sierpień 2022

Zapraszamy na piknik wojskowy

Z okazji Święta Wojska Polskiego w sobotę, 13 sierpnia w Radziejowie (na terenie toru rolkowego) odbędzie się piknik wojskowy. Wydarzenie rozpocznie się o 14:00, a zapraszają na nie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak oraz burmistrz miasta Radziejowa Sławomir Bykowski.

W programie:

  • pokazy sprzętu Wojska Polskiego
  • koncert orkiestry wojskowej
  • żołnierska grochówka
  • mobilne punkty rekrutacyjne
  • atrakcje przygotowane przez jednostkę wojskową.

Serdecznie zapraszamy!

 

  • Plakat pikniku wojskowego pn. "Zostań Żołnierzem RP" w Radziejowie

Piknik wakacyjny

W niedzielę, 14 sierpnia, odbędzie się w naszym powiecie kolejny piknik wakacyjny! Tym razem organizatorem jest miasto i gmina Piotrków Kujawski. W programie wiele atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Publikujemy plan imprezy.

  • Plakat pikniku wakacyjnego w Piotrkowie Kujawskim

Pamiętamy!

Kotwica Polski WalczącejObchodzimy dziś 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego – największej operacji militarnej Armii Krajowej. Wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim w ramach akcji „Burza” trwało 63 dni. Na pamiątkę wybuchu tego wydarzenia o godzinie „W” w całym kraju zabrzmią syreny.

Powstanie warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. To gen. Tadeusz „Bór” Komorowski podjął decyzję o walce z Niemcami. Zrobił to, bez konsultacji z władzami w Londynie, 22 lipca. Mimo oceny, że Armia Krajowa będzie w stanie bronić miasta przez zaledwie kilka dni, to sukces powstania uzależniano od wkroczenia Rosjan do Warszawy. Dlatego po otrzymaniu fałszywej informacji o tym, że Rosjanie już zmierzają na Pragę, 31 lipca, gen. Komorowski po naradach z szefem sztabu Komendy Głównej ZWZ-AK  gen. Tadeuszem Pełczyńskim, szefem operacji gen. Leopoldem Okulickim, komendantem okręgu płk. Antonim Chruścielem i delegatem rządu na kraj Janem Jankowskim podjął decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie 1 sierpnia 1944 o godzinie 17:00. Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.

1 sierpnia 1944 r. to jedna z bardziej istotnych dat w historii naszego kraju. O godzinie 17:00, tzw. godzinie „W” uczcijmy więc chwilą ciszy wszystkich bohaterów, broniących stolicy Polski podczas powstania warszawskiego.

 

grafika: krakow.ipn.gov.pl