marzec 2022

Światowy Dzień Zespołu Downa

Corocznie od 2005 roku 21 dnia marca obchodzi się Światowy Dzień Zespołu Downa. Wyznaczona przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa data nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do trisomii 21. Starosta radziejowski pragnie złożyć życzenia wszystkim osobom z dodatkowym chromosomem.

 

Z okazji
Światowego Dnia Zespołu Downa
pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia 
wszystkim osobom z dodatkowym chromosomem. 
Byście byli akceptowani i traktowani z godnością i szacunkiem, 
na jaki zasługuje każdy człowiek, 
mieli szansę na to, żeby się uczyć, rozwijać i pracować, 
a przede wszystkim, by  inni widzieli w Was ludzi, a nie zespół.
Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa
dobre, barwne i satysfakcjonujące, aby nie brakowało w nim powodów do uśmiechu!

Starosta radziejowski
Jarosław Kołtuniak

 

Zespół Downa to najczęstsza chromosomalna wada rozwojowa u nowo narodzonych dzieci, w związku z tym, jak podkreślił Brian Stratford, należy pamiętać, że „nie jest chorobą, lecz częścią naszego bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego”. Podaje się, że każdego roku na 750 urodzonych dzieci u jednego rozpoznaje się zespół Downa. W Polsce żyje około 60 tysięcy osób z trisomią 21.

W tym roku kampania Światowego Dnia Zespołu Downa skupia się na pytaniu „Włączanie społeczne - co to znaczy?” (#InclusionMeans). Tego dnia szczególnie pochylamy się nad problemem zwiększenia efektywności działań i systemów, umożliwiających osobom z Zespołem Downa pełne uczestnictwo w życiu społecznym oraz organizowania wsparcia ich samodzielności.

Ideą obchodów Dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.

_________________________________________________________________________

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21.

  • Treść życzeń starosty radziejowskiego z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa

wstecz