marzec 2021

Marszałek prosi medyków o wsparcie oddziałów covidowych

W sytuacji obecnego przyspieszenia epidemii lada chwila może zabraknąć personelu przy łóżkach chorych. Marszałek Piotr Całbecki wystosował do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych apel o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych. Pierwsze efekt już są - dzięki mobilizacji kadry medycznej udało się aż do 160 zwiększyć liczbę łóżek covidowych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

„Wobec pogarszającej się z każdym dniem sytuacji epidemicznej zmuszeni jesteśmy uruchomić wszystkie możliwe rezerwy systemu ochrony zdrowia. W województwie kujawsko-pomorskim zwiększana jest stopniowo liczba łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19, brakuje jednak niezbędnego personelu. Problemy dotyczą większości szpitali i poszczególnych oddziałów covidowych. Placówki województwa kujawsko-pomorskiego posiadają zasoby w zakresie dostępnych łóżek i niezbędnego sprzętu medycznego. Niestety bez kadry medycznej nie jest realne wykorzystanie potencjału szpitali i uruchomienie kolejnych miejsc dla potrzebujących wsparcia medycznego pacjentów.” – czytamy w apelu, który został przesłany na ręce szefów wszystkich placówek służby zdrowia w Kujawsko-Pomorskiem (szpitali i przychodni funkcjonujących zarówno w systemie publicznego lecznictwa, jak i poza nim), a także do regionalnych izb lekarskich i pielęgniarskich (treść listu). – w załączniku

- Wszystkich mieszkańców proszę pamiętajmy o zachowaniu dystansu, noszeniu maseczki i częstej dezynfekcji rąk. Tylko dzięki naszej odpowiedzialnej postawie i podporządkowaniu się obostrzeniom, w obliczu obecnej sytuacji epidemicznej, możemy przerwać transmisję wirusa. Dbajmy o siebie i swoich bliskich – dodaje marszałek Piotr Całbecki.

Podczas poniedziałkowego (22 marca) briefingu prasowego marszałek Piotr Całbecki poinformował, że z prognoz wynika, iż w najbliższym czasie w naszym województwie może codziennie przybywać nawet 200 pacjentów w stanie wymagającym hospitalizacji. W związku z tym istnieje niebezpieczeństwo, że wkrótce może zabraknąć miejsc dla nowych chorych – i to nie z powodu braku sprzętu czy przestrzeni w placówkach, ale właśnie w związku z brakiem wykwalifikowanego personelu.

W naszym regionie jest obecnie 2 058 łóżek dla pacjentów z Covid-19, z czego zajętych jest trzy czwarte (1 546); w placówkach podległych samorządowi województwa jest to odpowiednio 403 i 329 (stan na 25 marca):

  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy (112 łóżek dla pacjentów z koronawirusem/104 zajęte)
  • Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy (68 łóżek dla pacjentów z koronawirusem/62 zajęte)
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu (160 łóżek dla pacjentów z koronawirusem/117 zajętych)
  • Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J.Brudzińskiego w Bydgoszczy (15 łóżek dla pacjentów z koronawirusem /11 zajętych)
  • Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (4 łóżka dla pacjentów z koronawirusem/4 zajęte)
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku (44 łóżka dla pacjentów z koronawirusem /31 zajętych).

Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby w naszym województwie potwierdzono 2 254 nowe przypadki zarażenia SARS-CoV-2. Liczba wszystkich potwierdzonych przypadków zachorowania przekroczyła 140 tysięcy, od początku pandemii na Covid-19 zmarło ponad 3 tysiące osób.

drukuj (Marszałek prosi medyków o wsparcie oddziałów covidowych)

  • autor: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego , data: 2021-03-26

Apel do medyków

wstecz