lipiec 2021

„Motopowiat 2021”

We wtorek, 27 lipca nasz powiat odwiedził starosta grudziądzki Adam Olejnik. Spotkał się ze starostą Jarosławem Kołtuniakiem. Była to szczególna, ale nieoficjalna wizyta. Gość bowiem przyjechał do Radziejowa na motocyklu.

Starosta powiatu grudziądzkiego to zapalony motocyklista, który postanowił, że podczas swojego urlopu dotrze na motocyklu do każdego powiatu w województwie kujawsko-pomorskim. Opracował innowacyjny wakacyjny projekt pn. „Motopowiat 2021”. Akcja ma na celu promować powiaty, a przede wszystkim odkrywać miejsca, które są atrakcyjne turystycznie dla motocyklistów. Nie ulega wątpliwości, że powiat radziejowski również znalazł się na tej liście.

W Starostwie Powiatowym w Radziejowie spotkał się z przedstawicielami naszego samorządu: starostą Jarosławem Kołtuniakiem oraz skarbnik Urszulą Miętkiewicz, również zapaloną motocyklistką. Na koniec odwiedzin samorządowcy wykonali pamiątkowe zdjęcie, a starosta radziejowski życzył gościom dalszej bezpiecznej podróży. Po wizycie w naszym powiecie, na motocyklowej trasie starosty grudziądzkiego znalazł się - sąsiadujący z naszym - powiat aleksandrowski.

  • Starosta radziejowski z gośćmi
  • Starosta radziejowski i starosta grudziądzki

W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej

Biało-czerwona opaska Armii KrajowejW ramach tegorocznej edycji Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” Wojewoda Kujawsko-Pomorski zainicjował akcję pn. „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej”. Polega ona na zlokalizowaniu i oznakowaniu tabliczkami pamiątkowymi (naklejanymi) grobów weteranów Armii Krajowej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Apel skierowany jest do osób prywatnych, samorządów, instytucji i organizacji, które mają pod opieką takie groby.

Zwracamy się do mieszkańców powiatu radziejowskiego i rodzin bohaterów o zgłaszanie miejsc pochówku żołnierzy AK. Wypełniony wniosek można złożyć bezpośrednio do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy lub do Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie (ul. Kruszwicka 1).

Koordynatorem akcji w powiecie radziejowskim jest Sławomir Augustyniak, prezes Koła Historycznego (tel. 608 279 057).

Termin składania zgłoszeń mija 30 września 2021 r. Akcja potrwa do końca 2021 r.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi

Logo Europejskiej Akademii Młodych Liderów WsiW najbliższy poniedziałek (26 lipca) rusza rekrutacja do projektu Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi, realizowanego przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundację Kuźnica we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego (potrwa do 17 sierpnia). Projekt został objęty patronatem marszałka województwa.

Celem jest wyposażenie kandydatów na lokalnych liderów w wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczną działalność, co powinno sprzyjać budowie kapitału społecznego polskiej wsi.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają: ryczałtowy zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowanie, wyżywienie, materiały promocyjne i szkoleniowe oraz certyfikaty. W czterodniowym szkoleniu w ośrodku wypoczynkowym w Bachotku, weźmie udział pięćdziesięcioro uczestników 18-30 lat, mieszkających na wsi lub w miastach z populacją do 20 tysięcy. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy na www.fundacjakuznica.pl/akademia

Pomagają i chronią