Przejdź do sekcji:
Rotator zdjęć
Podsumowanie akcji: „Zostań Mikołajem Dziecięcych Serc”
Pracownicy Starostwa Powiatowe w Radziejowie, na czele ze starostą radziejowskim Jarosławem Kołtuniakiem zorganizowali cudowną akcję charytatywną dla chorych dzieci z Hospicjum „Nadzieja” w Toruniu. Przez niemal trzy tygodnie zbieraliśmy potrzebne środki higieniczne i pielęgnacyjne. W akcję włączyły się także jednostki organizacyjne powiatu. To była pierwsza nasza inicjatywna na rzecz tej fundacji, ale na pewno nie ostatnia. J
W miniony wtorek, 31 grudnia zapakowany po brzegi samochód Hospicjum „Nadzieja” w Toruniu odjechał spod budynku naszego starostwa. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami wcielili się w rolę Świętego Mikołaja i podarowali radość oraz nadzieję tym, którzy tego najbardziej potrzebowali. Wasza pomoc stała się nie tylko materialnym wsparciem, ale przede wszystkim dowodem na to, że świat jest pełen ludzi o wielkich sercach.
Dziekujemy: Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie, Dom Pomocy Społecznej Piotrków Kujawski, Powiatowe Cenrum Pomocy Rodzinie w Radziejowie, Powiatowy Urząd Pracy w Radziejowie, Zarząd Dróg w Radziejowie, Centrum Usług Wspólnych w Radziejowie.
- autor: Dominika Chmielewska
Ostrzeżenie meteorologiczne
Zjawisko - Opady marznące
Ważność: od godz. 13:00 dnia 14.01 do godz. 9:00 dnia 15.01
Przebieg: Umiarkowane opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź.
- autor: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni
Przerwa w dostawie energii elektrycznej
W dniu 23.01.2025 w godz. 8.00 - 11.00
odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej LEONOWO, PRUCHNOWO 3, PRUCHNOWO GPO
- autor: Tadeusz Domański Inżynier ds. Zarządzania Usługami Sieciowymi
Renta wdowia - czas na złożenie wniosku do końca lipca
W związku z możliwością ubiegania się przez seniorów o tzw. rentę wdowią, placówki ZUS przeżywają prawdziwe oblężenie. Dotychczas do Zakładu wpłynęło 104,5 tys. wniosków, w tym 7,8 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego. Niezależnie od tego, czy wniosek zostanie złożony w styczniu, marcu czy lipcu, „renta wdowia” będzie przysługiwała od lipca.
1 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią, czyli wypłatę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, połączoną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. Obecnie osoby, które mają ustalone prawo do obu świadczeń, mogą pobierać jedynie jedno z nich – wyższe lub wybrane. Od lipca będą miały możliwość korzystania z łączonych świadczeń: jednego (wybranego) w całości oraz 15% drugiego. Co istotne, od 1 stycznia 2027 roku procentowy udział drugiego świadczenia wzrośnie do 25% – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Na złożenie wniosku o „rentę wdowią” jest bardzo dużo czasu. Aby nabyć prawo do świadczenia od początku, czyli od 1 lipca, formularz ERWD należy złożyć do 31 lipca. Osoby, które spełnią warunki do zbiegu świadczeń po 31 lipca 2025 roku lub złożą wniosek w tej sprawie po tej dacie, otrzymają „rentę wdowią” od dnia spełnienia warunków, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożą wniosek.
Zainteresowanie świadczeniem jest duże. Do ZUS wpłynęło 104,5 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Najwięcej z nich, bo aż 76,9 tys., złożono w placówkach ZUS, 19,5 tys. wysłano pocztą, a ponad 8 tys. złożono elektronicznie przez PUE/eZUS. W województwie kujawsko-pomorskim do Zakładu wpłynęło 7,8 tys. takich wniosków.
Sprawdź, czy masz prawo do dwóch świadczeń – to niezbędny warunek do uzyskania renty wdowiej.
„Renta wdowia” to świadczenie przysługujące wdowom i wdowcom, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Przyznanie prawa do tzw. renty wdowiej nastąpi na wniosek, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów. Wnioskodawca musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dodatkowo należy pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka, nie być obecnie w związku małżeńskim oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż po ukończeniu 55. roku życia przez kobietę i 60. roku życia przez mężczyznę. Czas, jaki upłynął od śmierci małżonka, nie ma znaczenia dla nabycia prawa do „renty wdowiej”. Kluczowy jest wiek osoby ubiegającej się o to świadczenie w momencie owdowienia. W przypadku kobiet, nie mogą one zostać wdowami przed ukończeniem 55. roku życia, natomiast mężczyźni nie mogą owdowieć przed ukończeniem 60. roku życia.
Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do łączenia świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim zmarłym małżonku. Prawo do wypłaty „renty wdowiej” wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego małżeństwa przez osobę uprawnioną do zbiegu świadczeń.
Maksymalna wysokość świadczeń
Suma świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. obecnie 3 x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł brutto. Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, które są przyznawane i wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Osoby zainteresowane „rentą wdowią” mogą obliczyć wysokość świadczeń w zbiegu, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej zus.pl. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił również na swojej stronie ankietę, która jest bardzo pomocna w ustaleniu prawa do renty wdowiej.
Zamów wizytę w ZUS – bez czekania w kolejce
Zakład od dłuższego czasu oferuje swoim klientom możliwość umawiania wizyt na konkretny dzień
i godzinę. To znaczące udogodnienie, które pozwala zaoszczędzić czas osobom, które chcą załatwić swoje sprawy osobiście w ZUS-ie. Umawiając wizytę, można wybrać dogodny termin, a wówczas taki klient zostanie obsłużony bez konieczności czekania w kolejce. Warto skorzystać z tej opcji. Zarezerwować wizytę w Zakładzie można elektronicznie, za pośrednictwem PUE/eZUS lub aplikacji mobilnej mZUS. Seniorzy, którzy nie zdecydowali się jeszcze na założenie konta na platformie e-ZUS, mogą umówić wizytę telefonicznie.
Aby zarezerwować spotkanie z pracownikiem Zakładu w jednej z placówek Oddziału ZUS
w Bydgoszczy lub w jego podległych jednostkach (w Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi, Żninie oraz Sępolnie Krajeńskim), należy zadzwonić pod numer 52 341 81 26. Rezerwacja wizyt w placówkach Oddziału ZUS w Toruniu oraz w jego podległych jednostkach (we Włocławku, Grudziądzu, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Rypinie oraz Golubiu-Dobrzyniu) odbywa się pod numerem 54 230 73 76.
- autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Troska nie na pokaz – w Dzień Babci, Dzień Dziadka i nie tylko
Badanie na pokaz
Niezwykle mili, rozumiejący problemy ze zdrowiem konsultanci. Dzwonią i zapraszają na rzekome bezpłatne badania spirometryczne czy okulistyczne. Kuracjuszy w sanatoriach wabią na spotkania darmowymi, leczącymi poduszkami czy matami. Dodatkowo obiecują losowanie specjalnych nagród.
Uważaj! To może być pułapka!
Nieuczciwi przedsiębiorcy ukrywają prawdziwy cel spotkań. Chcą sprzedać Ci wełniany materac, generator ozonu, zestaw naczyń czy odkurzacz wielofunkcyjny. To mogą być różne produkty, lecz łączy je jedno – nie są warte swojej ceny. Sprzedawcy wywierają presję, przekonują do zakupu tu i teraz. Są przy tym bardzo uprzejmi – oferują pomoc w transporcie ciężkich rzeczy. Dlaczego? Najczęściej chcą w Twoim domu podpisać umowę kredytową! Co gorsza, często odmawiają zwrotu produktu, wmawiając Ci zrzeczenie się prawa do odstąpienia od umowy.
Szczególne prawa konsumenta
Prawo dodatkowo chroni konsumentów w tych sytuacjach. Konsument ma prawo do odstąpienia od umowy podpisanej na pokazie lub podczas nieumówionej wizyty w domu lub na wycieczce. Bez podawania przyczyny jest na to:
- 14 dni dla rzeczy kupionej na pokazie
- 30 dni dla rzeczy kupionej podczas nieumówionej wizyty w domu lub na wycieczce
Obowiązuje także zakaz zawierania umów finansowych, np. pożyczki, podczas pokazu lub wycieczki. Umowa zawarta w tej sytuacji jest nieważna!
Pamiętaj! Przedsiębiorca nie może odebrać Ci Twoich praw!
Jak się chronić?
- Nie podpisuj dokumentów pod presją.
- Zanim zdecydujesz, porozmawiaj z rodziną, znajomymi, sąsiadami.
- Domagaj się kopii podpisanych dokumentów.
- Zwróć uwagę na dane kontaktowe przedsiębiorcy: adres, numer telefonu.
- Na ewentualne spotkanie pójdź z kimś bliskim.
Troska nie na pokaz
Dla siebie i dla innych możesz bezpłatnie zamówić ulotkę UOKiK „Badanie na pokaz? Uważaj!”.
Ulotkę możesz również pobrać ze strony prawakonsumenta.uokik.gov.pl. To kompleksowy, wirtualny przewodnik po przepisach konsumenckich. Oprócz wiedzy w pigułce, czekają tu gotowe wzory pism, webinary i podcasty, infografiki i broszury oraz kontakty do pomocnych instytucji.
- autor: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Informujemy, że 17.01.2025 r. (piątek) nieodpłatna pomoc prawna w Radziejowie będzie udzielana telefonicznie w godzinach 16:00-20:00. Prosimy dzwonić pod numer 502743313.
- autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie