Aktualności 2021

Witaj Maj, Trzeci Maj!

Święto Narodowe Trzeciego Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W tym roku, ze względu na panującą obecnie w kraju sytuację pandemiczną, po raz kolejny nie udało się zorganizować także szczególnie podniosłych radziejowskich obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podobnie, jak w zeszłym roku miały one symboliczny charakter.

Okoliczność 3 maja 2021 roku w Radziejowie nie była obchodzona oficjalnie. Zważywszy na obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz na bezpieczeństwo mieszkańców, nie można było zorganizować tradycyjnie szykownych uroczystości tego narodowego święta. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja o 11:00 rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie, której przewodniczył ks. prob. Ireneusz Mrowicki. W liturgii brała udział delegacja Starostwa Powiatowego, a także przedstawiciele miasta i powiatowych instytucji. Po ceremonii, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki w celu złożenia kwiatów. Powiat Radziejowski reprezentowali: starosta Jarosław Kołtuniak oraz skarbnik Urszula Miętkiewicz. Wszystkim zaangażowanym w uroczystość należą się szczere podziękowania i wyrazy wdzięczności.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją.

  • Starosta i skarbnik powiatu z wieńcem
  • Starosta i skarbnik składają wieniec pod pomnikiem
  • Pomnik Tadeusza Kościuszki

wstecz