kwiecień 2021

Święto Zdrowia

Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym 
A. Schopenhauer

Czerwone serce na niebieskim tle i stetoskopDziś Światowy Dzień Zdrowia, w Polsce obchodzony razem z Dniem Pracownika Służby Zdrowia. Władze powiatu radziejowskiego ze starostą Jarosławem Kołtuniakiem na czele składają lekarzom i pielęgniarkom oraz wszystkim, którzy swoją zawodową drogę związali z placówkami i instytucjami medycznymi, najserdeczniejsze życzenia i podziękowania.

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony na pamiątkę utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku i corocznie odbywa się pod innym hasłem, a celem akcji w tym dniu jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej zaniedbane obszary i problemy związane ze zdrowiem społeczeństw na świecie. To również dzień, w którym warto zauważyć i docenić starania, poświęcenie i zaangażowanie pracowników służby zdrowia. 7 kwietnia inicjuje Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym mottem. W 2021 roku brzmi ono: Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!

Motyw przewodni skupia się na obecnej sytuacji epidemiologicznej i działaniach związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Aktualna światowa rzeczywistość podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia, a przede wszystkim rolę personelu medycznego w czasie pandemii. Każdego dnia poświęca się on dla naszego zdrowia, a teraz stoi na pierwszej linii frontu w walce z epidemią koronawirusa. Ich praca jest jeszcze cięższa i coraz bardziej wymagająca.