listopad 2022

Dni Honorowego Krwiodawstwa

Serduszko z krzyżykiem w dłoniachDni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża obchodzimy od 22 do 26 listopada. Jest to święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. To dni, w których szczególnie podkreśla się istotę oddawania krwi i dzielenia się w ten sposób życiem z innymi ludźmi.

W każdy czwarty poniedziałek miesiąca mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy przyjeżdża do Radziejowa, by czekać na krwiodawców. Autobus każdorazowo parkuje na parkingu starostwa powiatowego przy ul. Kościuszki 17. Od listopada 2021 r. mieszkańcy powiatu radziejowskiego oddali krew 491 razy, a ekipa „krwiobusa” zebrała prawie 220,5 litra krwi. Najwięcej – 27 litrów – udało się pobrać we wrześniu br. Każdorazowo 450 ml krwi mogą oddać zdrowe osoby pełnoletnie do 65. roku życia, które nie mają żadnych objawów infekcji i ważą nie mniej niż 50 kilogramów. Przychodząc do mobilnego punktu poboru krwi, trzeba posiadać dowód tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Krwiodawcy przysługuje tzw. ekwiwalent kaloryczny, składający się m.in. z 8 tabliczek czekolady.

W tym roku „krwiobus” będzie czekał na dawców przy starostwie jeszcze 28 listopada, a ostatni raz zagości u nas wyjątkowo w trzeci poniedziałek grudnia (19 XII). Wszystkie niezbędne informacje, dotyczące pobierania krwi oraz harmonogram akcji wyjazdowych i punktów stałego poboru, można znaleźć pod adresem: www.rckik-bydgoszcz.com.pl.

Starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak składa wszystkim Honorowym Dawcom Krwi podziękowania za poświęcenie i bezinteresowną pomoc, dającą nadzieję tym, którzy są w nagłej potrzebie. Życzy również zdrowia, wszelkiej pomyślności, szczęścia i niegasnącego zapału do „dzielenia się życiem”.

_______________________________________________________________

Początki krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku i są ściśle związane z Polskim Czerwonym Krzyżem. W 1935 r. PCK powołał pierwsze ośrodki krwiodawstwa w naszym kraju. Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK ustanowione zostały w 1972 roku i obchodzone są co roku w okresie: 22 – 26 listopada.

wstecz