maj 2022

Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku o świadczenie 500 plus!

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy można składać tylko do końca czerwca tego roku. Jeśli rodzic spóźni się i złoży wniosek po terminie, to świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku.

Już od lutego rodzicie i opiekunowie mogą składać elektronicznie wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca tego roku do 31 maja roku następnego. Do ZUS-u w całym kraju na nowy okres wpłynęło elektronicznie ponad 3,8 mln wniosków o 500 plus dotyczących 5,9 mln dzieci. W regionie takich wniosków złożono ponad 207 tys. na blisko 316,5 tys. dzieci .

Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus na nowy okres, pierwszą wypłatę świadczenia otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli wniosek w maju- do 31 lipca, w czerwcu – do końca sierpnia. Natomiast w sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Jeśli wniosek złoży na przykład w lipcu, to straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września 2022 r. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Wypłaty świadczenia wychowawczego 500 plus na okres świadczeniowy będą realizowane w dziesięciu terminach płatności: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22 dzień każdego miesiąca. Jeżeli wniosek o świadczenie wychowawcze, na nowy okres świadczeniowy został rozpatrzony do końca maja br., termin pierwszej wypłaty w czerwcu będzie terminem, w którym świadczenie będzie wypłacane również w kolejnych miesiącach. Natomiast w sytuacji, gdy wniosek o świadczenie wychowawcze zostanie rozpatrzony po maju br., wówczas pierwsza płatność świadczenia zostanie zrealizowana w najbliższym technicznie możliwym terminie dziennym, a kolejne płatności świadczenia zostaną zrealizowane w ustalonym stałym terminie płatności.

Co do zasady świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Tylko w dwóch sytuacjach ZUS wypłaci je w niższej wysokości - gdy dziecko urodzi się albo ukończy 18 lat w trakcie miesiąca.

Wniosek o świadczenie 500 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia. Uchodźcy z Ukrainy wniosek składają tylko przez PUE ZUS. Świadczenie przekazywane jest w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku.

  • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Święto działaczy kultury

półka ze starymi książkamiDzień Działacza i Animatora Kultury zwyczajowo obchodzony jest 29 maja. Jest to święto osób, które swoim zaangażowaniem i pracą upiększają codzienne życie, promując tradycję i kulturę regionu. Praca w kulturze jest swego rodzaju służbą, która wymaga ogromnego wkładu pracy i poświęcenia.

Kultura jest najczęściej rozumiana jako całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa. Można ją określić jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych, takich jak wzory myślenia i zachowania. Działacz kultury to osoba, która promuje kulturę poprzez inicjowanie działań na jej rzecz. W Polsce, osoby które w szczególny sposób przyczyniają się do upowszechniania oraz ochrony kultury otrzymują odznakę honorową: „Zasłużony Działacz Kultury”.

To właśnie kultura stanowi ważną sferę działalności człowieka, wzbogaca naszą osobowość, rozwija wrażliwość, by dzięki niej można było realizować pasje. W tym szczególnym dniu, starosta Jarosław Kołtuniak pragnie podziękować wszystkim twórcom, animatorom, działaczom oraz pracownikom instytucji kultury, dzięki którym możliwe jest urzeczywistnianie twórczych pasji. W szczególności dziękuje i składa najserdeczniejsze życzenia pracownikom Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie oraz Izby Regionalnej, a takze osobom pracującym we wszystkich bibliotekach i domach kultury, znajdujących się na terenie powiatu radziejowskiego za aktywny udział w życiu powiatowej społeczności i za kultywowanie naszej lokalnej tradycji oraz przekazywanie w różnych formach bogatej historii powiatu radziejowskiego. Życzy Państwu wszelkiej pomyślności i wytrwałości w realizowaniu zawodowego powołania. Niech aktywność kulturalna będzie dla Państwa pasmem sukcesów, a wykonywane obowiązki źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

W tym dniu należy również pamiętać o drukarzach, mających swój wkład w każdą dziedzinę kultury. Początkowo Święto Drukarza obchodzone było w ostatnią niedzielę maja, jednak z biegiem czasu przestało być świętem ruchomym.

32 lata samorządności w Polsce

27 maja, w rocznicę w pełni demokratycznych wyborów samorządowych roku 1990, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada 32. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji starosta Jarosław Kołtuniak składa podziękowania wszystkim, którzy współtworzyli i współtworzą naszą małą ojczyznę.

Służba publiczna nie jest łatwym zadaniem. Samorządowcy muszą wykazać wiele cierpliwości, zrozumienia, co dzień muszą starać się sprostać oczekiwaniom mieszkańców powiatu. Aby dobrze służyć ludziom trzeba ich lubić, szanować i wsłuchiwać się w ich potrzeby. Takie starania przynoszą ogromną satysfakcję. Podejmują je wszyscy, którzy współtworzą samorząd w powiecie radziejowskim. 

Szanowni Państwo,

obchodzimy dzisiaj Dzień Samorządu Terytorialnego. 27 maja został ustanowiony tym świętem przez Sejm RP w 2000 roku na pamiątkę przeprowadzonych w 1990 roku pierwszych po II wojnie światowej prawdziwie wolnych i demokratycznych wyborów do rad gmin. Wtedy to demokracja na szczeblu lokalnym stała się rzeczywistością, ale i ogromną odpowiedzialnością. Dzisiaj z perspektywy tych 32 lat widzimy, jak pozytywnie zmieniły się nasze małe ojczyzny. Ogromny w tym udział wielu samorządowców i pracowników samorządowych, działających na różnych szczeblach urzędowania.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim, którzy współtworzyli i współtworzą samorząd w naszym powiecie. Życzenia kieruję do byłych starostów, byłych i obecnych radnych rady powiatu, wójtów, burmistrzów, radnych gmin, sołtysów, wszystkich pracowników samorządowych, radnych rad sołeckich oraz osób, które przyczyniają się do propagowania idei samorządności powiatu radziejowskiego.

Dziękując za współpracę, życzę aby Państwa codzienne wysiłki były doceniane, a społeczność lokalna wspierała inicjatywy samorządu i chętnie angażowała się w budowanie lepszego jutra. Dziękuję za ciekawe pomysły i śmiałe decyzje. Mam nadzieję, że uda się pomyślnie zrealizować Państwu wszystkie plany, a zadowolenie naszych mieszkańców będzie największą nagrodą za tę ciężką pracę. To dzięki Wam oraz waszemu zaangażowaniu powiat radziejowski rozkwita. Życzę dużo zdrowia, niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej ważnej i odpowiedzialnej służbie oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Z wyrazami szacunku,
Jarosław Kołtuniak
starosta radziejowski 

  • Życzenia starosty radziejowskiego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

Życzenia dla Mam

Miłość matki ma tak wielki wpływ na dobro pokoleń, jak wszystkie inne ziemskie czynniki razem wzięte
J. S. C. Abbot

Dziś, 26 maja, przypada bardzo ważny i wyjątkowy dzień. To Dzień Matki. Z tej okazji, Drogie Mamy, przyjmijcie szczere wyrazy uznania i podziękowania za Wasz macierzyński trud i wypełnianą ogromnie ważną rolę w rodzinie i społeczeństwie od starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka.

Z okazji pięknego i szczególnego dla nas święta
– Dnia Matki –
z całego serca życzę Mamom z powiatu radziejowskiego 
wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Niech każdy Wasz dzień będzie przepełniony radością i słońcem.
Życzę Wam, abyście zawsze były doceniane a miłość, którą obdarzacie bliskich
wracała do Was z podwojoną siłą.
Bądźcie szczęśliwe i dumne ze swoich dzieci, wdzięcznych za Waszą miłość,
opiekę, trud wychowania, serce i dobre rady!


Starosta radziejowski
Jarosław Kołtuniak 

  • Życzenia starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka z okazji Dnia Matki

Świadczenia z ZUS-u dla mam – nie tylko od święta

Po urodzeniu lub przyjęcia dziecka na wychowanie mamy mogą liczyć na szereg świadczeń wypłacanych przez ZUS m.in. na zasiłek macierzyński czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazwane świadczeniem „Mama 4 plus”.

Gdy rodzi się maluch, to zwykle zostaje z nim w domu mama. Jeśli jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, może otrzymać zasiłek macierzyński. Jego długość uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź przyjętych na wychowanie. - Część urlopu macierzyńskiego mama może wykorzystać jeszcze przed narodzinami dziecka, nie więcej jednak niż 6 tygodni - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka matka może skorzystać z 52 tygodniowego płatnego zasiłku macierzyńskiego, który przysługuje za okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia bliźniaków okres pobierania zasiłku macierzyńskiego to maksymalnie 65 tygodni, a przy trojaczkach 67 tygodni. Przy większej liczbie dzieci - okres zasiłku wydłuża się i maksymalnie może trwać do 71 tygodni.

Jak wynika ze statystyk ZUS, to jednak matki częściej korzystają z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. - W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 r. w naszym województwie zasiłki macierzyńskie za okres urlopu macierzyńskiego otrzymało ponad 7,6 tys. kobiet, za okres urlopu rodzicielskiego 10,1 tys. Tylko 179 mężczyzn zdecydowało się na urlop macierzyński, a 70 na urlop rodzicielski – wyjaśnia Krystyna Michałek.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli mama chce zrezygnować z zasiłku i wcześniej wrócić do pracy, może to zrobić już po 14 tygodniach po porodzie pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka. 

Po urlopie macierzyńskim zarówno matka jak i ojciec dziecka mogą przejść na urlop rodzicielski, który trwa maksymalnie 32 tygodnie, a w przypadku porodu wielorakiego 34 tygodnie. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie. Może być on wykorzystany na przykład w całości, jednorazowo przez jednego z rodziców. Rodzice mogą z niego także korzystać równocześnie, będąc z dzieckiem przez 16 lub 17 tygodni. Mogą również dzielić się urlopem, sprawując opiekę nad dzieckiem na zmianę. Maksymalnie urlop mogą podzielić na 4 części, stanowiące wielokrotność tygodnia, przypadające bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni) mogą zostawić na później i wykorzystać go do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. 

Jeżeli matka zawnioskuje o cały wymiar urlopu rodzicielskiego i z niego zrezygnuje, to nie będzie miała już możliwości wykorzystania go w późniejszym terminie. 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczana jest na podstawie średniego wynagrodzenia/przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe z 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli przed porodem ubezpieczona przebywała na zwolnieniu lekarskim, zasiłek macierzyński będzie wypłacany od tej samej podstawy wymiaru, od której wypłacany był zasiłek chorobowy. W regionie najwyższy miesięczny zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS przekroczył 16 tys. zł brutto.

Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz

  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie co najmniej dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie co najmniej dwojga lub więcej dzieci;
  • 3 tygodnie urlopu rodzicielskiego – w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługujący po upływie powyższych okresów wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Rodzice mogą jednak zdecydować, że chcą otrzymywać zasiłek macierzyński w takiej samej wysokości przez cały okres jego pobierania tj. 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wystarczy, że w ciągu 21 dni od porodu lub przyjęcia dziecka na wychowanie matka dziecka złoży pisemny wniosek o udzielenie po urlopie macierzyńskim albo urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Kiedy wyrównanie
W przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze albo za okres, w którym zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 60% podstawy wymiaru (tj. co najmniej 26 tygodni), matka dziecka może liczyć na jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru.

Natomiast w sytuacji, gdy miesięczna wysokość zasiłku macierzyńskiego – pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy – jest niższa niż 1000 zł, czyli niższa od świadczenia rodzicielskiego, to zasiłek macierzyński podwyższa się do 1000 zł.

  • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Święto Powiatu Radziejowskiego!

Od 10 do 12 czerwca 2022 r. odbędzie się Święto Powiatu Radziejowskiego, na które wszystkich mieszakńców oraz gości zaprasza starosta Jarosław Kołtuniak. Publikujemy plan nadchodzącej imprezy.

 

10 czerwca 2022 r. (piątek)

900

Msza św. w intencji mieszkańców powiatu
i samorządowców

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie

1000

Uroczysty przemarsz na dziedziniec
Liceum Ogólnokształcącego w Radziejowie

 

1000 – 1330

Dzień Integracji „Każdy Inny, Wszyscy Równi”

Dziedziniec LO
im. Władysława Łokietka

1300

Belgijka i zakończenie

Dziedziniec LO
im. Władysława Łokietka

1900 – 2030

Koncert Galowy Święta Powiatu

Dziedziniec LO
im. Władysława Łokietka

2030-2145

Występ zaproszonych gwiazd:
- Andrzej Grabowski,
- Kabaret Jurki,
- Czerwone Gitary

Dziedziniec LO
 im. Władysława Łokietka

2200

Piknik astronomiczny „NOC Z GWIAZDAMI”
- pokaz laserów

Dziedziniec LO
im. Władysława Łokietka

 

11 czerwca 2022 r. (sobota)

600

Zawody wędkarskie o Puchar Starosty Radziejowskiego

Jezioro Gopło

900

Zawody strzeleckie

Strzelnica sportowa przy Zespole Szkół Mechanicznych
w Radziejowie

rejestracja
od 900  

Regaty windsurfingowe

Jezioro Gopło (Połajewo)

1000

Zawody pływackie

Kryta pływalnia PLUSK, ZSM

1100

Rozstrzygnięcie konkursu
„Tradycja w moim domu”

Izba Regionalna
Towarzystwa Miłośników Kujaw

 

12 czerwca 2022 r. (niedziela) - Połajewo

1100-1400

Parada motocykli szlakiem gmin powiatu radziejowskiego

Rynek w Radziejowie – siedziby gmin powiatu - Połajewo

1230-1330

Rajd rowerowy

Rynek w Piotrkowie Kujawskim - Połajewo

1300

Regaty windsurfingowe

Jezioro Gopło

1400-1900

Piknik Rodzinny:
- pokazy straży pożarnej, policji i ratownictwa wodnego,
- stoiska kół gospodyń wiejskich powiatu radziejowskiego i gastronomia w plenerze,
- gry i zabawy nie tylko dla dzieci,
- wiele innych atrakcji

Plaża w Połajewie nad Gopłem

1500-1540

VII Bieg o Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Piotrkowie Kujawskim

Piotrków Kujawski – plaża
w Połajewie

1800-1900

występ Vadima Gavvy

Plaża w Połajewie

  • Program Święta Powiatu Radziejowskiego 2022

Ślubujemy!

Ślubowanie uczniów pierwszych klas mundurowych to uroczystość, która na stałe wpisała się do kalendarza roku szkolnego Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie. 20 maja 2022 r. 43 uczniów z klas I Technikum Logistycznego, które realizują innowację pedagogiczną „Z mundurem przez życie – podstawy wiedzy o służbach mundurowych” złożyło ślubowanie na sztandar szkoły.

Uroczystość przebiegała z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego. Młodzież po złożeniu ślubowania otrzymała naszywki z logo szkoły. Podczas wydarzenia złożono również gratulacje rodzicom kadetów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w czasie podstawowego szkolenia wojskowego, zaś kadeci wyróżniający się w specjalności naukowej Omnibus i specjalności strzeleckiej Snajper otrzymali specjalne certyfikaty.

Głos zabrał starosta Jarosław Kołtuniak, który gratulował uczniom złożonego ślubowania i dziękował, że zdecydowali się na naukę w klasach mundurowych szkoły w powiecie radziejowskim. Podkreślał, że wie, że to odważna, ale dobra decyzja, dająca szansę na zdobycie dodatkowej wiedzy, ale także wychowanie w duchu patriotycznym. Na uwagę zasługuje też fakt podpisania umowy o współpracy między Zespołem Szkół Mechanicznych w Radziejowie a Zakładem Karnym w Inowrocławiu. Ponadto, w czasie piątkowej uroczystości, uhonorowano osoby zasłużone w działalności na rzecz Ligi Obrony Kraju. Ważny dla kadetów dzień uświetniła orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Radziejowie. Ostatnim punktem uroczystości była defilada, w której w rytm patriotycznych pieśni maszerowali uczniowie radziejowskiego ZSM.

Na ślubowaniu, oprócz starosty powiatu radziejowskiego, gościli m.in.: wicestarosta Grzegorz Piasecki, członek Zarządu Powiatu Radziejowskiego Jan Nocoń, sekretarz powiatu Małgorzata Chłodzińska, skarbnik powiatu Urszula Miętkiewicz, dyrektor Zakładu Karnego w Inowrocławiu Magdalena Zwierzchowska, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Ligi Obrony Kraju st. bryg. Krzysztof Michałowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Włocławku płk Grzegorz Tucholski, przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Radziejowie, żołnierze reprezentujący dowódcę 56. Bazy lotniczej w Inowrocławiu płk. pilota Mateusza Szymańskiego, przedstawiciele 8. Kujawsko - Pomorskiej Obrony Terytorialnej czy  prezes Rejonowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Kruszwicy Ryszard Greinert.

Klasy mundurowe w naszym ZSM istnieją od 13 lat. Od 2020 r. są one objęte patronatem merytorycznym 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. „Mundurówka” współpracuje również z KP Policji w Radziejowie. Starosta radziejowski jeszcze raz serdecznie gratuluje pierwszoklasistom oraz życzy im nieustającego zapału do zdobywania wiedzy w radziejowskim ZSM. 

 

Zdjęcia: ZSM w Radziejowie

  • Dowódca uroczystości Krzysztof Rosiński składa meldunek staroście
  • Starosta radziejowski wręcza certyfikat
  • Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości
  • Grupa ludzi w mundurach
  • Grupa ludzi w mundurach

Mama 4 plus – emerytura za wychowanie co najmniej czwórki dzieci

Mamy, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły, aby wychowywać przynajmniej czwórkę dzieci i tym samym nie wypracowały choćby minimalnej emerytury, mogą liczyć na wsparcie finansowe. Jest nim rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazwane świadczeniem „Mama 4 plus”.

Program „Mama 4 plus” funkcjonuje już od ponad 3 lat. Adresowany jest dla kobiet po 60. roku życia, które urodziły i wychowały lub jedynie wychowały, co najmniej czworo dzieci. Po spełnieniu określonych warunków o świadczenie mogą również ubiegać się mężczyźni.

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane „Mama 4 plus” trzeba spełnić kilka warunków ustawowych. Jednym z nich jest brak dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Przy ocenie prawa do świadczenia są brane pod uwagę tylko źródła dochodu osoby, która się o nie ubiega.

Świadczenie przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS lub w KRUS. Jeśli wniosek składamy w ZUS (formularz ERSU), to do niego należy dołączyć w szczególności oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Wysokość świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1338,44 zł brutto. Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Natomiast w przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie stanowi dopełnienie do kwoty 1338,44 zł. Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 900 zł, to zostanie ono uzupełnione o 438,44 zł, tj. do 1338,44 zł. W województwie kujawsko-pomorskim świadczenie Mama 4 plus otrzymuje ponad 4 tys. osób, w tym 1,6 tys. osób otrzymuje pełną wysokość świadczenia, a 2,4 tys. osób otrzymuje uzupełnienie do kwoty gwarantowanej emerytury minimalnej.

O czym należy zawiadomić ZUS, jeśli pobiera się Mama 4 plus:
Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów czy też prawie do innego świadczenia.

  • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Ankieta - zachęcamy do wypełnienia

W imieniu Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Powiatu Radziejowskiego" zapraszamy Państwa do wyrażenia opinii na temat warunków życia w gminach powiatu radziejowskiego poprzez udział w badaniu ankietowym.

Ankieta jest anonimowa, a informacje dzięki niej pozyskane będą wykorzystane do przygotowania ewaluacji końcowej realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju kierowanej przez społeczność dla obszaru Powiatu Radziejowskiego na lata 2016-2023 (LSR).


Link do ankiety: https://omikronbadania.pl/questo/b.php?a=812ae857&&b=f6d98c16f&&c=2e26f76e

Zostań Żołnierzem!

Informujemy, iż istnieje możliwość wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4 560,00 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne, trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Bliższych informacji udziela Wojskowe Centrum Rekrutacyjne we Włocławku
ul. Okrężna 24A, 87-800 Włocławek (poprzednio Wojskowa Komenda Uzupełnień) 
tel.: 264 441 040, 
strona internetowa: www.wcrwloclawek.wp.mil.pl, email: wcrwloclawek@ron.mil.pl

  • autor: Katarzyna Łodygowska – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Radziejowie

Oficjalne obchody Dnia Strażaka

W piątek, 20 maja br. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie obchodzili Dzień Strażaka. W uroczystości brali udział m.in.: komendant wojewódzki nadbrygadier Jacek Kaczmarek oraz starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak. Wręczono medale, odznaczenia i awanse.

Obchody rozpoczęły się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości komendantowi wojewódzkiemu. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie bryg. Adam Małecki, przybliżając statystyki dotyczące działań naszej jednostki i podległych jej jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Podczas uroczystej zbiórki z okazji Dnia Strażaka wręczono odznaczenia, wyróżnienia i awanse funkcjonariuszom PSP, nie zabrakło także życzeń i gratulacji. Głos zabierali: Kujawsko-Pomorski Komendat PSP w Toruniu nadbryg. Jacek Kaczmarek, dh Roman Szczerbiak - Prezes Powiatowego Związku OSP. Ponadto przysięgę strażaka-ochotnika złożyli na sztandar Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych uczniowie Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce z klasy o innowacji pożarniczo-ratowniczej.

W trakcie apelu przemawiał również starosta Jarosław Kołtuniak, który życzył radziejowskim strażakom zdrowia i pomyślności oraz tyle samo powrotów, co wyjazdów. Dziękował również za nieustanną gotowość do niesienia pomocy oraz ratowania zdrowia i życia mieszkańców naszego powiatu.

Oprócz wyżej wymienionych gości, na uroczystości pojawili się: Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Tomasz Pacholski, wójtowie i przedstawiciele gmin powiatu, dyrektor ZSRCKU w Przemystce, a także kilku emerytowanych strażaków z radziejowskiej jednostki.

Galeria zdjęć

  • Strażacy w galowych mundurach
  • Komendant powiatowy bryg. Adam Małecki podczas przemówienia
  • Strażacy w galowych mundurach
  • Uczniowie, składający ślubowanie strażaka-ochotnika
  • Komendant wojewódzki nadbrygadier Jacek Kaczmarek podczas przemówienia
  • Strażacy w galowych mundurach
  • Starosta Jarosław Kołtuniak podczas przemówienia
  • Starostowie radziejowscy, wręczający kwiaty komendantowi powiatowemu

Wojskowe pikniki

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod takim hasłem w sobotę, 21 maja o godz. 11.00 rozpoczną się pikniki wojskowe w 32 miejscowościach. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty).
 
Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Na terenie naszego województwa takie pikniki odbędą się w Golubiu – Dobrzyniu na terenie zamku oraz w Kruszwicy – na rynku miasta. Natomiast we Włocławku w tym samym dniu będzie funkcjonował mobilny punkt rekrutacyjny w Parku na Słodowie ul. Wysoka 12 oraz w godzinach popołudniowych przy Przystani nad Wisłą ul. Piwna 1a. Ponadto przedstawiciele jednostek wojskowych zaprezentują się z wyposażeniem indywidulanym i sprzętem wojskowym oraz będzie możliwość rozmowy z nimi na temat służby. Serdecznie zapraszamy.

  • autor: mjr Krzysztof Klugiewicz
  • Mapa pikników wojskowych
  • Plakat pikników wojskowych

Wzrosła liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce 

Logo ZUS-uMimo wojny w Ukrainie nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. Obecnie jest ich ponad 666,7 tys. Zdecydowana większość z nich to osoby zatrudnione na umowę o pracę i umowę zlecenia. Zaledwie 1 proc. decyduje się na własny biznes. 

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów. Obecnie jest ich ponad 932 tys. Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy - 666,7 tys. Jest ich więcej niż w grudniu 2021 r. - Przybyło ich niemal 40 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 78,3 tys. Na trzecim Gruzini, których jest ponad 26,2 tys. Na Kujawach i Pomorzu legalnie pracuje 36,6 tys. obcokrajowców. Blisko 28 tys. osób legitymuje się paszportem ukraińskim. 1,7 tys. obcokrajowców pochodzi z Białorusi, a niemal tysiąc z Gruzji - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Jakim ubezpieczeniom podlega obcokrajowiec 
Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury.

Wykonując pracę na umowę zlecenia obcokrajowiec, który nie jest uczniem lub studentem do 26 roku życia, będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu, a ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne. Natomiast umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, chyba że cudzoziemiec podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, u którego pracuje na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę. Ta sama zasada dotyczy, kiedy cudzoziemiec zawiera umowę zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy. Pracodawca musi wówczas opłacić od umowy zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (podstawę oskładkowania stanowi suma wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia). 

Cudzoziemiec zatrudniony tylko na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.

Gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, a były o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS.

  • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

XXXI Sesja Rady Powiatu Radziejowskiego

Herb powiatu radziejowskiegoW środę, 18 maja 2022 r. o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Radziejowie odbędzie się XXXI Sesja Rady Powiatu Radziejowskiego VI kadencji. 

Porządek obrad:

  1. Sprawy organizacyjne:
    a. otwarcie posiedzenia i powitanie,
    b. ustalenie quorum,
    c. przyjęcie porządku obrad,
    d. przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady.
  2. Sprawozdanie Starosty z prac Zarządu między sesjami.
  3. Zapytania i uwagi.
  4. Sprawozdanie Przewodniczących z prac komisji.
  5. Ocena sytuacji w rolnictwie – wykorzystanie środków UE.
  6. Dyskusja.
  7. Przyjęcie informacji Powiatowego Lekarza Weterynarii z działalności Inspekcji na terenie powiatu.
  8. Dyskusja.
  9. Przyjęcie informacji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radziejowie z działalności na terenie powiatu.
  10. Dyskusja.
  11. Przerwa
  12. Raport o stanie Powiatu za 2021 rok.
  13. Debata nad Raportem o stanie Powiatu za 2021 rok.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu wotum zaufania za 2021 rok.
  15. Przedstawienie przez Zarząd sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 rok oraz WPF Powiatu Radziejowskiego na lata 2021-2028.
  16. Opinie komisji Rady Powiatu w sprawie wykonania budżetu.
  17. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu.
  18. Dyskusja.
  19. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Radziejowskiego za 2021 rok.
  20. Przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium.
  21. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej.
  22. Dyskusja.
  23. Głosowanie nad wnioskiem Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium.
  24. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu w Radziejowie z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok.
  25. Interpelacje i zapytania radnych.
  26. Wolne wnioski.
  27. Zakończenie sesji.

ZUS podpowiada, kiedy warto przejść na emeryturę

Jeśli planujesz przejść na emeryturę w maju lub w czerwcu, lepiej poczekaj z tym do lipca. Podobnie jak w ubiegłym roku, lipiec będzie korzystniejszym miesiącem, aby przejść na emeryturę. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną.

Prawo do nowej emerytury zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. - Wniosek o emeryturę można już złożyć na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. - Przekonała się o tym emerytka z naszego województwa, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6-m-cy, mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. zł – dodaje rzeczniczka. 

Doradca wyliczy przyszłe świadczenie
Zanim złożymy wniosek o emeryturę, warto skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Doradca wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości emerytury i powie, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować. Doradzi także, kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę. 

Co ważne, 20 kwietnia br. kalkulator emerytalny został zaktualizowany m.in. o nowe założenia makroekonomiczne i nową tablicę średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn, która obowiązuje do 31 marca 2023 r. - Symulacja świadczeń wykonana w kalkulatorze przed 20 kwietnia była inna niż teraz. Dlatego przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru miesiąca przejścia na emeryturę warto, aby jeszcze raz udać się do doradcy. Z usług doradcy emerytalnego można także skorzystać w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS – wyjaśnia Krystyna Michałek

Kiedy złożyć wniosek?
Jeśli zdecydujemy się już zakończyć naszą aktywność zawodową i planujemy przejść na emeryturę, to warto rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymamy za ten miesiąc pensję i całą emeryturę. Jeśli natomiast rozwiążemy umowę ostatniego dnia miesiąca i złożymy wniosek 
o emeryturę wraz ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. 

Data złożenia wniosku o emeryturę jest bardzo ważna dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego. Najlepiej wniosek złożyć po dacie urodzenia, wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze.

Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto również wiedzieć, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym składamy wniosek. Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa. Każdy sam musi rozważyć, co bardziej mu się opłaca. 

  • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Z okazji tego święta publikujemy życzenia starosty radziejowskiego.

Z okazji przypadającego dziś święta, starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak pragnie złożyć wszystkim bibliotekarzom najserdeczniejsze podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz rozwoju kultury i edukacji w powiecie radziejowskim. Życzy, aby podejmowane wciąż nowe działania przynosiły pożytek społeczności lokalnej, a wykonywana praca dawała radość i poczucie satysfakcji. Niech pasja czytelnicza i zadowolenie z upowszechniania kultury słowa były zawsze nierozłącznym elementem Państwa pracy. 

  • Życzenia starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka dla bibliotekarzy powiatu radziejowskiego

Zielona ławeczka - projekt

Zapraszamy do udziału w VIII edycji konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”. W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców.

ZIELONA ŁAWECZKA to ogólnopolski, prospołeczny projekt grantowy, mający umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, miniogrody z ławeczką i dla chętnych obiektem mikroretencji. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań, a jednocześnie powstrzymać utratę wody.

Zbierzcie grupę sąsiadów, wspólnie stwórzcie projekt zazielenienia wybranego terenu na swoim osiedlu i złóżcie wniosek. Organizator czeka na rejestracje od 17 maja do 1 czerwca br. macie czas na złożenie waszych wniosków!

Macie szansę na zdobycie grantu o maksymalnej wartości 2520 zł. W skład grantu wchodzi:

  • dofinansowanie na zakup materiału roślinnego, podłoża i innych elementów do aranżacji miniogrodów:
  • bez obiektów mikroretencji – maksymalnie 1500 zł;
  • wraz z obiektami mikroretencji – maksymalnie 2000 zł;
  • ławka parkowa – wartość: 520 zł.

Więcej informacji: https://zielonalaweczka.pl/o-konkursie/  

  • autor: Fundacja Banku Ochrony Środowiska

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Strażacy to wyjątkowi ludzie, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia ratują innych i ich dobytek. Ten zawód cieszy się nieprzerwanie największym zaufaniem społecznym. 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji publikujemy życzenia starosty Jarosława Kołtuniaka dla wszystkich strażaków z naszego powiatu.

W dzień strażackiego święta składam Strażakom z powiatu radziejowskiego najserdeczniejsze życzenia. 
Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy na dźwięk alarmu natychmiast ruszają na ratunek. 
Pragnę oddać hołd także tym, którzy polegli w akcjach. 

Dziękuję za Wasz trud i poświęcenie w ratowaniu życia i mienia ludzkiego, za wielki dar serca, jakim jest Wasza piękna służba, 
za nieustanną gotowość do niesienia pomocy i zaangażowanie w funkcjonowanie jednostek oraz życie lokalnej społeczności. 
Życzę Wam opieki patrona strażaków – św. Floriana, bezpiecznych powrotów z akcji, a przede wszystkim wytrwałości i satysfakcji z pełnienia strażackiej służby.

Pomimo stale wzrastającego zakresu zadań i obowiązków życzę niezłomnej wiary w lepszą przyszłość. 
Niech pomyślność towarzyszy Wam każdego dnia. Jesteście przykładem, jak w dzisiejszych czasach można i należy godnie sprawować swoje obowiązki.
Niech dopisuje Wam zdrowie, nie opuszcza szczęście, a życie osobiste i zawodowe dostarcza powodów do dumy i
zadowolenia. 
Życzę niewyczerpanej siły, pomyślności oraz mnóstwa wytrwałości i wyrozumiałości bliskich,  
a także dużo zdrowia dla Was i Waszych rodzin.

Składam również życzenia wszystkim „byłym strażakom” Komendy Powiatowej PSP w Radziejowie, korzystającym z zasłużonej emerytury. 
Z serdecznymi pozdrowieniami zwracam się do Druhen i Druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Bardzo często to właśnie strażacy z OSP są pierwsi na miejscu nieszczęśliwego zdarzenia, niosą pomoc i wspierają kolegów zawodowców.

Niech idee czerpane bezpośrednio od Waszego patrona zawsze Wam przyświecają!

Z wyrazami szacunku,

Jarosław Kołtuniak
starosta radziejowski

  • Życzenia starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka dla strażaków

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Organizacja obchodów polskich świąt narodowych wróciła do normalności. We wtorek, 3 maja delegacja Starostwa Powiatowego w Radziejowie uczestniczyła w radziejowskich obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie, której przewodniczył ks. prob. Ireneusz Mrowicki. W liturgii oprócz władz naszego powiatu brali udział przedstawiciele miasta oraz powiatowych służb i instytucji. Po ceremonii uczestnicy uroczyście przemaszerowali przed pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożyli okolicznościowe kwiaty. Powiat radziejowski reprezentowali: starosta Jarosław Kołtuniak oraz skarbnik Urszula Miętkiewicz. Uroczystość uświetniła orkiestra radziejowskiej szkoły muzycznej.

Galeria zdjęć

  • Maszerujący tłum ludzi
  • Maszerujący tłum ludzi
  • Maszerujący poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie
  • Delegacja starostwa składa kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki
  • Delegacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie
  • Władze powiatu, słuchające koncertu orkiestry

Kolejne drogi zostaną przebudowane

W poniedziałek, 25 kwietnia W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy władze naszego powiatu podpisały umowę o udzielenie dofinansowania na przebudowę dwóch dróg powiatowych. Dofinansowanie wynosi 298 044,00 zł.

Starosta radziejowski Jarosław Kołtuniak, wicestarosta Grzegorz Piasecki oraz skarbnik powiatu Urszula Miętkiewicz podpisali z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem umowę o udzielenie dofinansowania ze środków, pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W umowie zostały ujęte dwie drogi, których zarządcą jest powiat radziejowski i których przebudowa rozpocznie się w najbliższym czasie. Zadanie obejmuje drogę powiatową nr 2821C Płowce – Kolonia Jarantowcie na odcinku od km 1+875 do km 1+265 oraz drogę nr 2629C Wysocin – Osięciny na odcinku od km 7+306 do km 7+966. Dofinansowanie wynosi 298 044,00 zł, a powiat radziejowski zobowiązał się do przekazania na realizację zadania środków wkładu własnego w kwocie nie mniejszej niż 50% wartości kosztów kwalifikowalnych. Nie są to jedyne zadania, które zostaną zrealizowane w tym roku. Starostwo Powiatowe w Radziejowie ciągle stara się pozyskiwać jak najwięcej funduszy w celu poprawy powiatowej infrastruktury drogowej. 

  • Starosta Kołtuniak, podpisujący umowę. Przy stole: M. Bogdanowicz, U. Miętkiewicz i G.Piasecki