Październik 2023

Informacja

Dnia 31 października 2023 roku Starostwo Powiatowe w Radziejowie będzie czynne do godziny 12:00.

Wręczenie promes na realizację zadań

2 października 2023 r. w Sali Mieszczańskiej Muzeum Okręgowego w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie promes Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla powiatów, w których funkcjonowały PGR-y oraz Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak otrzymał promesy na realizacje następujących zadań: „Prace konserwatorskie, remontowe i budowlane zespołu dworsko-parkowego w Biskupicach” (dofinansowanie w kwocie 1.000.000 zł i 400.000 zł) oraz „Modernizacja części kompleksu szkolnego Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie - warsztaty” (dofinansowanie w kwocie 4.000.000 zł).

 • autor: Dominika Chmielewska
 • Starosta Jarosław Kołtuniak odbiera promesy
 • Starosta Jarosław Kołtuniak odbiera promesy

Obradowało regionalne Forum Samorządowe

4 października w  Centrum Targowym PARK w Toruniu odbyło się Forum Samorządowe Województwa Kujawsko Pomorskiego. Przedstawiciele osiemnastu partnerstw współrealizujących z samorządem województwa dedykowaną poszczególnym obszarom regionu politykę terytorialną - związków ZIT i OPPT, czyli obszarów prowadzenia polityki terytorialnej - odebrali zaświadczenia o alokacji środków w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. Starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak otrzymał akt przekazania środków dla Stowarzyszenia OPPT Radziejowa w kwocie 9 074 119 €.

Na koniec Forum nastąpiło uroczyste wręczenie kolejnych aktów powołania Delegatom Europejskiego Korpusu Radnych Gmin i Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którego celem jest wsparcie samorządu województwa w działaniach i projektach na forum europejskim. Powiat radziejowski będzie reprezentował radny Zbigniew Matykiewicz.

 • autor: Dominika Chmielewska
 • Starosta Jarosław Kołtuniak odbiera akt przekazania środków dla Stowarzyszenia OPPT Radziejowa
 • Starosta Jarosław Kołtuniak odbiera akt przekazania środków dla Stowarzyszenia OPPT Radziejowa
 • Uroczyste wręczenie aktów powołania Delegatom Europejskiego Korpusu Radnych Gmin i Powiatów Woj. Kuj.-Pom.
 • -20064349495996502

Wyniki konkursu "Znane i nieznane miejsca pamięci narodowej w Powiecie Radziejowskim"

W dniu dzisiejszym, 02.10.2023r. został rozstrzygnięty konkurs "Znane i nieznane miejsca pamięci narodowej w Powiecie Radziejowskim ".

Nadesłano 10 zgłoszeń i wszystkie zostały nagrodzone GĘSIĄ TUSZKĄ.

Laureaci konkursu:

1. Krystyna Staszak

2. Małgorzata Kowalczyk

3. Beata Witkowska

4. Elżbieta Witkowska-Urbańska

5. Barbara Wędrowska

6. Szymon Urbański

7. Karolina Pawlak

8. Ilona Dybowska

9. Barbara Roszak

10. Edyta Gajewska

Vougery na odbiór ŚWIEŻEJ GĘSIEJ TUSZKI  zostaną wysłane pocztą na podany adres domowy.  Odbiór nagrody przewidziany jest na 28 października (sobota). Więcej informacji podamy wkrótce.

Dziękujemy za udział w konkursie. J

Poniżej przedstawiamy nagrodzone fotografie.

 • 1695367950377
  Mogiła zbiorowa Powstańców Styczniowych w Nowej Wsi k. Piotrkowa Kujawskiego
 • Beata Witkowska
  Grób poległych żołnierzy na cmentarzu we Witowie
 • Znane i nieznane miejsca pamięci narodowej w Powiecie Radziejowskim Ilona Dybowska
  Pomnik poświęcony poległym żołnierzom Ruchu Oporu Armii Krajowej w miejscowości Znaniewo, gmina Topólka
 • miejsce pamięci narodowej Karolina Pawlak
  Tablica upamiętniająca poległych mieszkańców Czołowa i okolicznych wsi w gm. Radziejów
 • received_259648226507218
  Pomnik w Nowej Wsi ku czci powstańców styczniowych
 • 1695475707680
  Mogiła powstańców styczniowych w Altanie k Krzywosadzy w gminie Dobre
 • Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin - Witowo-Kolonia Barbara Wędrowska
  Miejsce męczeńskiej śmierci księży z Osięcin - Witowo-Kolonia
 • BARBARA ROSZAK
  Pomnik "Chwały Oręża Polskiego" w Radziejowie
 • Pomnik Bitwy pod Płowcami E Witkowska - Urbańska
  Pomnik Bitwy pod Płowcami
 • Cmentarz rycerzy poległych w bitwie pod Płowcami Szymon Urbański
  Cmentarz rycerzy poległych w bitwie pod Płowcami

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Silny wiatr/ 1

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

 

Czas obowiązywania: od godz. 20:00 dnia 03.10.2023r. do godz. 03:00 dnia 04.10.2023r.

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, z kierunków zachodnich.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Uwagi: brak

 

Źródło informacji:  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Ostrzeżenie zbiorczo nr 129.

 • autor: Roman Brzuchalski (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Silny wiatr/ 1

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

 

Czas obowiązywania: od godz. 01:00 dnia 07.10.2023r. do godz. 14:00 dnia 07.10.2023r.

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Uwagi: Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową ostrzeżenie może ulec zmianie.

 

Źródło informacji:  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Ostrzeżenie zbiorczo nr 130.

 • autor: Roman Kalisz (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 19.10.2023  w godz. 8.00 - 14.00

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  RADZIEJÓW SŁONECZNA

 • autor: Mariusz Czyżnikiewicz Technik ds. Linii Elektroenergetycznych

Życie zapisane w koronkach

Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie od 2017 roku organizuje co dwa lata (przy wsparciu Starostwa Powiatowego) Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej. Dzięki czterem edycjom udało się poszerzyć bazę twórców z naszego powiatu, zachęcić rękodzielników do pokazania swoich prac szerszej publiczności.

,,Życie zapisane w koronkach” to tytuł wystawy czasowej, która odbyła się w Izbie Regionalnej 7 października. Prezentuje skromny wycinek twórczości Mirosławy Skiczak, koronczarki z Osięcin. Pani Mirosława trzykrotnie z sukcesem brała udział w konkursach odbywających się w Izbie.

Mirosława Skiczak szydełkuje od 56.lat. Sztukę robienia koronek (także haftu) przejęła od mamy. Jej szydełkowe prace są delikatne, wykonane z dbałością o szczegóły. Wśród prac p. Mirki znajdziemy różnorodne serwetki, bieżniki, obrusy wykonane filetem czy składane z elementów, firany, nawiązujące do dawnej tradycji koronkowe wstawki do pościeli, kołnierzyki, chusty, szale, swetry robione bez szwów raglanem, świąteczne ozdoby.Prace pani Mirosławy są ozdobą niejednego stołu, komody, okna, ogrzewają czyjeś ramiona, otulają szyję.

Izba Regionalna zaprasza, żeby na własne oczy zobaczyć świat koronek wyczarowany przez ponad pół wieku przez złotoręką koronczarkę z Osięcin, Mirosławę Skiczak.

Wystawa została zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Powiatu Radziejowskiego, pod patronatem ,,Powiatowe  ABC”.

 • 387094356_358618263166777_6871049567749062621_n
 • 387719447_358618289833441_5947681703241657536_n
 • 387022293_358705833158020_5967173847599005513_n

Bydgoski Dzień Seniora już 20 i 21 października. Na seniorów czekają darmowe bilety na galę

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Seniora, który w tym roku w Bydgoszczy będzie obchodzony przez dwa dni 20 i 21 października. W programie wiele atrakcji – ciekawe prelekcje, warsztaty, występy kabaretu, czy koncert z utworami Anny Jantar. Na wydarzenie zapraszają Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszcz, Polski Związek Emerytów i Rencistów oraz Bydgoska Rada Seniorów- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Pierwszego dnia, tj. 20 października w godz. 10-14.30 organizatorzy zapraszają do siedziby Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (BCOPW), przy ul. Gdańskiej 5, gdzie seniorzy będą mogli wysłuchać kilku prelekcji. Tematami wykładów będą: „Usługi elektroniczne w ZUS oraz zmiany w przepisach ubezpieczeniowych”, „Bydgoszcz Seniorom”, „Bezpieczny Senior i e-Senior”, czy „Dietetyczne sposoby na cukrzycę i cholesterol”. Na scenie pojawi się także Kabaret „Nasza Klasa”. Przybyli goście będą mieli również okazję wziąć udział
w warsztatach z przedmedycznej pomocy, samoobrony, czy warsztatach fotograficznych.  Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji
z dietetykiem, ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czy Narodowego Funduszu Zdrowia. Dostępny będzie także punkt Biura Aktywności Społecznej i Organizacji Pozarządowych. 

 

Liczba miejsc na piątkową konferencję i warsztaty jest ograniczona. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 52 341 81 00, w godz. od 8 do 15.00, od poniedziałku do piątku.

 

Z kolei w  sobotę, 21 października w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną przyznane wyróżnienia dla szczególnie zasłużonych nestorów. Zaproszeni seniorzy będą mogli także wysłuchać koncertu piosenek Anny Jantar w wykonaniu Katarzyny Kłaczek, aktorki Teatru Kameralnego. Liczba miejsc na galę jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odbierać od 16 października, od godziny 9.00, w siedzibie Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5.

 

 

 • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Dzień Edukacji Narodowej

Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak wszystkim byłym i obecnym dyrektorom szkół, wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom oświaty przekazuje najserdeczniejsze życzenia.

 

 

Z okazji
Dnia Edukacji Narodowej,

wszystkim Dyrektorom, Nauczycielom, Wychowawcom
oraz Pracownikom Oświaty, 

składam wyrazy szacunku oraz uznania.

Życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności.

Niech Dzień Edukacji Narodowej

oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą radosne i  spokojne, ale również pełne odpowiedzialności za edukację i wychowanie młodzieży.
Życzę Państwu, aby niełatwa misja nauczyciela, pedagoga, wychowawcy przyniosła jeszcze lepsze efekty oraz satysfakcję.


Jarosław Kołtuniak
starosta radziejowski

 • Życzenia starosty radziejowskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

Spotykamy się z Nimi wszędzie tam, gdzie dzieje się krzywda ludzka. Ich praca jest wyjątkowa, bo codziennie ratują ludzkie istnienia. Ramię w ramię z innymi służbami działają podczas zagrożeń, wypadków i interwencji.

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego publikujemy życzenia starosty radziejowskiego.

 

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

wszystkim Ratownikom,

a w szczególności tym, pracującym na terenie powiatu radziejowskiego,

 składam podziękowanie za poświęcenie i codzienny wysiłek włożony

w ratowanie najcenniejszego daru, jakim jest życie ludzkie.

Życzę Wam wytrwałości, pasji i satysfakcji z niesionej misji.

Nieustającej pogody ducha, szczęścia w życiu osobistym

i morza dowodów wdzięczności od tych, dla których jesteście.

Niech Wasza odpowiedzialna i trudna praca przynosi zadowolenie,

a możliwość niesienia pomocy innym daje nigdy niesłabnącą satysfakcję.

                                                                          

      Jarosław Kołtuniak

                                                                                   starosta radziejowski

 • 13-pazdziernika-Dzien-Ratownictwa-Medycznego

Najciekawsze Zakątki Naszej Małej Ojczyzny

Za nami rozstrzygnięcie XI edycji konkursu fotograficznego, organizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie dla podopiecznych placówek wsparcia w województwie kujawsko-pomorskim. Konkurs objęty był patronatem starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka, a jego temat przewodni to: „Najciekawsze Zakątki Naszej Małej Ojczyzny”.

Celem konkursu było promowanie walorów przyrodniczych, prezentacja twórczości artystycznej uczestników konkursu w dziedzinie fotografii oraz zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas natury.

W skład jury tegorocznego konkursu weszli: Starosta Powiatu Radziejowskiego Pan Jarosław Kołtuniak, Skarbnik Powiatu Radziejowskiego Pani Urszula Miętkiewicz, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie Pani Aneta Sadowska oraz Pani Dominika Chmielewska.

Przedstawiamy laureatów XI Konkursu Fotografii Amatorskiej

pt. ”Najciekawsze Zakątki Naszej Małej Ojczyzny”:

Kategoria „Uczestnicy”:

I miejsce  Klaudia Rutkowska – Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie

II miejsce Jarosław Kmieć – Środowiskowy Dom Samopomocy w Kruszwicy

III miejsce Ireneusz Gąsiorek – Środowiskowy Dom Samopomocy w Żalinowie

Kategoria „Terapeuci”:

I miejsce

 Anita Nowak – Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzelnie

Anna Zielińska – Środowiskowy Dom Samopomocy w Kruszwicy

Kinga Drążek – Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie

II miejsca

Krzysztof Wiliński – Środowiskowy Dom Samopomocy w Czarnem

Anna Kmieć – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi

III miejsce

Anna Maria Kycia – Toruńskie Stowarzyszenie „Współpraca” w Toruniu

Nagrody Starosty Powiatu Radziejowskiego Pana Jarosława Kołtuniaka

Kategoria „Uczestnicy”:

Joanna Wasilewska – Środowiskowy Dom Samopomocy w Kowalu

Kategoria „Terapeuci”:

Natalia Lewandowska – Środowiskowy Dom Samopomocy w Żalinowie

Dziękujemy Wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie
 • Nagrodzone prace w konkursie
 • Nagrodzone prace w konkursie
 • Nagrodzone prace w konkursie
 • Nagrodzone prace w konkursie
 • Nagrodzone prace w konkursie
 • Nagrodzone prace w konkursie
 • Nagrodzone prace w konkursie
 • Uczestnicy konkursu fotograficznego i Pani kierownik ŚDS
 • Nagrody dla laureatów konkursu

Święto osób niewidomych i słabowidzących

15 października to wyjątkowa data – właśnie dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski, czyli święto osób niewidomych i niedowidzących.

Chociaż pozbawieni zmysłu wzroku, nierzadko widzą więcej niż inni. Uczą nas wrażliwości, doceniania codzienności, która – chociaż nie zawsze jest kolorowa – daje się zaakceptować, daje się lubić. Uczą, że niepełnosprawność nie musi wykluczać i ograniczać, że można odnosić sukcesy zawodowe, realizować swoje pasje, spełniać marzenia, mieć szczęśliwe życie rodzinne.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski publikujemy życzenia starosty radziejowskiego.

 

Z okazji

Światowego Dnia Białej Laski

Życzę wszystkim osobom niewidomym i niedowidzącym, a także ich bliskim wszelkiej pomyślności, wytrwałości w przezwyciężaniu trudności, dużo zdrowia i codziennego uśmiechu, z którym zwyczajnie łatwiej iść przez życie.

Niech poczucie godności i niezależności towarzyszy Państwu każdego dnia, a świat będzie coraz bardziej przyjazny i dostępny.

Kieruję także wyrazy podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które działają na rzecz znoszenia barier społecznych oraz inicjowania działań, służących aktywizacji tych osób.

 

                                                                  

                                                               Jarosław Kołtuniak

                                                                   starosta radziejowski

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W dniu 23.10.2023  w godz. 8.00 - 11.30

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  RADZIEJÓW FRANCISZKAŃSKA obw.300 ulica Chopina 

                                  w godz. 9.30 - 14.00

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  RADZIEJÓW ZIELONA obw.500 – dz. Broniewek

                                w godz. 12.00 - 16.00

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  RADZIEJÓW MEPROZET obw.400 ulica Rolnicza 16,18,20

W dniu 26.10.2023  w godz. 8.00 - 14.30

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  PRZEMYSTKA 2 obwód 100

 • autor: Tadeusz Domański Inżynier ds. Zarządzania Usługami Sieciowymi

Zobacz jakie dyżury telefoniczne organizuje ZUS

23 października odbędzie się kolejny dyżur telefoniczny z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W godz. od 9 do 11.00 pod nr tel. 52 333 08 31 będzie można zapytać o zasiłek opiekuńczy, a pod nr tel. 52 341 87 04 o zasiłek pogrzebowy. Dyżur zasiłkowy odbędzie się również

25 października w godz. od 9 do 10.30 pod nr tel. 54 288 61 59- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Na pytania o aplikację mobilną mZUS dla Lekarza do wystawiania zwolnień lekarskich eksperci będą odpowiadać 25 października  w godz. od 9 do 11.00 pod nr tel. 52 389 40 24 i 30 października
w godz. od 9 do 11.00 pod nr tel.  52 356 10 71. Z kolei osoby zainteresowane tematem świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych mogą skorzystać z dyżuru telefonicznego, który odbędzie się 
26 października w godz. od 9 do 11.00 pod nr tel. 52 341 87 25. Natomiast dzwoniąc
26 października
w godz. od 9 do 11.00 pod nr tel. 54 282 83 33 będzie można zapytać o świadczenia emerytalno-rentowe.

 

Dyżur dotyczący przeliczania emerytur i rent odbędzie się 27 października  w godz. od 9 do 11.00 pod nr tel. 52 386 68 13. ZUS zaplanował także specjalny dyżur telefoniczny dotyczący zasad przyznawania emerytury dla osób pracujących/zamieszkałych za granicą. Odbędzie się on
31 października  w godz. od 9 do 11.00 pod nr tel. 52 341 87 04.

 • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Informacja

2 listopada (czwartek) Starostwo Powiatowe w Radziejowie będzie nieczynne.

Niepodległa do hymnu

Bierzemy udział w akcji „Niepodległa do hymnu”!

W samo południe 11 listopada włącz się we wspólne świętowanie. Pokażmy, że w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego!

„Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać wszystkim możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny!

Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i samorządowych oraz spotkań lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Dzięki transmisjom w mediach, każdy bez wychodzenia z domu może włączyć się we wspólne śpiewanie.

Ty też przyłącz się do akcji i wspólnie z nami zaśpiewaj hymn!

 

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”.

 • Niepodległa do hymnu - plakat promujący

"Kochając Marszałka" - spektakl teatralny

11 listopada 2023 roku w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w RDK będzie miał miejsce spektakl teatralny pn: „Kochając Marszałka”. Na radziejowskiej scenie będziemy mieli okazję ponownie zobaczyć wybitnego polskiego aktora Jarosława Grudę, który wcieli się w rolę samego Józefa Piłsudskiego.

Bilety w cenie 45 zł są do nabycia w sekretariacie RDK. Telefoniczna rezerwacja pod nr 542853439. Istnieje możliwość nabycia biletów dla grup zorganizowanych, np: z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych  (10 osób i więcej) w cenie 40 zł za sztukę.

Spektakl „Kochając Marszałka” jest spojrzeniem na Józefa Piłsudskiego okiem kochającej go kobiety. Człowiek, który do dziś wzbudza ogromne kontrowersje – od bałwochwalczego uwielbienia po odsądzanie go „od czci i wiary” jawi się przeciętnemu Polakowi jako postać monumentalna, silna i groźna. W naszym spektaklu Piłsudski to – niewątpliwie nieprzeciętny człowiek i wielki ideowiec – jest postacią z krwi i kości. Nie sposób jednak nawet tak opowiadając o Marszałku pomijać historii i polityki. Do opowieść o miłości Aleksandry i Piłsudskiego dodana jest postać drugiego wielkiego Polaka i głównego adwersarza Naczelnika – Romana Dmowskiego. Postać Dmowskiego pełni rolę po części narratora opowieści o tych niezwykle burzliwych latach pierwszej połowy XX wieku.

Sceny spotkań tych dwóch wielkich ludzi, twórców polskiej niepodległości w możliwie prosty sposób pokazują na czym polegał zasadniczy konflikt między dwoma sposobami pojmowania czym ma być wolna Polska i jak tę wolność odzyskać po latach niewoli.

Jednak przede wszystkich spektakl „Kochając marszałka” jest opowieścią o niełatwej miłości Aleksandry Szczerbińskiej do Józefa Piłsudskiego, dla którego największą miłością była Polska.

 • autor: Redakcja Radziejowianin
 • Plakat promujący spektakl "Kochając Marszałka"

Rośnie liczba stulatków, którym ZUS wypłaca specjalną premię za wiek

Na Kujawach i Pomorzu świadczenie honorowe z ZUS-u otrzymują 184 osoby, które mają 100 lat
i więcej. Rok temu było ich 150.  Zdecydowanie częściej premię za wiek otrzymują kobiety. Stanowią ponad 90 proc. wszystkich stulatków.

 

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują dodatkowe, comiesięczne świadczenie honorowe. Specjalny dodatek jest wypłacany bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.

 

W regionie honorową gratyfikację z ZUS-u dostaje 184 osób. Bydgoski oddział ZUS wypłaca 95 takich świadczeń, a toruńska placówka - 89. Wśród stulatków przeważają kobiety. Jest ich 166, panów jest jedynie 18. Najstarsza seniorka z naszego województwa, która otrzymuje świadczenie honorowe
z ZUS-u ma obecnie 108 lat i mieszka w Toruniu, a najstarszy mężczyzna ma 103 lata i mieszka
w Bydgoszczy- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Każdy stulatek może liczyć na specjalny dodatek za wiek. Wysokość tej „dodatkowej premii za wiek” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od  1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto – dodaje rzeczniczka.

 

Świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości wraz ze świadczeniem podstawowym tj. emeryturą czy rentą. Najstarszy mężczyzna mieszkający w naszym regionie, który ukończył 100 lat w 2020 r., otrzymuje świadczenie z ZUS-u w wysokości ok. 4,3 tys. zł brutto, a najstarsza kobieta, która setne urodziny obchodziła w 2015 r., otrzymuje 3,3 tys. zł brutto.

 

Kto musi złożyć wniosek o emeryturę honorową?

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, aby dostać dodatkowo świadczenie honorowe, nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

 

 • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

PUE to wygodny kontakt z ZUS-em. Swój profil ma już ponad 12 mln osób

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest już ponad 12 mln zarejestrowanych kont. Z PUE ZUS korzystają nie tylko przedsiębiorcy, lekarze, czy osoby pracujące, ale i także emeryci i renciści.
Przez PUE ZUS można wysyłać wnioski także o świadczenia dla rodzin.

 

Dzięki Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Możemy np. uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, składkach czy zwolnieniach lekarskich. Na PUE sprawdzimy także, czy członkowie rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, a także obliczymy w kalkulatorze emerytalnym prognozowaną emeryturę. Każda grupa klientów ma na PUE specjalną zakładkę, rolę (np. jako ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek, lekarz), która ułatwia obsługę spraw- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim.

 

O każdej porze przez 7 dni w tygodniu poprzez PUE można wysłać wniosek czy dokument do Zakładu. Seniorzy tą drogą mogą złożyć np. wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia z adresu na rachunek bankowy, a rodzice wnioski o świadczenia dla rodzin jak: 500+, 300+, rodzinny kapitał opiekuńczy, czy żłobkowe. Płatnicy składek mogą natomiast dokonać rozliczeń z ZUS przez bezpłatną, internetową aplikację ePłatnik, czy wnioskować o zaświadczenie o niezaleganiu- dodaje rzeczniczka.

 

Platforma Usług Elektronicznych ZUS jest cały czas rozwijana i unowocześniana, aby lepiej służyć klientom. Za jej pomocą można na przykład umówić wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień
i godzinę, by nie czekać w kolejce.

 

PUE to wygodny kontakt z ZUS-em, dlatego warto mieć na nim swój profil. Założenie  profilu trwa tylko kilka minut. Można to zrobić przez internet- za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej. Konto na PUE ZUS założymy także w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS lub tradycyjnie w placówce ZUS. Na stronie internetowej ZUS można znaleźć instrukcje jak krok po kroku zarejestrować konto na PUE ZUS.

 

 • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Nieodpłatna pomoc prawna

Informujemy, że jutro 26.10.23r. nieodpłatna pomoc prawna w Radziejowie będzie udzielana telefonicznie w godzinach 16:00-20:00. Prosimy dzwonić pod numer: 723 879 621.

Wirtualny Teatr Historii Niepodległa. Dotknij, zobacz, doświadcz!

Starosta Jarosław Kołtuniak serdecznie zaprasza mieszkańców powiatu na bezpłatne seanse w kinie historycznym VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”! Wydarzenie odbędzie się w związku ze zbliżającym się dniem 11 listopada i 103 rocznicą Bitwy Warszawskiej.

 Spotkaj się z nami 7 listopada br. i doświadcz historii w Wirtualnej Rzeczywistości (VR, Virtual Reality)! Będzie na Ciebie czekał „Wirtualny Teatr Historii” – przestrzeń stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa”. Nowoczesna technologia produkcji sprawia, że gość „Wirtualnego Teatru Historii” ma wrażenie fizycznego uczestnictwa w przygodach bohaterów.

Na miejscu otrzymasz niezwykłe okulary -gogle VR i słuchawki, dzięki którym przeniesiesz się do wirtualnego świata wydarzeń sprzed lat, które rozgrywać się będą wokół Ciebie. Obraz projektowany będzie dookoła Ciebie (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwią Ci swobodne obserwowanie akcji.

Wyświetlane będą cztery filmy:

- „Dża-Dża” – dramat wojenny o utytułowanej polskiej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej;

- „Nie kochać w taką noc” – komedia muzyczna w międzywojennym kabarecie z gwiazdą – Aleksandrem Żabczyńskim w roli głównej;

- „Kino” – film szkatułkowy o Kazimierzu Prószyńskim w 120. Rocznicę stworzenia pierwszej polskiej produkcji fabularnej;

-„Wiktoria 1920” – film, w którym widz staje się bohaterem sierpnia 1920, gdy podczas wojny polsko-bolszewickiej rusza dostarczyć depeszę do Warszawy.

Podczas prelekcji będzie dostępna również wystawa pt. „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Wystawa składać się będzie z dziesięciu plansz, opowiadających o ludziach, którzy w lecie 1920 roku stanęli do obrony swojej niepodległej ojczyzny przed bolszewicką Rosją.

Całe wydarzenie odbywać się będzie w Liceum Ogólnokształcącym im. W. Łokietka, w godzinach od 09:30 do 15:30.

Czekamy na Ciebie. Przyjdź i spotkaj się z ciekawymi postaciami z polskiej historii – Jadwigą Jędrzejowską, Aleksandrem Żabczyńskim czy żołnierzami Bitwy Warszawskiej.

 • autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie
 • Plakat - Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"
 • Film VR "Nie kochać w taką noc"
 • Film VR "Wiktoria 1920"
 • Seans

„Wszystkich Świętych”- zmiany organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie radziejowskim

Tegoroczne działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas uroczystości „Wszystkich Świętych” rozpoczną się we wtorek (31.10) i potrwają do czwartku ( 02.11). Radziejowscy policjanci apelują o rozwagę, zachowanie ostrożność i stosowanie się do oznakowania przy cmentarzach.

Głównym celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa osób przemieszczających się na groby najbliższych. W tych dniach odnotowujemy zwiększoną ilość pojazdów na drogach, w szczególności przy cmentarzach. Do zadań mundurowych biorących udział w akcji będzie należało:

-czuwanie nad utrzymaniem płynności ruchu,

-eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących,

-udzielanie informacji kierowcom o czasowych zmianach w organizacji ruchu,

-eliminowanie z ruchu drogowego pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Na terenie powiatu radziejowskiego będą następujące zmiany organizacji ruchu:

W Radziejowie:

- ulica Szkolna będzie ulicą jednokierunkową na całej długości;

- zakaz zatrzymywania na całej długości ulicy Szkolnej po lewej stronie ( patrząc od ul. Kruszwickiej), poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi;

- na ulicy Wyzwolenia po stronie lewej wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania na odcinku od ulicy Kruszwickiej do ulicy Cichej. Wszystkie zmiany oznakowane będą znakami pionowymi;

W Bytoniu na drodze wojewódzkiej W-267 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania po stronie przeciwnej do cmentarza.

W Witowie obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania po stronie przeciwnej do cmentarza.

Przy cmentarzach powiatu radziejowskiego służbę pełnić będą policjanci, w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz płynności ruchu.

Apelujemy o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy, aby bezpiecznie dojechać i wrócić z cmentarzy. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych, gdyż mogą stwarzać zagrożenie dla innych i blokować przejazd. Jeśli to możliwe dla własnej wygody, samochód zostawmy w domu.

 • autor: asp. szt. Marcin Krasucki - oficer prasowy KPP Radziejów
 • Mapa przedstawiająca dojazd na cmentarz

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci

W czwartek, 26 października 2023 roku, po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł nasz kolega i przyjaciel dr Marek Szuszman. Współtwórca i  wieloletni prezes Koła PTH w Radziejowie, działacz społeczny i samorządowy, w ostatnich latach oddany całym sercem mieszkańcom Wójt Gminy Radziejów. Rodzinie składamy wyrazy współczucia.

 • autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie
 • na zdjęciu dr Marek Szuszman