Listopad 2023

Wirtualny Teatr Historii Niepodległa

Na zaproszenie starosty Jarosława Kołtuniaka gościliśmy w Radziejowie Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.

W dniach 7-10 listopada uczniowie szkół wyższych z naszego powiatu wzięli udział w niecodziennej lekcji historii.

Zasiadając w obrotowych fotelach, zakładając specjalne gogle i słuchawki mieli niezwykłą okazję spotkać się z ciekawymi postaciami z polskiej historii oraz poznać ich losy. Uczestniczyli w Bitwie Warszawskiej, która była jedną z kluczowych bitew wojny polsko – bolszewickiej, czy też wyruszyli w rejs legendarnym polskim transatlantykiem MS „Piłsudski”. 

„Mieliśmy wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie, że jesteśmy uczestnikami zdarzeń 1920 roku. Historia była na wyciągnięcie ręki, wystarczył tylko ruch głową. Będąc w samym centrum akcji skakaliśmy ze spadochronem, uczestniczyliśmy w szarży ułańskiej czy też zobaczyliśmy biuro szyfrów w warszawskiej Cytadeli. Towarzyszyło nam dużo emocji i wrażeń. To była niezwykła przygoda, bezcenne doświadczenie i niezapomniana lekcja historii”. – piszą  Elżbieta Zielińska i Mariusz Kłosiński – nauczyciele historii Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie.

Widz miał możliwość uczestniczenia w sześciu seansach filmowych: „Dża-Dża, „Nie kochać w taką noc”, „Kino”, „Wiktoria 1920”, „Podwodna misja”, „Karta z Powstania”. Młodzież do „sali kinowej” wchodziła sceptycznie, lecz po 45 minutach wychodziła urzeczona i zadowolona przekazując innym swoje odczucia. Pytali: „Kiedy będzie następny raz?”. 

Użycie technologii VR pozwala bowiem “wejść” w minioną rzeczywistość, poczuć, że stanowi się jej integralną część. Daje to możliwość lepszego zrozumienia przeszłości i odkrywania historii w zupełnie nowy sposób. 

Mamy nadzieję, że Wirtualny Teatr Historii Niepodległa jeszcze do nas zawita. 

  • autor: Dominika Chmielewska
  • Uczniowie podczas seansu filmowego
  • Uczniowie podczas seansu filmowego
  • Uczniowie podczas seansu filmowego

wstecz