kwiecień 2021

"Nie zarażę cię autyzmem, ale mogę optymizmem"

Kolorowe puzzleCo roku, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Okoliczność ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia. Jest to doskonała okazja, by pochylić się na problemami osób, zmagających się z tym i zrozumieć ich, dzięki pogłębieniu swojej wiedzy. 

Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Naukowcy twierdzą, że jest to zaburzenie, dotyczące mózgu, które może mieć genetyczne podłoże. Pomimo iż wiele czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia autyzmu zostało zidentyfikowane, jego przyczyna nadal nie jest w pełni znana.

Spektrum autyzmu dotyka wielu sfer funkcjonowania. Jednak każda osoba z tym zaburzeniem funkcjonuje inaczej. Jest to nieharmonijność rozwojowa, co może oznaczać, że jedna sfera u człowieka będzie bardzo rozwinięta (np. umiejętność liczenia), a inna może wymagać wielkiego zaangażowania terapeutycznego. Do najczęstszych objawów należą anomalie w postrzeganiu świata. Osoby te w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Autystom trudniej wyrazić emocje, budować więzi między najbliższymi i relacje koleżeńskie, a także mają problem w komunikacji z innymi.

Dzieci, trzymające kolorowe puzzle

 

 

Wyrazem naszej solidarności z osobami dotkniętymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. Dlatego zachęcamy do wyrażenia swojej życzliwości, zrozumienia i akceptacji dla tych osób np. poprzez założenie niebieskich ubrań. 

drukuj ("Nie zarażę cię autyzmem, ale mogę optymizmem")

wstecz