grudzień 2022

Rocznica wybuchu stanu wojennego

Grudzień 1981 - 41. rocznica stanu wojennego (zdjęcie czołgu)Obchodzimy dzisiaj 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W niedzielę, 13 grudnia 1981 r. o 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Stan wojenny w Polsce trwał do 22 lipca 1983 r. Drastycznie ograniczał życie codzienne Polaków w celu przeciwdziałania opozycji politycznej, w szczególności ruchu „Solidarność”. Tysiące działaczy opozycji było internowanych i więzionych bez postawienia żadnych zarzutów. Władze administracyjną w kraju przejęło wojsko. Jest to jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w najnowszej historii Polski. Oprócz zatrzymywania działaczy opozycji i „Solidarności” komuniści zawiesili wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowali radio, telewizję i duże zakłady przemysłowe. Zakazano również strajków i masowych protestów, a tam, gdzie mimo to spontanicznie wybuchały tłumiły je wojsko i milicja. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie (w tym 9 górników podczas pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” czy ks. Jerzy Popiełuszko).

Co roku w naszym kraju w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbywają się uroczystości, upamiętniające jego ofiary oraz różne inicjatywy, mające na celu pielęgnację pamięci o wydarzeniach z 1981 roku.

Grafika: https://gdansk.ipn.gov.pl/

wstecz