styczeń 2021

Zwycięskie prace w konkursie fotograficznym

Konkurs fotograficzny "Cztery pory roku w powiecie radziejowskim" miał na celu m.in. zwrócenie uwagi na urok terenów powiatu podczas różnych sezonów, rozwijanie wrażliwości artystycznej, a także prezentację twórczości mieszkańców w dziedzinie fotografii. W organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Radziejowie konkursie wyłoniono trzech laureatów. Poniżej przedstawiamy galerię z pracami osób, które 18 stycznia otrzymały nagrody.  

Nagrodzone fotografie zostaną wydrukowane w lutowym wydaniu Gazety Powiatu Radziejowskiego "Powiatowe ABC". 

Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje!

drukuj (Zwycięskie prace w konkursie fotograficznym)

I miejsce - Wiktor Kozłowski

 • Wiosenny pejzaż (Przemystka)
 • Łowisko (Bachorza gm. Dobre)
 • Po burzy (okolice Jeziora Głuszyńskiego)
 • Nad wodą (okolice Połajewa - cumująca łódź, Gopło)
 • Kujawski Van Gogh (Bieganowo - słoneczniki)
 • Barwy jesieni (Radziejów - aleja spacerowa przy ul. Sportowej)
 • Miasto zimą (Radziejów - rynek miejski)
 • W zimowej szacie (Dobre - ul. Szkolna)

drukuj (I miejsce - Wiktor Kozłowski)

II miejsce - Martyna Zabielska

 • Wiosna - Działki w Połajewie
 • Wiosna - Elektrownia wiatrowa (Kaczewo)
 • Wiosna - Gałęzie wierzby (Połajewo)
 • Wiosna w Kaczewie (zachód słońca)
 • Jesień - Zachód słońca (Połajewo)
 • Jesień - Krople wody (Połajewo)
 • Zima w Piotrkowie (rynek Piotrków Kujawski)
 • Zima (rynek Piotrków Kujawski)

drukuj (II miejsce - Martyna Zabielska)

III miejsce - Julia Kurant

 • Zachód słońca przy kwiatach wiśni
 • Jezioro Świesz
 • Kwiaty wiśni
 • Jesień w Świeszu (las)
 • Morze rzepaku
 • Kwiaty na rogalińskim niebie (kwiaty wiśni)
 • Różowe kwiaty

drukuj (III miejsce - Julia Kurant)

Zabytek Zadbany 2021

Informujemy, że ruszyła nowa edycja konkursu „Zabytek zadbany”. Ma on na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Termin składania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2021 roku.

Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Zgłoszeń mogą dokonywać także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków, konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.

Szczegóły dotyczące procedury konkursowej oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa:

https://www.nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Zabytek_zadbany/

drukuj (Zabytek Zadbany 2021)

Nagrody rozdane!

Laureaci, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Radziejowie, konkursu fotograficznego pn. „Cztery pory roku w powiecie radziejowskim” z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego w poniedziałek – 18 stycznia odebrali nagrody z rąk starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka.

I miejsce zajął Wiktor Kozłowski, II miejsce – Martyna Zabielska, a III – Julia Kurant. Laureatka II miejsca, niestety nie mogła wziąć udziału w oficjalnym rozdaniu. Przypomnijmy, że nagrodami w konkursie były kolejno od I miejsca: urządzenie marki CANON, aparat FUJIFILM Instax Mini 11 (II) i smartband XIAOMI (III).

Fotografie, które zostały zgłoszone do konkursu zostaną wykorzystane przy tworzeniu materiałów promocyjnych powiatu. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy, a laureatom serdecznie gratulujemy!

drukuj (Nagrody rozdane!)

 • Starosta J. Kołtuniak, I miejsce - W. Kozłowski i sekretarz M. Chłodzińska
 • Starosta J. Kołtuniak, II miejsce - J. Kurant i sekretarz M. Chłodzińska

Aktualności ZUS - Prawie 50 mln zł wsparcia z Tarczy 6.0. już na kontach przedsiębiorców

Logo Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychNiemal 50 mln zł postojowego z Tarczy 6.0 trafiło już na konta przedsiębiorców. A za kilka dni pierwsi przedsiębiorcy będą mogli zobaczyć efekt zwolnienia z opłacania składek za listopad 2020 r. na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Branże wymienione w najnowszej tarczy antykryzysowej mogą uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe czy zwolnienie z obowiązku opłacania składek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął już pierwsze wnioski o pomoc. Na konta płatników trafiło pierwsze 23,6 tys. wypłat świadczeń postojowych na kwotę 48,6 mln zł. - Staramy się, aby pomoc trafiła do wnioskujących jak najszybciej. Elektroniczny system składania wniosków sprawdza się, dzięki temu wnioski są szybciej zweryfikowane, a co za tym idzie środki szybciej trafiają na konta przedsiębiorców - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wnioski o wsparcie z Tarczy antykryzysowej 6.0 można składać tylko elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz za pośrednictwem strony gov.pl. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Zgodnie z Tarczą 6.0 więcej przedsiębiorców może skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy. Na dodatkowe świadczenie postojowe mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy otrzymali wcześniej co najmniej jedno świadczenie postojowe. Warunkiem pierwszej wypłaty jest m.in. spadek przychodu, o co najmniej 75% wobec tego samego miesiąca rok wcześniej. Przedsiębiorcy z tych branż mogą składać wnioski już od 16 grudnia 2020 r.

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe

Od końca grudnia 2020 r. ZUS zaczął przyjmować wnioski o dodatkowe postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców (według kodów PKD wymienionych w ustawie). Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje jednokrotnie. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku albo listopadzie, o co najmniej 40% w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu 2019 roku. Jednorazowe świadczenie postojowe przysługuje w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone świadczenie postojowe (2 080 zł albo 1 300 zł).

Prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną również osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów). Wnioski o postojowe w ZUS będą mogli składać od 15 stycznia.

drukuj (Aktualności ZUS - Prawie 50 mln zł wsparcia z Tarczy 6.0. już na kontach przedsiębiorców)

 • autor: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego, data: 2021-01-13

Aktualności ZUS - 15 stycznia upływa ważny termin ws. zwolnienia ze składek

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych15 stycznia upływa termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Wnioski w tej sprawie mogą złożyć właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki.

Wcześniejsza tarcza 5.0 zwana też tarczą branżową, uprawniała określone branże do zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Mogli o to się ubiegać płatnicy z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw. Na podstawie Tarczy antykryzysowej 6.0 kolejne branże mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za ten okres. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75% za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do analogicznego miesiąca z ubiegłego roku. Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Co ważne wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki.

„Od blisko roku realizowane przez nas wsparcie dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok 30 mld złotych. Zwolniliśmy ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych. Wypłaciliśmy ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych" – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

„W województwie kujawsko-pomorskim kwota zwolnienia z opłacania składek przekroczyła ponad 634,7 mln zł, a w ramach świadczenia postojowego na konta przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne trafiło ponad 253,6 mln zł ” – mówi Krystyna Michałek.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

drukuj (Aktualności ZUS - 15 stycznia upływa ważny termin ws. zwolnienia ze składek)

 • autor: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego, data: 2021-01-13

Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!