Lipiec 2023

Święto Wojska Polskiego

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

zaprasza na WIELKĄ DEFILADĘ w Warszawie oraz PIKNIKI WOJSKOWE

w województwie kujawsko-pomorskim

 • IMG-20230802-WA0002
 • autor: Wojskowe Centrum Rekrutacji we Włocławku

Transplantacja – prawnie i statystycznie. Co powinniśmy wiedzieć

Transplantacja to operacja, która polega na chirurgicznym pobraniu zdrowego narządu od dawcy i wszczepieniu go do organizmu chorego. W ten sposób zastępuje się w ciele organ, który nie potrafi już właściwie spełniać swojej roli. Przeszczep może dotyczyć narządów, ale też tkanek i komórek.

Codziennie 15 osób na świecie umiera, czekając na przeszczep. W Polsce w przypadku stwierdzenia zgonu obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to, zgodnie z obowiązującymi przepisami, że jeżeli osoba za życia nie wyrazi sprzeciwu na pobranie po śmierci swoich narządów, to wyraża na to zgodę. Sprzeciw można wnieść poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Składa się go w formie pisemnego oświadczenia własnoręcznie podpisanego i noszonego przy sobie lub ustnej deklaracji złożonej w obecności co najmniej dwóch świadków. Prawo nie daje uprawnień rodzinie do decydowania o pobieraniu bądź niepobieraniu cudzych komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia innej osobie. Każdy z nas jest potencjalnym dawcą narządów, dopóki sam za życia nie wyrazi sprzeciwu.

 W 2021 roku w Polsce najmłodszy dawca miał 1,5 roku, a najstarszy miał 79 lat. W województwie kujawsko-pomorskim 19 osób pośmiertnie podarowało komuś swoje narządy. Na wspomnianym obszarze było 10 na 19 szpitali aktywnych w programie pozyskiwania narządów od zmarłych z potencjałem dawstwa. Na dzień 31 grudnia 2022 roku na przeszczepienie narządu oczekiwało w naszym kraju 1856 osób (Statystyka prowadzona przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w 2022 roku).

W Polsce panuje przekonanie, że to rodzina decyduje o przeszczepieniu narządów zmarłego krewnego, co nie znajduje potwierdzenia w treści obowiązujących przepisów polskiego prawa. Wielu obywateli jest przekonanych, że trzeba podpisać specjalne oświadczenie woli lub zarejestrować się w jakiejś bazie danych w celu wyrażenia zgody na pośmiertne oddanie narządów. Prawda jest taka, że nie ma w Polsce oficjalnego rejestru „zgody” (jest tylko Centralny Rejestr Sprzeciwów), gdyż każdy z nas jest potencjalnym dawcą narządów, dopóki sam nie wyrazi sprzeciwu.

Każdy mieszkaniec Polski powinien być świadomy tego, jak temat transplantacji wygląda pod względem polskiego prawa. Według badań Centrum Badania Opinii Społecznej z 2016 roku 75% Polaków nie rozmawiało ze swoimi bliskimi na temat ewentualnego przeszczepienia narządów. Niestety tylko 20% badanych osób wie, że w Polsce wystarczy brak sprzeciwu za życia, aby zostać pośmiertnie dawcą narządów (CBOS (2016). Postawy wobec transplantacji narządów, s. 4, 12-13).

 Przedstawione informacje ukazują transplantologię od strony prawnej oraz statystycznej. Nikogo nie zmuszają do zmiany swojego światopoglądu. Każdy z nas ma prawo i możliwość decydowania o sobie. Dlatego to do nas należy decyzja o oddaniu bądź nie oddaniu po śmierci swoich narządów. Poinformujmy o niej swoich bliskich! Pośmiertne oddanie narządów jest ostatnim, najcenniejszym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi.

 • autor: Artykuł został przygotowany w odpowiedzi na złożony wniosek

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar:  powiaty: aleksandrowski, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, Toruń, toruński, wąbrzeski, Włocławek, włocławski i żniński.

 

Czas obowiązywania: od godz.11:00 dnia 28.07.2023r. do godz. 20:00 dnia 28.07.2023r.

Przebieg: Prognozowane są burze, przemieszczające w kierunku wschodnim, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

 

Uwagi: brak

 

 

Źródło informacji:  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Ostrzeżenie zbiorczo nr 95.

 • autor: Roman Brzuchalski (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)

14. emerytura na stałe dla emerytów i rencistów

19 lipca prezydent podpisał ustawę o 14. emeryturze, czyli kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Świadczenie będzie wypłacane corocznie. Termin wypłaty zostanie ogłoszony w rozporządzeniu.

 

Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Osoby uprawnione otrzymają ją wraz z emeryturą, rentą czy innym świadczeniem długoterminowym. Termin wypłaty zostanie ogłoszony w rozporządzeniu- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

 

W tym roku czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe
np. emerytura, renta nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł brutto, czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka
za złotówkę. Na przykład do emerytury 3200 zł brutto, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 300 zł, czyli 1288,44 zł brutto. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł. To oznacza, że czternastki nie otrzymają osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4438,44 zł brutto. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem, którego wypłata będzie zawieszona na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania- wyjaśnia rzeczniczka.

 

Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla niesamodzielnych. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

 

W ubiegłym roku to dodatkowe świadczenie otrzymało w sumie ponad 7,2 mln osób,
w województwie kujawsko-pomorskim 405,7 tys.

 • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Święto Policji

W piątek (28.07.2023r.) w Radziejowie odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Policji.

Ceremonię rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie celebrowana przez kapelana radziejowskiego garnizonu ks. dziekana Ireneusza Mrowickiego.

Następnie pododdziały policji oraz zaproszeni goście przemaszerowali do budynku Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka.

Uroczystość rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Radziejowie insp. Maciej Estkowski. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Starosty Powiatu Radziejowskiego Pana Jarosława Kołtuniaka, który złożył życzenia wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym radziejowskiej jednostki. Podkreślił także ważną rolę wzajemnej współpracy dla poprawy bezpieczeństwa lokalnego społeczeństwa.

 • autor: Dominika Chmielewska
 • DSC_7892
 • DSC_7896
 • DSC_7921
 • DSC_7940
 • DSC_7913
 • DSC_7942
 • DSC_7944

Przerwy w dostawie energii elektrycznej

W dniu 11.08.2023  w godz. 9.00 - 13.00

odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej  RADZIEJÓW ZIELONA obwód 500 osiedle Broniewek

 • autor: Tadeusz Domański Inżynier ds. Zarządzania Usługami Sieciowymi

Nieodpłatna pomoc prawna w Radziejowie

Informujemy, że dnia 07.08.2023r. nieodpłatna pomoc prawna w Radziejowie będzie udzielana telefonicznie w godzinach 7:30:-11:30. Prosimy dzwonić pod numer: 664415024.

W dniu 14 sierpnia 2023r. (poniedziałek) Starostwo Powiatowe w Radziejowie będzie nieczynne.