czerwiec 2021

Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto ustanowiono w 2004 r., aby uhonorować wszystkich ludzi którzy bezinteresownie dzielą się z potrzebującymi darem życia, jakim jest krew. To też dobra okazja do tego, by im za to podziękować.

Propagowanie tego dnia ma zwiększać świadomość społeczeństwa, jak bezcenne jest oddawanie krwi i zachęcić do dzielenia się nią. Bez ludzi dobrowolnie i bezpłatnie oddających krew nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji, leczyć i ratować ludzi. W tym dniu także w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można oddać krew i zapoznać się z ideą honorowego krwiodawstwa, a na stronie RCKiK można przeczytać jakie warunki należy spełnić by zostać dawcą krwi.

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy,
pragniemy wszystkim Krwiodawcom złożyć podziękowania
za poświęcenie i bezinteresowną pomoc,
będącą źródłem nadziei i życia dla tych, którzy tego potrzebują.
Życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Niech Wasza postawa będzie wzorem do naśladowania.

Co miesiąc do Radziejowa przyjeżdża specjalistyczny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Ostatni raz gościł u nas 24 maja, tradycyjnie przed siedzibą starostwa powiatowego przy ul. Kościuszki 17. Tego dnia do mobilnego punktu pobierania krwi zgłosiło się 36 osób, finalnie mogło ją oddać 31 (w tym 3 osoby po raz pierwszy). Łącznie ekipa z RCKiK zebrała prawie 14 litrów tej tkanki. Każdorazowo 450 ml krwi mogą oddać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Przychodząc do ambulansu, trzeba posiadać dowód tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Krwiodawcy przysługuje tzw. ekwiwalent kaloryczny, składający się m.in. z 8 tabliczek czekolady. 

Specjalistyczny ambulans był gotowy na przyjęcie chętnych do oddania krwi od 10:00 do 16:30. Załoga „krwiobusa” serdecznie dziękuje krwiodawcom z powiatu radziejowskiego za kolejną udaną akcję i prosi o więcej, ponieważ zapotrzebowanie na krew i jej składniki stale rośnie. W czerwcu ekipa RCKiK przyjedzie do Radziejowa w czwarty poniedziałek miesiąca (28 VI 2021 r.).

Aby jak najlepiej się czuć podczas oddawania krwi, należy być wypoczętym, w ciągu poprzedzającej doby wypić ok. 2 litry płynów, unikać nadmiernego fizycznego wysiłku, w miarę możliwości wyeliminować z posiłków tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów, nie spożywać alkoholu, nie przyjmować leków i innych środków, zmieniających nastrój. Jeżeli nie czujesz się zdrowy lub miałeś w najbliższym czasie kontakt z chorą osobą – zaczekaj! Przyjdź zdrowym!

Święto obchodzone jest corocznie w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

  • Daty oddawania krwi

wstecz