kwiecień 2022

Zbrodnia katyńska - pamiętamy

Napis: Katyń 1940 na czerwonym tle13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Ku pamięci pomordowanych 13 kwietnia obchodzone jest polskie święto państwowe, jakim jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r. na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego w lasach nieopodal Katynia doszło do bezwzględnej międzynarodowej zbrodni. Zamordowano blisko 22 tys  (w tym 10 tys. oficerów) polskich jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, ale także m.in. profesorowie, lekarze, prawnicy i inżynierowie.

Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Michaił Gorbaczow przekazał wtedy Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Jako winni zostali wówczas wskazani: komisarz NKWD Ławrientij Beria i jego zastępca Wsiewołod Mierkułow.

Rzeczą przełomową było to, co w 1992 roku zrobił Borys Jelcyn, który przekazał ówczesnemu prezydentowi Polski – Lechowi Wałęsie kopie najważniejszych dokumentów, dotyczących sprawy katyńskiej. Zostały one później opublikowane w zbiorze Katyń. W 1993 roku w Warszawie, podczas oficjalnej wizyty w Polsce, prezydent Rosji przeprosił za zbrodnię katyńską.

Las katyński jest symbolem, bez którego nie można w pełni zrozumieć historii Polski. Przekazujmy więc młodym Polakom etos ofiar zbrodni katyńskiej i ich dziedzictwo.

Grafika: katyn.ipn.gov.pl

wstecz