Aktualności 2021

XXVII Festiwal Piosenki Francuskiej

Logo Festiwalu Piosenki Francuskiej11 czerwca 2021 roku odbędzie się finał XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Łokietka w Radziejowie. Jest on formą popularyzacji francuskiej piosenki, a także ma na celu przyczynić się do umocnienia przyjaźni między narodem francuskim i polskim.

Co roku, finał pomaga nawiązać wzajemne kontakty między pasjonatami muzyki i stworzyć możliwości wymiany doświadczeń artystycznych młodych wokalistów amatorów. 

Festiwal ma formułę otwartego konkursu. Udział mogą zgłaszać soliści, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne - wykonawcy piosenki francuskiej w wieku od 15 lat. Uczestnicy zgłaszają się indywidualnie lub za pośrednictwem instytucji patronujących. Wszystkich miłośników piosenki francuskiej zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!

Zgłoszenia należy przesłać do 28 maja 2021 roku. Do 2 czerwca 2021 roku każdy uczestnik otrzyma informację, dotyczącą zakwalifikowania się do finału festiwalu. Lista finalistów zamieszczona będzie również na stronie internetowej szkoły.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do tego, by ten wyjątkowy festiwalowy wieczór koniecznie spędzić w „Łokietku”!

Zgłoszenia należy przesłać na adres:
Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Łokietka
ul. Szkolna 12
88-200 Radziejów
z dopiskiem XXVI OFPF
lub na adres e-mail: festiwal@radziejow.edu.pl 

Stypendia pomostowe

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy informuje, że Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Pomostowych. Program  skierowany jest do tegorocznych maturzystów, którzy zakwalifikują się na pierwszy rok stacjonarnych studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich.

O stypendium mogą ubiegać się osoby, które podejmują studia na polskich publicznych uczelniach akademickich i którzy spełniają łącznie następujące kryteria:

  • są obywatelami polskimi lub posiadają Kartę Polaka,
  • są dziećmi byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, którzy byli zatrudnieni w tych gospodarstwach na umowę o pracę w okresie co najmniej 2 lat,
  • mieszkają na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tysięcy mieszkańców - co musi być potwierdzone zameldowaniem, przy czym okres zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia programu na stronie www.stypendia-pomostowe.pl
  • pochodzą z rodzin, w których dochód w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie jest wyższy niż 1960 zł brutto (dochód ten należy wyliczyć z miesiąca czerwca 2021 roku). Jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności do dochodu nie wlicza się świadczeń otrzymywanych w związku z tą niepełnosprawnością.
  • osiągnęli na egzaminie maturalnym liczbę punktów nie niższą niż 100, liczonych zgodnie z algorytmem załączonym do Regulaminu.

Roczne stypendium wynosi 7000 zł. Nie mogą sie o nie ubiegać studenci, podejmujący studia na kierunkach dla służb mudurowych.

Więcej informacji na stronie: http://www.stypendia-pomostowe.pl/ 

Punkt Szczepień Powszechnych otwarty

Dzisiaj – 4 maja 2021 roku – o 13:00 rozpoczął swoją działalność Punkt Szczepień Powszechnych w powiecie radziejowskim. Znajduje się on w hali Miejskiego Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 28 w Radziejowie. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-18:00.

W hali wyodrębniono poczekalnie dla osób oczekujących na szczepienie i miejsce na wypełnienie przed nim ankiety. Wydzielono również boksy dla rejestracji, lekarza kwalifikującego na szczepienia oraz same stanowiska szczepień. Osoby, będące po szczepieniu mogą odczekać zalecane 15 minut w specjalnie przygotowanym namiocie. Od momentu wejścia na teren hali, pacjenci monitorowani są przez personel medyczny i zaangażowanych żołnierzy WOT. Punkt ma potencjał na szczepienie 800 osób dziennie, pięć dni w tygodniu. Ilość docelowa uzależniona jest jednak od ilości przysyłanych dawek szczepionek oraz osób chętnych.

Punkt Szczepień Powszechnych funkcjonuje w ramach Narodowego Programu Szczepień, a jego organizatorem jest Powiat Radziejowski. Szczepienia wykonywane są przez personel Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Wszystkie najważniejsze informacje oraz kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem znajdują się na stronie internetowej powiatu.

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Stojący tyłem strażak, w tle palący się samochódDziś dzień wspomnienia świętego Floriana i jednocześnie Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim, pełniącym tę służbę, dziękując im za wysiłek włożony w służbę Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.

Strażacy nazywani są Rycerzami świętego Floriana – bo z rycerską odwagą i poświęceniem zmagają się z zagrożeniami, ratując ludzkie życie i zdrowie. To misja, która budzi wielki szacunek. Strażacki mundur to symbol niezawodności, męstwa i ofiarności. Polacy wiedzą, że jest to służba bardzo odpowiedzialna, związana z ryzykiem, wysiłkiem i stresem, wymagająca hartu ducha, sprawności i znakomitych umiejętności zawodowych.

Życzymy strażakom i ich rodzinom zdrowia i pomyślności, satysfakcji z pełnionej służby, a przede wszystkim szczęśliwych powrotów z akcji. Pomimo stale wzrastającego zakresu zadań i obowiązków życzymy także niezłomnej wiary w lepszą przyszłość. Niech szczęście towarzyszy Wam każdego dnia. 

Witaj Maj, Trzeci Maj!

Święto Narodowe Trzeciego Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W tym roku, ze względu na panującą obecnie w kraju sytuację pandemiczną, po raz kolejny nie udało się zorganizować także szczególnie podniosłych radziejowskich obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podobnie, jak w zeszłym roku miały one symboliczny charakter.

Okoliczność 3 maja 2021 roku w Radziejowie nie była obchodzona oficjalnie. Zważywszy na obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz na bezpieczeństwo mieszkańców, nie można było zorganizować tradycyjnie szykownych uroczystości tego narodowego święta. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja o 11:00 rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie, której przewodniczył ks. prob. Ireneusz Mrowicki. W liturgii brała udział delegacja Starostwa Powiatowego, a także przedstawiciele miasta i powiatowych instytucji. Po ceremonii, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki w celu złożenia kwiatów. Powiat Radziejowski reprezentowali: starosta Jarosław Kołtuniak oraz skarbnik Urszula Miętkiewicz. Wszystkim zaangażowanym w uroczystość należą się szczere podziękowania i wyrazy wdzięczności.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją.

Po majówce można składać wnioski o wsparcie z Tarczy 9.0 

Logo ZUSZwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego - zakłada najnowsza odsłona Tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać od 4 maja przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Od 4 maja najpóźniej do 30 czerwca w ramach najnowszej Tarczy 9.0 przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać zwolnienie ze składek za grudzień, styczeń i luty o ile będą spełnione nowe określone warunki. O wsparcie będą mogli wystąpić m.in. przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, taksówkarze, salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Kosmetyczka, robiąca manicureJednym z warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać zwolnienie ze składek w ramach najnowszej tarczy, jest spadek przychodu, o co najmniej 40 proc. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku albo z lutym 2020 r., albo z wrześniem 2020 r. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Fryzjer robi kok kobieciePrzedsiębiorcy z określonych branż będą mogli także otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

  • autor: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Szczepienie w Radziejowie - najważniejsze informacje

Zaszczep się przeciw COVID-19 w powiatowym punkcie szczepień. Jak się zapisać? Jak dojechać?

Szczepienia wykonywane będą przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-18:00 w Hali Sportowej Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie (ul. Szkolna 28). Dla ułatwienia dojścia na miejsce, przygotowano też specjalne oznakowanie.

Punkt Szczepień Powszechnych funkcjonuje w ramach Narodowego Programu Szczepień, a jego organizatorem jest Powiat Radziejowski. Szczepienia będą wykonywane przez personel Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Jak się zapisać na szczepienie?
Wszystkie osoby, które są uprawione i chętne, mogą zarejestrować się na szczepienie w nowym punkcie dzwoniąc pod nr telefonu 989 lub wchodząc na specjalną stronę Narodowego Programu Szczepień.

Rejestracja na szczepienie możliwa jest również pod numerem telefonu: 54 285 6272.
Przed szczepieniem należy wypełnić Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego – do pobrania pod artykułem bądź na miejscu szczepienia.