju odbyły się wojskowe pikniki pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Kulminacyjnym wydarzeniem centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego była Wielka Defilada „SILNA BIAŁO-CZERWONA” na Wisłostradzie podczas, której zaprezentowano 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz blisko 100 statków powietrznych w asyście 2000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych którym towarzyszyli żołnierze wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce.

Po raz pierwszy w historii defilad wojskowych, widzowie mogli podziwiać czołgi M1A1 Abrams, kupione w Stanach Zjednoczonych, czołgi K2 i haubice samobieżne K9 z Korei Południowej, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także zestawy obrony powietrznej Patriot stanowiące element polskiego systemu "WISŁA". Wśród sprzętu polskiej produkcji zaprezentowano m.in. samobieżne armatohaubice Krab, nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak, samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K czy lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie pojawiły się nowoczesne, lekkie, wielozadaniowe samoloty FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16, samoloty transportowe czy nowe śmigłowce w barwach Sił Zbrojnych RP - AW149 oraz AW101, łącznie blisko 100 statków powietrznych. Na zakończenie defilady na widzów czekała niespodzianka – nad głowami zebranych przeleciały dwa amerykańskie wielozadaniowe myśliwce V generacji F- 35, prowadzone przez polskiego Jastrzębia F-16.

Wielką Defiladę „Silna Biało-Czerwona” oglądało setki tysięcy osób zgromadzonych przy Wisłostradzie i pobliskich ulicach. Na żywo defilada transmitowana była przez największe stacje telewizyjne TVP 1, TVP Info, TVN24 i Polsat News. Święto Wojska Polskiego zgromadziło przed telewizorami niemal 3 miliony widzów.

Oprócz Wielkiej Defilady na 70 piknikach wojskowych zorganizowanych w miastach i miasteczkach we wszystkich województwach naszego kraju (w tym na 5 w województwie kujawsko-pomorskim) można było podziwiać sprzęt wojskowy kupiony w ostatnich latach, m.in. czołgi Abrams, Leopard czy K2, armatohaubice Krab, kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Langusta, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad czy moździerze samobieżne Rak. Do każdego z pojazdów można było wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, przy okazji przez chwilę wczuć się w rolę żołnierza pełniącego służbę np. w wojskach pancernych. Dla uczestników była to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć sprzęt, w który jest wyposażona nasza armia. Dodatkową atrakcją była możliwość bezpośredniego kontaktu z profesjonalną załogą oraz możliwość zapoznania się z budową wozów bojowych. Podczas pikników wojskowych nie zapomniano także o najmłodszych, na których czekało mnóstwo atrakcji m.in. tory sportowe z przeszkodami, tory saperskie „mały saper”, kąciki z kolorowankami i komiksami, symulatory dachowania 3D, symulatory VR jazdy czołgiem i lotu F16, gry i quizy wojskowe. Na odwiedzających pikniki czekał również poczęstunek – wojskowa grochówka. Każdy, bez względu na wiek, znalazł coś dla siebie. W ciągu czterech dni w wydarzeniach organizowanych z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego udział wzięło łącznie kilkaset tysięcy osób (w tym ponad 11 200 w województwie kujawsko-pomorskim).

 • autor: Wojskowe Centrum Rekrutacji we Włocławku
 • -

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar:  Dotyczy powiatów: bydgoski, Bydgoszcz, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, sępoleński, tucholski, żniński

 

Czas obowiązywania: od godz. 18:00 dnia 25.08.2023r. do godz. 05:00 dnia 26.08.2023r.

Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

 

Uwagi: Brak.

 

Źródło informacji:  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Ostrzeżenie zbiorczo nr 117.

 • autor: Roman Brzuchalski (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)

Informacja

W związku z awarią światłowodu do komunikacji można się dodzwonić

pod wskazany numer telefonu: 514 001 450.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy  15 powiatów: aleksandrowski, brodnicki, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, radziejowski, rypiński, Toruń, toruński, wąbrzeski, Włocławek i włocławski.

 

Czas obowiązywania: od godz. 00:00 dnia 29.08.2023 do godz. 12:00 dnia 29.08.2023 r.

Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

 

Uwagi: Brak.

 

Źródło informacji:  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Ostrzeżenie zbiorczo nr 123.

 • autor: Roman Kalisz (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)

Gratulacje dla KGW Opatowice!

W niedzielę, 27 sierpnia, na terenie lotniska Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu, odbyły się wojewódzkie obchody święta plonów, zorganizowane wspólnie z archidiecezją gnieźnieńską i samorządami lokalnymi. Nasz powiat reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Opatowic!

Święto plonów rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski i metropolity gnieźnieńskiego abp Wojciecha Polaka. Następnie odbyła się oficjalna część uroczystości z wystąpieniami gospodarzy i zaproszonych gości. Wydarzeniom dożynkowym  towarzyszyły jak zwykle konkursy adresowane do lokalnych społeczności – na najpiękniejsze wieńce, najciekawiej zaaranżowane stoiska promocyjne, najbardziej pomysłowy witacz dożynkowy, a także na najsmaczniejszą potrawę dożynkową.

Miło nam poinformować, że w konkursie „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne” KGW Opatowice, reprezentujące nasz powiat, otrzymało III Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, serwując zupę szczawiową z jajkiem przepiórczym i krychanymi kartoflami. Było to dobrze znane i smakowite tradycyjne danie z elementem współczesnym. Stoisko KGW Opatowice oblegali smakosze kujawskich potraw.

Starosta Jarosław Kołtuniak serdecznie gratuluje odniesionego sukcesu Kołu Gospodyń Wiejskich z Opatowic oraz dziękuje za piękne i godne reprezentowanie powiatu radziejowskiego na szczeblu wojewódzkim.

 • Panie w strojach kujawskich z nagrodą
 • Panie w strojach kujawskich
 • Panie w strojach kujawskich
 • autor: Zdjęcia: Koło Gospodyń Wiejskich Opatowice

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 5.09.2023  w godz. 10.00 - 14.00

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  SZYBKA 1 obwód 100

 • autor: Tadeusz Domański Inżynier ds. Zarządzania Usługami Sieciowymi Dział Zarządzania Eksploatacją