Grudzień 2023

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.

Ma ono na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

Jesteśmy różni – młodzi, starsi, mieszkamy w dużych miastach, małych miasteczkach, obszarach wiejskich, jesteśmy zdrowi, zmagamy się z różnymi schorzeniami, towarzyszą nam różnego rodzaju niepełnosprawności. Co nas łączy? Wszyscy tworzymy społeczeństwo – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, stopnia sprawności. I każdy, niezależnie od okoliczności, powinien czuć się tego społeczeństwa pełnoprawnym członkiem.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak składa życzenia wszystkim, którzy obchodzą dziś swoje święto:

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli obchodzone corocznie święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Zostało ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Celem święta i towarzyszących mu wydarzeń jest między innym uznanie i docenienie wysiłków osób zaangażowanych w działania dla innych oraz pokazanie społeczeństwu, jak duży jest ich wkład w rozwój społeczny na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza publikujemy życzenia starosty Jarosława Kołtuniaka:

zyczenia dla wolontariuszy

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także w czasie wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Jednak
w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki.

Prawo do zasiłku chorobowego nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie  ubezpieczenia chorobowego, również za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu zatrudnienia:

·         nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego albo

·         nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego- w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Jak długo można być na zwolnieniu

Zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego można pobierać do 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży. W tych przypadkach zasiłek chorobowy można otrzymywać przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużnej niż przez 182 albo 270 dni – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży-  informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeżeli po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego, ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. O okolicznościach przyznania świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

Kto wypłaca chorobowe

Jeśli zwolnienie lekarskie wystąpi zarówno podczas zatrudnienia jak i obejmie okres po ustaniu ubezpieczenia, wówczas zasiłek chorobowy do zakończenia umowy wypłaca pracodawca lub zleceniodawca,  o ile zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób. Potem wypłatę zasiłku przejmuje ZUS. Aby ZUS mógł wypłacić zasiłek chorobowy pracodawca, zleceniodawca powinien przekazać do ZUS-u zaświadczenie płatnika składek Z-3 albo Z-3a.  Przy kolejnym zwolnieniu, które zostało wydane po ustaniu zatrudnienia, były pracownik wnioskuje o wypłatę chorobowego bezpośrednio do ZUS-u (druk ZAS-53). Niezbędnym dokumentem do przyznania zasiłku po ustaniu zatrudnienia jest oświadczenie byłego pracownika, które składa na druku Z-10. Wypełnione formularze może również przesłać elektronicznie przez PUE ZUS.

Z kolei osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz osoby duchowne wniosek o chorobowe składają bezpośrednio do ZUS na druku Z-3b lub ZAS-53.

Nie należy zwlekać ze złożeniem dokumentów. Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Wysokość zasiłku

Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości:

·         80 proc. podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu,

·         100 proc. podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy będzie spowodowana m.in.:

- wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy

- wystąpi w czasie ciąży,

  • wystąpi wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Podstawa obliczana jest co do zasady z wynagrodzenia/przychodu z 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Co ważne Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego ograniczona jest wówczas  do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

 

  • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

ZUS zaprasza do telefonicznego kontaktu z ekspertami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do skorzystania z dyżurów telefonicznych, w trakcie których będzie można zapytać np. o świadczenie wychowawcze 500+, skrócony okres przekazywania korekt dokumentów rozliczeniowych, zasiłki, rentę socjalną, świadczenie przedemerytalne, czy emeryturę kapitałową- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Pierwszy dyżur dotyczyć będzie zasad składania wniosków o świadczenie wychowawcze 500+. Dzwonić można w tej sprawie 11 grudnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 84 26  oraz 21 grudnia
w godz. 9-11.00 pod nr tel.
52 356 10 71. Z kolei o projektach edukacyjnych realizowanych przez ZUS jak  „Lekcje z ZUS" dla szkół średnich, czy „Projekt z ZUS" dla szkół podstawowych będzie można porozmawiać z koordynatorkami ds. komunikacji społecznej i edukacji 11 i 18 grudnia w godz.
13-14.00 pod nr tel. 52 341 81 24.

Kolejny dyżur telefoniczny zaplanowano na 12 grudnia. W godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 81 24  będzie można uzyskać informacje w sprawie zasad wypełniania i korygowania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Eksperci wyjaśnią, kto ma obowiązek przekazywać deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Podpowiedzą, jak ją przekazać "bez wychodzenia z domu". Przypomną również o obowiązujących terminach do korygowania dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021 oraz za okres od stycznia 2022 r. Dzwonić w tej sprawie można także 15 grudnia w godz.
9-11.00 pod nr tel. 52 333 08 31.

O rentę socjalną i zasady dorabiania do świadczenia będzie można zapytać ekspertów 13 grudnia
w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 41 oraz 18 grudnia w godz. 9-11.00 pod nr tel.
52 333 08 31.
Z kolei dzwoniąc 14 grudnia w godz. 9-11.00 pod nr tel.
52 336 61 42 będzie można dowiedzieć się na temat świadczenia przedemerytalnego.

Na pytania  o emeryturę kapitałową, komu i w jakim okresie przysługuje, eksperci będą odpowiadać 19 grudnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 87 04. Natomiast 20 grudnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 389 40 23 będzie można zapytać o zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Weź udział w szkoleniu

Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatne szkolenie online dotyczące zasad poprawnego wypełniania
i korygowania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Szkolenie odbędzie się 12 grudnia 
o godz. 10.00. Zapisy na szkolenie trwają do 10 grudnia pod adresem:
szkolenia_bydgoszcz@zus.pl.  

  • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

6 grudnia - jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie

Mikołajki to dzień, w którym do dzieci przychodzi Święty Mikołaj. W tradycję naszego urzędu jednak wpisała się wizyta dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie. Co roku odwiedzają one starostwo, by wspólnie ze starostą ubrać choinkę. W tym roku dzieci zostały zaproszone 6 grudnia. J

Podopieczni SOSW, z pełnym zaangażowaniem, pomagali przy dekoracji świątecznego drzewka. Jak co roku dzieci przyniosły śliczne ozdoby choinkowe, które samodzielnie wykonali. Dzięki ich pomocy pięknie przystrojona choinka stanęła w sali konferencyjnej naszego starostwa.  J

Po ciężkiej pracy mali pomocnicy zostali zaproszeni na poczęstunek oraz otrzymały powiatowe upominki. Gości przyjął starosta Jarosław Kołtuniak, a podczas wizyty towarzyszyła mu sekretarz Małgorzata Chłodzińska. Dziećmi opiekowały się wychowawczynie z ośrodka – Danuta Urbańska, Danuta Ozdowska. Najmłodsi chętnie prowadzili ze starostą ciekawe dyskusje, a mikołajkowy klimat nastroił świątecznie wszystkich uczestników spotkania.

Starosta życzył dzieciom zdrowych i radosnych świąt oraz góry prezentów. Wyraził też nadzieję, że będzie mógł się z nimi spotkać w przyszłym roku.

W mikołajki życzymy wszystkim dzieciom (nie tylko tym małym:) dużo uśmiechu i radości!

  • autor: Dominika Chmielewska
  • Dzieci ze starostą i Panią sekretarz przy choince
  • Dzieci z Panią sekretarz i starostą, w czapkach Mikołaja ubierają choinkę
  • Dzieci z Panią sekretarz i starostą, w czapkach Mikołaja ubierają choinkę
  • Dzieci z Panią sekretarz i starostą, w czapkach Mikołaja ubierają choinkę
  • Dzieci z Panią sekretarz i starostą, w czapkach Mikołaja ubierają choinkę
  • Starosta Jarosław Kołtuniak wręcza upominki dzieciom
  • Dzieci z Panią sekretarz i starostą, w czapkach Mikołaja ubierają choinkę
  • Dzieci prezentują przyniesione ozdoby choinkowe
  • Dzieci przy stole ze słodkościami
  • Dzieci przy stole ze słodkościami
  • Podopieczni SOSW przy choince
  • Ubrana choinka

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Opady marznące

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: wszystkie powiaty

 

Ważność: od godz. 08:00 dnia 07.12.2023r. do godz. 18:00 dnia 07.12.2023r.

 

Przebieg: W rejonie miejscami występują i będą się utrzymywać słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

 

Uwagi: Brak.

 

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni
ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 159.

  • autor: Roman Brzuchalski (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)

Umowa na remont dróg podpisana

W dniu dzisiejszym (07.12.2023r.) Starosta Radziejowski Jarosław Kołtuniak podpisał umowę z Wojewodą  Kujawsko-Pomorskim o udzielenie dofinansowania ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont dróg powiatowych: Wysocin-Osięciny (na odcinku  od 4+613 do km 5+611) oraz Wójcin-Bycz (na odcinku od km 0+007 do km 1+005).

  • Starosta i Wicestarosta z Wojewodą podpisują umowę
  • Starosta, Wicestarosta i skarbnik powiatu podpisują umowę z Wojewodą

Apteka "Społeczna" w sobotę nieczynna

w sobotę 9.12.2023r. Apteka "Społeczna" w Radziejowie(ul. Brzeska 25) będzie nieczynna.

Zapraszamy w niedzielę 10.12.2023r. w godz. 17:00-7:30.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: opady marznące

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

 

Ważność: od godz. 10:00 dnia 09.12.2023 do godz. 20:00 dnia 09.12.2023r.

 

Przebieg: prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

 

Uwagi: Brak.

 

 

 

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni
ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 160.

  • autor: Grażyna Mucha (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)

ZMIANA PRZEPISÓW W ZAKRESIE REJESTRACJI POJAZDÓW!

Pragniemy przypomnieć mieszkańcom naszego powiatu, że od 1 stycznia 2024 r. zmieniają się przepisy w zakresie rejestracji pojazdów!

Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu, zastąpiono obowiązkiem zarejestrowania pojazdu.

Właściciel pojazdu będzie obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia:

1.nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2. dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;

3. sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

- W przypadku nabycia pojazdu w drodze spadku termin 30 dni, biegnie od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

- W przypadku nabycia pojazdu, przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w terminie 90 dni.

* Niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu, w wymaganym ustawowo terminie, ale NIEPRZEKRACZAJĄCYM 180 dni, podlega karze pieniężnej w wysokości:500 zł za wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, dla których kara pieniężna wynosi: 1000zł.

* Niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu, w wymaganym ustawowo terminie, ale PRZEKRACZAJĄCYM 180 dni, podlega karze pieniężnej w wysokości: 1000zł za wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, dla których kara pieniężna wynosi: 2000zł.

- Ponadto, nadal na właścicielu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spoczywa obowiązek zawiadomienia starosty, w terminie 30 dni, o:

1. zbyciu pojazdu;

2. zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

* Niezawiadomienie starosty o zbyciu pojazdu, w wymaganym terminie (bez względu na ilość dni przekroczenia), podlega karze pieniężnej w wysokości 250zł.

- Zgodnie z ww. przepisami, od 1 stycznia 2024 r. zawiadomienia o zbyciu pojazdu dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania.

- Przypominamy też naszym Mieszkańcom, że zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie wymaga wizyty w Wydziale Komunikacji.

- Można je przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP, bądź też drogą pocztową na adres Starostwa Powiatowego w  Radziejowie, ul. Kościuszki 17,
88-200 Radziejów.

-Zawiadomienie można również złożyć w Wydziale Komunikacji przy ul. Rolniczej 4c, 88-200 Radziejów. 

-Jakiekolwiek złożenie wniosku przez pełnomocnika wiąże się z uiszczeniem opłaty skarbowej na podany numer konta: 45 9550 0003 2320 0005 3093 0032.
 
- Zgłoszenie zbycia mailowo wymaga podpisu kwalifikowanego.

 

Międzypokoleniowe spotkanie przy choince