marzec 2021

"Ratowali swoich żydowskich bliźnich..."

dwie dłonie, trzymające gwiazdę DawidaDziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione w 2017 r., w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 24 marca 1944 r. w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali ciężarną Wiktorię, jej męża Józefa oraz ich 6 dzieci. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich wówczas Żydów.

Dla upamiętnienia heroicznej postawy Polaków, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów, co roku - 24 marca w całej Polsce organizowane są różne wydarzeń, które ze względu na obowiązujące restrykcje sanitarne, podobnie, jak w zeszłym roku, zostały przeniesione w przestrzeń wirtualną. 

Osoby, które w czasie okupacji niemieckiej ratowały Żydów, otrzymują honorowe odznaczenie przyznawane od 1963 r. przez izraelski Instytut Yad Vashem (Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów). Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata nazywane są osoby nie-żydowskiego pochodzenia, które podczas II wojny światowej okazały Żydom bezinteresowną pomoc. Na swojej stronie internetowej Yad Vashem podaje, że do 1 stycznia 2020 r. wyróżnił ponad 27 712 bohaterów, w tym 7112 Polaków, którzy tworzą największą grupę Sprawiedliwych spośród obywateli 51 krajów świata.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy z 6 marca 2018 r. – w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów.

 


grafika: Kancelaria Sejmu

drukuj ("Ratowali swoich żydowskich bliźnich...")

wstecz