październik 2021

 • Mężczyzna w mundurze, w tle siedzący ludzie
 • Kobiety i mężczyźni, siedzący przy stole
 • Dwóch mężczyzn w garniturach, siedzących przy stole
 • Mężczyzna w wojskowym mundurze, w tle tłum ludzi

Ułatwienia dla osób starających się o świadczenie Mama 4 plus

Korzystne zmiany w przepisach, które wejdą w życie od nowego roku, dotyczą także rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, potocznie nazwanego świadczeniem Mama 4 plus. Od stycznia nie trzeba już będzie dołączać do wniosku krajowych aktów urodzenia dziecka. ZUS sam będzie mógł pozyskać taki dokument. 

W przypadku zagranicznego dokumentu potwierdzającego urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w rejestrze stanu cywilnego, nadal trzeba będzie go dołączać do wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Od lutego 2019 roku o specjalną tzw. matczyną emeryturę mogą starać się matki i w szczególnych sytuacjach również ojcowie, którzy wychowali minimum czworo dzieci. W całym kraju świadczenie to trafia już do 64 tys. uprawnionych, a w województwie kujawsko-pomorskim do blisko 4,1 tys. osób. Najczęściej o to świadczenie ubiegają się  osoby w wieku między 60 a 69. rokiem życia.

Na dodatkowe pieniądze po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą liczyć matki, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci, a w przypadku ich śmierci albo porzucenia przez nie dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowanie dzieci również – ojcowie. Świadczenie przysługiwać będzie nie tylko w przypadku wychowywania własnych dzieci, ale także w razie wychowywania dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).

Wysokość matczynej emerytury
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1250,88 zł brutto. Świadczenie jest przyznawane w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą czy rentą nie przekroczyło kwoty minimalnej emerytury. Oznacza to, że  w przypadku braku prawa do emerytury lub renty świadczenie przysługuje w wysokości najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. Natomiast, jeśli emerytura lub renta jest niższa od minimalnej emerytury, to świadczenie stanowi dopełnienie do wysokości najniższej emerytury. Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 800 zł, zostanie ono uzupełnione o 450,88 zł, tj. do 1 250,88 zł brutto.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie jest przyznawane przez ZUS automatycznie. Trzeba złożyć wniosek, a gotowy formularz o nazwie ZUS ERSU jest dostępny w salach obsługi klientów we wszystkich placówkach ZUS lub do pobrania na stronie www.zus.pl.  

 • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
 • Logotypy Funduszy Europejskich, flaga Polski i UE

Projekt „Usługi opiekuńcze w powiecie radziejowskim i inowrocławskim”

Fundacja Rozwoju Społeczno-Gospodarczego w partnerstwie z gminą Kruszwica zaprasza do udziału w projekcie: „Usługi opiekuńcze w powiecie radziejowskim i inowrocławskim”. Projekt skierowany jest do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym osób niepełnosprawnych) oraz opiekunów tych osób, które zamieszkują obszar powiatu radziejowskiego i inowrocławskiego. 

W ramach projektu oferujemy pomoc osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu m.in. poprzez:

 • świadczenie usług opiekuńczych (w tym specjalistycznych usług opiekuńczych) dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w ich miejscu zamieszkania,
 • świadczenie usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania,
 • pomoc w zaspokajaniu potrzeb życiowych w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
 • opiekę higieniczną i pielęgnacyjną,
 • zapewnienie kontaktów z otoczeniem,oraz wsparcie dla opiekunów faktycznych w formie szkoleń czy poradnictwa. 

Pomoc w zakresie świadczenia usług opiekuńczych i asystenckich kierowana jest w pierwszej kolejności do osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego. Dla pozostałych osób, oferujemy atrakcyjne i przystępne cenowo warunki.

Szczegółowe informacje i zgłoszenia:
tel. 886 468 299, e-mail: j.wisniewska@fundacjarozwoju.org

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wojewoda z wizytą w powiecie radziejowskim

We wtorek, 19 października wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przyjechał do Starostwa Powiatowego w Radziejowie, by spotkać się z władzami samorządowymi naszego powiatu. Jednym z głównych tematów wizyty była aktualna sytuacja radziejowskiej służby zdrowia oraz funkcjonowanie powiatowego szpitala pod względem walki z COVID-19.

Oprócz problematyki radziejowskiego SP ZOZ, starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak i wicestarosta Grzegorz Piasecki omówili z gościem najważniejsze kwestie związane z priorytetowymi projektami i inwestycjami, realizowanymi w ramach programu "Polski Ład" i tymi, dotyczącymi Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 • Trzej mężczyźni w garniturach siedzą przy stole

Symulator oszustw w Internecie - platforma edukacyjna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Fundacją ProPublika stworzył darmowe, nowoczesne narzędzie edukacyjne – konsument.edu.pl. Jest to symulator portalu społecznościowego, w którym można doświadczyć 10 zagrożeń realnie spotykanych w internecie, m.in. oszustwa zakupowego, wyłudzenia kodu BLIK, kradzieży tożsamości, oszustwa finansowego czy fałszywej zbiórki charytatywnej. Celem symulatora jest kreowanie prawidłowych zachowań i nawyków w internecie.

Uczysz w szkole? Prowadzisz zajęcia dla młodzieży? Być może jesteś rodzicem? Wykorzystaj bezpłatne, nowoczesne narzędzie edukacyjne konsument.edu.pl. To symulator portalu społecznościowego, w którym w bezpieczny sposób pokazujemy, jakie triki stosują oszuści. Phishing, „this is not scam”, dropshipping czy inwestycje alternatywne – jeśli poruszasz się w tych tematach po omacku – ten portal jest dla ciebie!

[Warszawa, 14 października 2021 r.] Kupiłeś coś w sklepie internetowym, zapłaciłeś i nie otrzymałeś produktu? Dałeś się złapać w pułapkę. Twoje środki znalazły się już zapewne na koncie fikcyjnego sklepu czy w portfelu walutowym nieznanego oszusta. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak odzyskać pieniądze, a na przyszłość – jak uniknąć takich nieprzyjemności. 

https://www.youtube.com/watch?v=DfAlG6QH_jQ

Uważajmy, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe. Zanim podamy swoje dane i zapłacimy, dokładnie sprawdźmy sprzedawcę i warunki umowy. We współpracy z Fundacją ProPublika przygotowaliśmy narzędzie kreowania bezpiecznych zachowań i nawyków konsumenckich w sieci – portal konsument.edu.pl. Symulator pokazuje nam, jakie triki stosują oszuści czy nieuczciwi sprzedawcy, przechodzimy przez procedury zakupu, rozmawiamy z chatbotem i poznajemy konsekwencje naszych działań. A wszystko to dzieje się w bezpiecznej przestrzeni, bo dajemy się złapać w różnego rodzaju pułapki jedynie w fikcyjnym świecie – tłumaczy Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Każda „pułapka” kończy się podsumowaniem: radami, co i jak należy sprawdzić przed skorzystaniem z oferty, a także informacją, gdzie udać się po pomoc. 

Konsument.edu.pl to nowoczesne, bezpłatne narzędzie edukacyjne, które pokazuje mechanizmy wielu oszustw, począwszy od tych zakupowych, poprzez wyłudzanie tożsamości, kodu blik, fałszywe zbiórki charytatywne czy inwestowanie w alternatywne instrumenty finansowe. Jest to strona przypominająca portal społecznościowy, na którym pośród normalnych postów znajdują się „pułapki”. Oprócz tego portal konsument.edu.pl został stworzony z myślą o edukatorach - zawiera specjalne menu wraz z 10 scenariuszami lekcji. Zajęcia, które można przeprowadzić z użyciem symulatora, wpisują się w podstawę programową szkół ponadpodstawowych, ale również starszych klas podstawówki. To innowacyjne narzędzie może realnie wspierać naukę młodzieży i nie tylko. 

https://www.youtube.com/watch?v=NusHgR7azlQ

Szczególnie dokładnie i drobiazgowo zostały przygotowane materiały dla nauczycieli. Myślę, że dzięki temu, że będziemy edukować naszą młodzież, będziemy także edukować ich rodziców i ludzi dorosłych, bo powiem szczerze, że na tej stronie sama znalazłam wiele przydatnych informacji. Bardzo polecam pracę na tej platformie – mówi Jolanta Okuniewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie.

Charakter portalu jest całkowicie niekomercyjny i dostępny dla wszystkich użytkowników sieci. - Zachęcam do nauki przez zabawę na konsument.edu.pl, a także do wykorzystywania tego narzędzia do edukacji młodzieży – dodaje prezes UOKiK.

Link do platformy: https://konsument.edu.pl/login.

Więcej o projekcie: https://www.uokik.gov.pl/portal_konsument_edu_pl.php?utm_medium=email&utm_source=uokik&utm_content=Bezpatne%2C+nowoczesne+narzdzie+edukacyjne+UOKiK+-+konsument.edu.pl&utm_campaign=

Pomoc dla konsumentów: 
tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
e-mail: porady@dlakonsumentow.pl 

Powiatowy Rzecznik Konsumentów
Starostwo Powiatowe 
ul. Kościuszki 17
88-200 Radziejów

tel. 54 285 3018, wew. 128
e-mail: rzecznik@radziejow.pl 

 • autor: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Przedsiębiorco, to powinieneś wiedzieć!

Zielony napis ZUS na białym tleOd 18 września 2021 r. obowiązuje kilka zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, m.in. dotyczących podlegania dobrowolnemu chorobowemu, kontroli płatników składek, czy naliczania odsetek za zwłokę. Kolejne zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. 

Zmiany od 18 września 2021 r.
Dzięki zmianie przepisów osoby współpracujące z przedsiębiorcą, korzystającym z ulgi na start mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i korzystać ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Wcześniej nie było to możliwe. Korzystne zmiany dotyczą także kontroli płatników składek. Teraz protokół kontroli oraz aneks do protokołu kontroli może być sporządzony także 
w formie elektronicznej, co umożliwi również płatnikom składek przekazywanie zastrzeżeń do protokołu kontroli elektronicznie – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Kolejna zmiana dotyczy zwolnienia z naliczania i opłacania odsetek za zwłokę. Od wpłat dokonanych po 18 września 2021 r. nie trzeba naliczać i opłacać odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2021 r. - 28 zł, w 2022 r. - 30,10 zł). Przed 18 września przepisy pozwalały nie naliczać i nie opłacać odsetek, jeśli ich wysokość nie przekraczała 6,60 zł. A jeśli z winy ZUS płatnik opłacił składki po terminie, to nie będzie musiał ich regulować. ZUS w takiej sytuacji wyznaczy nowy 14 - dniowy termin na opłacenie zaległej składki. Jeśli płatnik nie zapłaci składki w wyznaczonym terminie, to odsetki będą naliczone od wymagalności składek do momentu ich zapłaty – dodaje rzeczniczka.

Z kolei w przypadku nadpłaconych składek jeżeli ich wysokość przekroczy dziesięciokrotność kwoty kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 160 zł), ZUS ma obowiązek zawiadomić płatnika i zwrócić nadpłatę na rachunek bankowy. 

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców z niewielkimi zaległościami. ZUS z urzędu będzie mógł umorzyć zaległość, jeśli płatnik został wyrejestrowany, a dług nie przekracza dziesięciokrotności kosztów upomnienia (obecnie 160 zł). Jeśli dłużnik zmarł, to kwota zadłużenia nie może przekroczyć 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym zgon.

Zmiany od 1 stycznia 2022 r.
W przypadku opłacenia składek po terminie przedsiębiorca nie będzie wyłączony z dobrowolnego chorobowego, a tym samym nie będzie musiał już składać wniosku o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, by zachować prawo do zasiłku. Będzie podlegał dobrowolnemu chorobowemu od dnia wskazanego w zgłoszeniu do dnia wyrejestrowania.

Od nowego roku nie będzie już można składać korekt dokumentów rozliczeniowych bez ograniczeń czasowych. Korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r.  będzie można złożyć tylko do 1 stycznia 2024 r. Natomiast korekty za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące będzie można składać do pięciu lat. Po tym terminie zmiany na koncie ubezpieczonego będą możliwe tylko na skutek wyroku sądu lub prawomocnej decyzji – wyjaśnia Krystyna Michałek.

Jeśli przedsiębiorca będzie miał zaległości w opłacaniu składek i będzie jednocześnie świadczeniobiorcą, to ZUS będzie mógł  dokonać potrącenia należności z tytułu składek z wypłacanych świadczeń np. z emerytury, renty lub zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Pozwoli to zminimalizować koszty dochodzenia roszczeń, ponieważ stosowana do tej pory  egzekucja sądowa i administracyjna jest kosztowna i dodatkowo obciąża dłużnika, zwiększając jego zadłużenie.

Zmiany od 1 kwietnia 2022 r.
Od 1 kwietnia 2022 r. zmieni się forma zawiadomienia przez ZUS płatnika o wysokości obowiązującej go stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Zamiast informacji w formie papierowej płatnicy otrzymają ją w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych  ZUS. 

Zmiany od 1 stycznia 2023 r.
Każdy płatnik składek będzie musiał założyć profil informacyjny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i przekazać ZUS swój adres elektroniczny.  Jeśli płatnik nie dopełni tego obowiązku profil na PUE zostanie założony przez ZUS.  

 • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Święto osób niewidomych i słabowidzących

15 października obchodzimy Światowy Dzień Białej Laski, w którym temat osób borykających się z dysfunkcjami narządu wzroku jest szczególnie podkreślany. Dzień ten ma również charakter edukacyjny i informacyjny.

Osoby niewidome i niedowidzące są nierozerwalnym ogniwem naszego społeczeństwa i stanowią niepodważalny autorytet w zakresie pokonywania trudności codziennego życia. Dlatego dzień ten jest okazją do przypomnienia opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki tych osób. 

Na terenie powiatu radziejowskiego działa terenowe koło Polskiego Związku Niewidomych, a jego prezesem jest Grzegorz Cypel. W październikowym numerze Gazety Powiatu Radziejowskiego "Powiatowe ABC" ukaże się z nim wywiad. Przybliży on główne cele działaności koła oraz opowie o życiu i problemach osób niewidomych i słabowidzących.

Z okazji Światowego Dnia Białej Laski, życzymy osobom zmagającym się z chorobami narządu wzroku, wytrwałości, poczucia niezależności, a także eliminacji barier w codziennym życiu. Niech poczucie godności i niezależności towarzyszy Wam każdego dnia, a świat będzie coraz bardziej przyjazny i dostępny.

Życzenia dla nauczycieli

Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak wszystkim byłym i obecnym dyrektorom szkół, wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom oświaty na terenie naszego powiatu przekazuje najserdeczniejsze życzenia.

„Nauczyciel ma wpływ na wieczność.
Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie”
Henry Brooks Adams

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej,
wszystkim Dyrektorom, Nauczycielom, Wychowawcom oraz Pracownikom Oświaty,
szczególnie tym, wykonującym swoje obowiązki na terenie powiatu radziejowskiego 
składam wyrazy uznania oraz szacunku 
za trud codziennej pracy pedagogiczno-wychowawczej.

Pragnę złożyć Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pogody ducha,
poczucia spełnienia i satysfakcji zawodowej. 
Życzę również wytrwałości w pokonywaniu codziennych przeciwności 
oraz entuzjazmu w dalszym przekazywaniu wiedzy, pomyślności, 
a nade wszystko radości i wdzięczności w oczach uczniów.

Starosta Radziejowski
Jarosław Kołtuniak

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

Praca w karetce pogotowia to nieustanna walka z czasem, konieczność podejmowania trudnych decyzji, a także ogromny wysiłek fizyczny i umysłowy. Ratownicy medyczni każdego dnia ratują zdrowie i życie setek tysięcy osób.  Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego publikujemy życzenia starosty radziejowskiego.

Radziejów, 13 X 2021 r.

Niebiesko białe logo pogotowia ratunkowego

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego
wszystkim Ratownikom,
a w szczególności tym,
pracującym na terenie powiatu radziejowskiego, 
składam podziękowanie za codzienny wysiłek i poświęcenie 
w wykonywaniu trudnej i odpowiedzialnej pracy 
na rzecz drugiego człowieka.

Życzę zdrowia, wszelkiej pomyślności, wytrwałości 
oraz satysfakcji i radości, 
płynącej z pasji i możliwości ratowania ludzkiego życia.


Starosta Radziejowski
Jarosław Kołtuniak

"Mój pupil" - konkurs fotograficzny

Miejska i Powiatowa Biblioteka im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie ogłasza Powiatowy Konkurs Fotograficzny im. Zbigniewa Zasady pn. "Mój pupil". Patronat nad konkursem przyjął starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak, zaś patronat medialny sprawuje "Powiatowe ABC". Prace można nadsyłać do 15 listopada br.

Każdy może wysłać maksymalnie 5 fotografii w formie elektronicznej na adres e-mail: bilbiotekaradziejow@poczta.onet.pl, w tytule wiadomości wpisując: Konkurs Fotograficzny im. Zbigniewa Zasady 2021. Prace należy nadsyłać od 11 października do 15 listopada 2021 roku i nie mozna poddawać ich obróbce graficznej, która zmieniłaby pierwotny wygląd zdjęcia.

Konkurs ma charakter otwarty - każdy może być jego uczestnikiem.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Radziejowie.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 2 grudnia 2021 roku. 

Regulamin oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych znajdują się pod adresem: http://www.bibliotekaradziejow.cdx.pl/1815/powiatowy-konkurs-fotograficzny-im-zbigniewa-zasady.

Ważne zmiany dla rencistów i dorabiających emerytów 

Od 18 września 2021 r. do renty z tytułu niezdolności do pracy jest uwzględniany również okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, za który nie było obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Znaczące zmiany, które wejdą w życie od stycznia 2022 r. będą miały również związek z dorabiającymi do renty socjalnej.

Aby uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, ubezpieczony musi spełnić jednocześnie kilka warunków. Przede wszystkim musi być niezdolny do pracy i posiadać wymagany okres składkowy i nieskładkowy, odpowiedni do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli np. ubezpieczony ukończył 30 rok życia musi mieć 5 lat stażu pracy i cały ten okres musi przypadać w ostatnim 10-leciu przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Oprócz wymaganego stażu ważna jest również data powstania niezdolności. Musi ona powstać w okresach składkowych lub nieskładkowych ściśle określonych w ustawie emerytalnej, np. w okresie ubezpieczenia, pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego, opiekuńczego albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. 

Dzięki nowelizacji przepisom, od 18 września ZUS przy ustalaniu prawa do renty weźmie pod uwagę również okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, za który nie było obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Okresów tych nie wlicza się do 10-lecia przypadającego przed dniem złożenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Korzystniejsze zmiany dla dorabiających do renty socjalnej
Od stycznia 2022 r. zmienią się zasady zawieszania renty socjalnej, będą stosowane te same zasady co do renty z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu rencistów będzie to oznaczało możliwość pobierania renty w pełnej lub zmniejszonej wysokości. 

Obecnie renta socjalna jest zawieszana za miesiąc, w którym świadczeniobiorca osiągnie przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 3853,20 zł brutto). Od stycznia 2022 r. jeśli przychód będzie wyższy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie przekroczy 130 proc. tej kwoty (obecnie 7 155,90 zł), część renty socjalnej będzie przysługiwać. Dopiero gdy przychód przekroczy wyższy prób 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, renta będzie zawieszona. Na bieżąco renta będzie wypłacana (w pełnej wysokości lub zmniejszona) albo będzie zawieszona, ale jej ostateczne rozliczenie nastąpi po zakończeniu roku kalendarzowego. Będzie można porównać przychód z każdego miesiąca osobno lub z całego roku. Jest to dobra wiadomość dla osób, których wypłaty za pracę z kilku miesięcy są kumulowane lub którzy pracują tylko część roku. Od nowego roku będą mogli być rozliczani z przychodu z każdego miesiąca osobno, ale też z łącznego przychodu z całego roku.

Co ważne katalog przychodów zostanie ograniczony. Na zawieszenie renty socjalnej nie będzie wpływać przychód z tytułu najmu czy dzierżawy, a także z niektórych rodzajów pracy, np. przychody z umowy zlecenia uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów jeśli nie ukończyli 26 roku życia. Nie będą również wliczane honoraria z tytułu działalności twórczej lub artystycznej. Inaczej mówiąc, renta socjalna będzie podlegała takim samym zasadom co renty z tytułu niezdolności do pracy – wyjaśnia rzeczniczka.

Ważne zmiany nastąpią również od stycznia 2022 r. dla osób dorabiających do emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy. Przepisy ujednolicają zasady przeliczania wysokości świadczeń przyznanych na nowych i starych zasadach, aby żadna z grup pracujących emerytów i rencistów nie była w uprzywilejowanej sytuacji.

Od nowego roku pracujący emeryci i renciści pobierający świadczenia przyznane na starych zasadach, będą mogli tylko raz w roku, a nie jak obecnie – co kwartał złożyć wniosek o przeliczenie dopracowanego stażu, doliczając wyłącznie okresy składkowe. Tak jak obecnie, robią to osoby otrzymujące tzw. nowe emerytury. Przeliczenie świadczeń (przyznanych na starych i nowych zasadach) jest także możliwe po ustaniu ubezpieczenia, czyli np. rozwiązaniu umowy o pracę.

Od nowego roku zostają uchylone przepisy , które umożliwiały ponowne obliczenie wysokości emerytury lub renty z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu świadczenia z zastosowaniem nowej kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu złożenia wniosku o przeliczenie.

 • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

"Przekazujemy Wam ten sztandar..."

Od 8 października 2021 roku Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie ma swój sztandar, który został ufundowany przez Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru w dowód zaufania i uznania dla policyjnej służby. Ta data już na zawsze zapisze się na kartach historii radziejowskiej Policji. Sztandar jest symbolem tradycji, wierności, honoru, godności i dobrego imienia służby, których Rzeczpospolita Polska wymaga od policjantów.

Uroczyste nadanie i wręczenie sztandaru odbyło się na dziedzińcu Liceum Ogólnokształcącego w Radziejowie przy ulicy Szkolnej 12. Z inicjatywą nadania sztandaru KPP w Radziejowie wystąpili samorządowcy i społecznicy powiatu radziejowskiego, zawiązując Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie. Jego przewodniczącym był starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak.

Piątkowe święto policjantów z naszego powiatu zainaugurowała msza święta pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, odprawiona w intencji radziejowskiej komendy w kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Biskup podkreślił w homilii ważną społeczną rolę służby policyjnej i dziękował funkcjonariuszom za ich codzienne poświęcenie. Po nabożeństwie, uczestnicy piątkowego wydarzenia przemaszerowali na dziedziniec LO, by tam rozpocząć uroczysty apel oraz oficjalną procedurę przekazania sztandaru naszym policjantom. 

W ceremonii, oprócz kadry kierowniczej, policjantów i pracowników KPP w Radziejowie udział wzięli komendanci powiatowi województwa kujawsko-pomorskiego oraz funkcjonariusze innych służb mundurowych. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz wojewódzkich: wicewojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua, wicemarszałka województwa Sławomira Kopyścia, poseł Joanny Borowiak, zastępcy Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Romana Kustera, Komendanta Wojewódzkiego Kujawsko-Pomorskiej Policji nadinsp. Piotra Leciejewskiego, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. bryg. Jacka Kaczmarka, zastępcy dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Sławomira Sławińskiego, władz samorządowych powiatu, miast i gmin, straży pożarnej, przedstawicieli instytucji, współpracujących z radziejowską policją oraz duchowieństwa. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod przewodnictwem kapelmistrza mł. insp. Janusza Trzepizura, prowadzona przez tamburmajora kom. Jakuba Pietruchę, Kompania Honorowa Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy pod dowództwem st. asp. Tomasza Czyżewskiego oraz poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Na początku dowódca uroczystości podinsp. Marek Kołodziejczak złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia apelu zastępcy Komendanta Głównego Policji. Przybyłych gości powitał gospodarz uroczystości – mł. insp. Tomasz Pacholski. Naczelnik Wydziału Prewencji radziejowskiej komendy podpinsp. Krzysztof Złotnicki odczytał Akt Nadania Sztandaru podpisany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Akt Wręczenia Sztandaru. Następnie goście, fundatorzy oraz przedstawiciele powiatowej komendy zostali poproszeni o wbicie gwoździ honorowych w drzewiec sztandaru i wpisanie się do księgi pamiątkowej, a biskup włocławski poświecił i pobłogosławił sztandar. Poczet sztandarowy KPP odebrał sztandar z rąk starosty jako wyraz najwyższego uznania, godności i dumy, by za chwilę zaprezentować go zebranym na dziedzińcu gościom.

Po prezentacji sztandaru, głos zabrali zaproszeni goście, podkreślając, że policja jest ważną sferą życia społecznego, której zadaniem jest ochrona i utrzymanie porządku publicznego, a ponadto ochrona życia, zdrowia i mienia ludzi oraz gratulując naszym funkcjonariuszom dostąpionego zaszczytu. Przemawiający zaznaczali, że specyfika zadań wykonywanych przez policjantów związana jest z codziennym narażeniem się dla dobra innych, a także, że spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność, przez co darzeni są ogromnym szacunkiem. Na koniec swoje przemówienie wygłosił przewodniczący komitetu - starosta Jarosław Kołtuniak. Podkreślił, że sztandar to symbol najwyższych wartości: honoru i męstwa oraz wyraża on zaufanie mieszkańców do policjantów, którzy służą i dbają o ich bezpieczeństwo. Ostatnim punktem uroczystości była defilada zebranych pododdziałów. Po oficjalnej części gospodarz uroczystości wraz ze starostą zaprosili zebranych gości na poczęstunek. 

Starosta radziejowski dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości przekazania sztandaru naszym policjantom oraz pomogli w koordynacji i rozplanowaniu minionego dnia.

 • Dwóch mężczyzn i kobieta siedzą w ławce, w tle policjanci...
 • Biskup w ornacie, po obu jego stronach dwóch mężczyzn w...
 • Grupa mężczyzn w mundurach policyjnych, siedzący w ławkach
 • Mężczyźni w policyjnych mundurach, stojący w szyku
 • Mężczyźni w policyjnych mundurach, idący w szyku
 • Grupa ludzi w odświętnych strojach, maszerująca przed siebie
 • Grupa ludzi w odświętnych strojach, maszerująca przed siebie
 • Trzech maszerujących za sztandarem mężczyzn w mundurach
 • Maszerująca grupa mężczyzn w mundurach policyjnych
 • Grupa ludzi, stojąca pod namiotem
 • Dwóch mężczyzn w policyjnych mundurach, zwróconych przodem...
 • Salutujący mężczyzna w mundurze, za nim drugi - podnoszący...
 • Mężczyźni w policyjnych mundurach, grający na instrumentach
 • Policjant w galowym mundurze, przemawiający na mównicy
 • Policjant pochylony w stronę sztandaru, odwrócona tyłem...
 • Mężczyzna pochylony w stronę sztandaru, obok kobieta w...
 • Kobieta w różowym płaszczu, pochylona w stronę sztandaru,...
 • Policjant pochylony w stronę sztandaru, obok kobieta w...
 • Biskup pochylony w stronę sztandaru, obok kobieta w...
 • Mężczyzna pochylony w stronę sztandaru, obok kobieta w...
 • Siedzący mężczyzna, piszący w księdze, obok tyłem kobieta...
 • Policjant pochylony w stronę sztandaru, kobieta w mundurze...
 • Mężczyzna pochylony w stronę sztandaru, obok kobieta w...
 • Ksiądz pochylony w stronę sztandaru, obok policjantka tyłem
 • Mężczyzna pochylony w stronę sztandaru, obok kobieta w...
 • Policjant pochylony w stronę sztandaru, kobieta w mundurze...
 • Policjant pochylony w stronę sztandaru, kobieta w mundurze...
 • Policjant pochylony w stronę sztandaru, kobieta w mundurze...
 • Policjant pochylony w stronę sztandaru, kobieta w mundurze...
 • Policjant pochylony w stronę sztandaru, kobieta w mundurze...
 • Kobieta w czarnym płaszczu pochylona w stronę sztandaru,...
 • Mężczyzna pochylony w stronę sztandaru, obok kobieta w...
 • Mężczyzna pochylony w stronę sztandaru, obok kobieta w...
 • Dwóch duchownych i mężczyzna w garniturze
 • Dwóch mężczyzn i kobieta w mundurze przed mównicą
 • Trzech salutujących mężczyzn w policyjnych mundurach
 • Mężczyzna w garniturze, trzymający sztandar i mówiący do...
 • Policjant zwrócony w stronę pocztu sztandarowego
 • Siedzący i piszący mężczyzna w policyjnym mundurze
 • Trzech maszerujących za sztandarem mężczyzn w mundurach
 • Mężczyźni w policyjnych mundurach, stojący w szyku ze...
 • Mężczyzna w granatowym płaszczu na mównicy, wygłaszający...
 • Mężczyźni w mundurach, maszerujący w szyku
 • Maszerująca grupa mężczyzn w mundurach policyjnych
 • Maszerujący mężczyźni w policyjnych mundurach
 • Maszerujący mężczyźni w policyjnych mundurach i grający na...
 • Policjant z szablą, stojący przodem do grupy ludzi
 • Grupa ludzi, klaszcząca w dłonie

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Lekarza

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lekarza. Z tej okazji publikujemy życzenia starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka dla wszystkich tych, którzy swoją karierę zawodową związali z ochroną zdrowia i życia ludzkiego. 

 

Radziejów, 1 października 2021 r.

Diagnozujecie, pomagacie, proponujecie, zachęcacie, radzicie…


Z okazji Międzynarodowego Dnia Lekarza wszystkim, którzy misją swojego życia uczynili ochronę zdrowia i życia ludzkiego, a szczególnie tym z placówek na terenie powiatu radziejowskiego, składam serdeczne wyrazy wdzięczności i uznania za codzienny trud i poświęcenie. Dziękuję za troskę, zaangażowanie i dbałość o zdrowie pacjentów. Cieszę się, że mamy tak wspaniałych lekarzy!

Życzę przede wszystkim zdrowia, jak największej satysfakcji z wykonywanej pracy oraz dalszych możliwości rozwoju zawodowego, zwłaszcza w tak trudnym okresie, w jakim się znajdujemy.

Życzenia te kieruję także do całego personelu medycznego, którego praca również zasługuje na ogromne uznanie i podziw.

Z wyrazami szacunku,
Starosta Radziejowski
Jarosław Kołtuniak