kwiecień 2021

Po majówce można składać wnioski o wsparcie z Tarczy 9.0 

Logo ZUSZwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego - zakłada najnowsza odsłona Tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać od 4 maja przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Od 4 maja najpóźniej do 30 czerwca w ramach najnowszej Tarczy 9.0 przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać zwolnienie ze składek za grudzień, styczeń i luty o ile będą spełnione nowe określone warunki. O wsparcie będą mogli wystąpić m.in. przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, taksówkarze, salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Kosmetyczka, robiąca manicureJednym z warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać zwolnienie ze składek w ramach najnowszej tarczy, jest spadek przychodu, o co najmniej 40 proc. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku albo z lutym 2020 r., albo z wrześniem 2020 r. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Fryzjer robi kok kobieciePrzedsiębiorcy z określonych branż będą mogli także otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

  • autor: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Szczepienie w Radziejowie - najważniejsze informacje

Zaszczep się przeciw COVID-19 w powiatowym punkcie szczepień. Jak się zapisać? Jak dojechać?

Szczepienia wykonywane będą przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-18:00 w Hali Sportowej Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie (ul. Szkolna 28). Dla ułatwienia dojścia na miejsce, przygotowano też specjalne oznakowanie.

Punkt Szczepień Powszechnych funkcjonuje w ramach Narodowego Programu Szczepień, a jego organizatorem jest Powiat Radziejowski. Szczepienia będą wykonywane przez personel Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Jak się zapisać na szczepienie?
Wszystkie osoby, które są uprawione i chętne, mogą zarejestrować się na szczepienie w nowym punkcie dzwoniąc pod nr telefonu 989 lub wchodząc na specjalną stronę Narodowego Programu Szczepień.

Rejestracja na szczepienie możliwa jest również pod numerem telefonu: 54 285 6272.
Przed szczepieniem należy wypełnić Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego – do pobrania pod artykułem bądź na miejscu szczepienia.

Zasady reżimu sanitarnegoJak funkcjonuje punkt szczepień?
Szczepienie w Punkcie Szczepień Powszechnych będą wykonywane od poniedziałku do piątku, przez 5h dziennie. Przygotowano w nim 1 stanowisko kwalifikacyjne i 4 stanowiska przeznaczone do szczepień oraz 1 stanowisko wyposażone w sprzęt reanimacyjny. Punkt obsługiwać będzie personel Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radziejowie.

Bądźmy odpowiedzialni – dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Ze względów bezpieczeństwa i komfortu pacjentów, prosimy nie przychodzić na szczepienie wcześniej niż przed wyznaczoną godziną. Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką oraz zachowywaniu dystansu fizycznego.

Jak dotrzeć do Punktu Szczepień Powszechnych?
Osoby, które zdecydują się dotrzeć na szczepienia samochodem, prosimy o korzystanie z parkingu przy Miejskim Zespole Szkół w Radziejowie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ parking przy ul. Szkolnej 28 oraz wewnątrz obiektu ma ograniczoną liczbę miejsc.

 

Jak dojechać?

Mapa punktu szczepień

Pytania, dotyczące funkcjonowania punktu, można kierować do Koordynatora punktu szczepień - Małgorzaty Chłodzińskiej - pod numerem telefonu: 606 817 034, czynny w godzinach 8:00 – 18:00.

Nadal można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Kobieta, przytulająca dzieckoDo 9 maja rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie w związku z Covid-19. Z zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny.

Rodzic może otrzymać zasiłek, gdy musi sam zająć się dzieckiem, bo placówka oświatowa dziecka  lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie w związku z Covid-19. Zasiłek nie należy się, jeśli dzieckiem w tym czasie może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie ubezpieczonego rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Natomiast rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

  • autor: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Nasz Punkt Szczepień Powszechnych czeka na pierwszych pacjentów